İzledim: Yalanın İcadı “Ricky Gervais Kafası” | Serkan Dinç
İzledim: After Life “Ricky Gervais”
24 Ocak 2022
Asıl İnsanlara “Niye Çocuğunuz Var” Diye Sormak Gerek
28 Ocak 2022

Dün akşam After Life hakkında yazdıktan sonra canım kaç kere izlediğimi hatırlamadığım bir filmi tekrar izlemek istedi. Yalanın İcadı tabiri caiz ise tam bir baş ucu filmlerimden biridir. Zamanı geldiğinde çok meşhur olacak bir film olduğuna inanıyorum. Fakat zamanı ne zaman gelir bunu tam olarak bilmiyorum. Bu konuda meşhur olmasını beklediğim 3 tane yapım vardı. Bunlardan biri şu an hakkında yazdığım film olan Yalanın İcadı, diğeri Idiocracy (Ahmaklar) ve bir diğeri Diktatör’dü ki Diktatör filmi yakın zamanda hak ettiği değeri gördü sanırım. Çünkü sosyal medyada ve takip ettiğim bloglarda sürekli Diktatör filmi hakkında paylaşımlar görüyorum. Ne diyelim, darısı Yalanın İcadı ve Ahmaklar filminin başına. Umarım bir gün hak ettiği değeri görürler.

Ricky Gervais’i ilk bu filmle tanıdım. Tamam dedim, bu adamın kafası ilginç ve takip edilir. Ondan sonra işte YouTubet’an vs. alt yazılı içeriklerini bulup izlemeye başlamıştım. Yabancı dil bilmemek çok kötü, yoksa Twitter’dan falan kesin takip ederdim. Neyse konuya gelelim. Yalanın İcadı filmi hiç kimsenin yalan söylemediği ve yalan olgusunun olmadığı bir evrende, bir adamın ihtiyaçtan dolayı yalan söylemeye başlamasını anlatıyor. Yalanın olmadığı bir evren hayal edin… Hayal edemiyorsunuz değil mi? Tam olarak Ricky Gervais’te hayal edememiş olmalı ki çok fazla “ama öyle olmamalı / niye öyle oldu / yalan söylemek icat edilmedi diye bu kelimeleri söylemek zorundalar mı / yalan yoksa neden hile var / hile varsa neden kurgu yok” gibi bir sürü soruyu ve çelişkiyi kucağımıza bırakıyor.

Yukarıda bahsettiğim çelişkileri bir kenara bırakırsak filmde yalanın icadına kadar her şeyin ne kadar da karanlık ve kaba olduğunu görüyoruz, fakat Mark yalanı icat ettikten sonra insanların kulaklarına yalanlar fısıldayarak nasıl da insanları mutlu ettiğini görüyoruz. Yalanlarla daha mı güzel yaşıyoruz ne? After Life dizisinden bahsederken söylemiştim, Ricky Gervais bir ateist. Bu sebepten olacak ki toplumsal konularda başta ahlak ve din olmak üzere birçok sorguladığı konu var. Bu filmde de dinleri, ağırlıklı olarak Hristiyanlığı sorguluyor. Özellikle 10 emir göndermesine çok güldüm. Dinle alakalı olan diğer göndermeleri hakkında yorum yapmak istemiyorum. Bunları çok ağır eleştiriler olarak görenler var. Ben sadece güldüm geçtim, çünkü çoğu konuda çok haklı.

Konuyu toplayacak olursak Yalanın İcadı filmi tam bir felsefesi olan filmlerden. Ricky Gervais kafası içerir, ahlak ve dini konuları sorgular, seyir olarak çok fazla iddiası yoktur. Fakat benim için tabiri caiz ise tam bir baş ucu filmlerimden biridir. Madem baş ucu filmlerimi izliyorum o zaman yarında Ahmaklar filmini izleyeyim.

Yalanın İcadı Fotoğraf Galerisi

 

 

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

1 Comment

  1. husnu16 dedi ki:

    Eskiden yalan söyleyenler yalan söylerken çaktırmadan tek ayak üsünde dururlardı. Artık yalan söylemek başarı, hatta yaratıcılık göstergesi oldu. Mesela, Günah tanımlama uzmanları dahi hak yemek ve çalmak günahtır demiyorlar.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: