Asıl İnsanlara “Niye Çocuğunuz Var” Diye Sormak Gerek
İzledim: Yalanın İcadı “Ricky Gervais Kafası”
25 Ocak 2022
Nargile’nin Tarihi Serüveni
29 Ocak 2022

Aslında bu video bir stand-up gösterisinden alıntı ama daha çok kişisel gelişim gibi duruyor. Ricky Gervais’in bu tespitleri aklımı başımdan alıyor. Bu tespite bence evlilik konusundan başlaması gerek ama yaşından ve konumundan dolayı çocuk konusu onun için daha ideal. Evlilik konusunu Ferhan Şensoy, Ferhangi Şeyler oyununda dile getiriyor aslında. Birkaç tane belediyenin muhabbet tellallığı nezaretinde evlilik gerçekleştirdiğini fakat yürümeyince evliliklerini, anlaşarak aynı evi paylaşma üzerine kurduğundan bahsediyor.

Bu fikirde bana çok cazip geliyor ancak toplum henüz buna hazır değil. Üstelik kadınlar ne kadar feminen devrimler yapmış olsalar da, ne kadar biz güçlü kadınız, kendi ayaklarımız üzerinde durabiliriz safsataları konu edinen felsefi argümanlar üretseler de günün sonunda kendilerini hukuken garanti altına almak için mutlaka o evlilik cüzdanlarını alacak ve kapitalist tuzak olan evlilik sürecini yaşayacaklar. Ki sonra boşandıklarında deli gibi nafaka alabilsinler.

Yeni tanıştığım insanlar genellikle ilk şunu soruyor; “niye hala evlenmedin?” Neee? İşte burada tam olarak Ricky Gervais gibi sormak istiyorum; “Asıl sen niye evlendin, sürekli şikayet ediyorsun ama bana evlen diyorsun!” 27 Yaşıma geldim ve hâlâ hadi evlen baskısı görüyorum. 25 yaşıma kadar defalarca zorla talip bulundu, evlenmek istemediğimi söylediğim halde sürekli baskı yapıldı, bir müddet sonra evlenmenin zamanı geldiğini düşünmeye başlayıp hadi bana birini bulun dedim ve sonuç? Sıfır… Ama sürekli evlen evlen evlen deniyor. Tamam evleneyim fakat bulun birini!

Ailemden bu baskıyı görüyorum, ailem yetmiyormuş gibi birde iş yerinde bunun baskısı var. İstiyorlar ki önüme çıkan ilk kişiyle belediyenin muhabbet tellallığı nezaretinde hayatımı başkasına adayayım ve tüm kendi benliğimden feragat edeyim. Maalesef kusura bakmayın, buna ben razı değilim. Birini bulamıyor muyum? Bulamıyor değilim ama tanıştığım kişiler ya şehir dışında oluyor tam olarak onu tanıyamıyorum ya da çok kıskanç, çok konuşan, espri anlayışımın uymadığı kişiler oluyor.

Ricky Gervais’ın Humanity stand up şovunu izlediniz mi? İzlemediyseniz mutlaka izleyin: Ricky Gervais Humanity

Kusura bakmayın anne ve amirlerim. Bütün özgürlüğümü ve zevklerimi başka biri için kısıtlayacak yaşta değilim. Önüme çıkan rastgele biriyle evlenecek kadar yaşlanmadım. Beni affedin. Şimdilik sadece evlen evlen evlen diye başımın etini yiyebilirsiniz. Daha çocuk yap diye başımın etini yemenize izin vermeyeceğim.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

2 Comments

  1. Alev Abla dedi ki:

    32 yaş idealdir. Aceleye gerek yok.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: