İzledim: Ricky Gervais Humanity | Serkan Dinç
Dikkat Etmem Gereken Ne Kadar Çok Detay Var Korkuyorum
30 Kasım 2021
Marvel’dan Hawkeye Sahnede!
9 Aralık 2021

“Mizahın evrenselliği ve tehdide dönüşen komedyenler” başlık bir yazı okumuş ve bazı korku duyduğum fikirlerim gün yüzüne çıkmıştı. Dilim döndüğünce “Dikkat Etmem Gereken Ne Kadar Çok Detay Var Korkuyorum” yazımda bu korkularımı ve sebeplerini dile getirmiştim. Gözümü açan mizah ile ilgili olan o yazıda Ricky Gervais’ın Humanity şovuna atıfta bulunuluyordu. Netflix’te önerilerde sürekli gördüğüm bir şov olmsına rağmen İngiliz sosyal hayatını tanıyan ve dünya gündemini pek takip etmediğim için esprileri anlayamayacağımı düşünmemden dolayı izlemiyordum. Mizah ile ilgili yazıyı okuma girişiminden sonra kaygılarımı bir kenara bırakıp izlemeye karar verdim. Sonuçta Yalanın İcadı gibi kara mizaha harika bir örnek olacak filmi ile dikkatimi çekmiş olan Gervais’ı izlememekte olmazdı. Kaygılarımı kenara bırakıp izledim, eğer sizde görmüş ve benimle ortak kaygıları paylaşıyorsanız boşverin ve izleyin. Böyle bir şeyden haberiniz yoksa… Artık var müsait olduğunuz ilk anda açın izleyin.

Ricky Gervais: Humanity Bir Yobazlık Testi

Ricky Gervais Humanity stand up şovunun her dakikasından şiddetli keyif aldım, her dakikasında kahkahalar attım. Hani arkadaşlarla ya da bir kalabalık ile komik bir şey izlersiniz, yanınızdaki güler ve size de gülmeye teşvik eder, eğleneceğiniz yokken bile kahkahalar atarsınız. Erişilmez bir eğlence yaşarsınız. Fakat belki yalnız olsanız o kadar da gülmezsiniz ya; işte bu şovu izlerken yalnız olsanız bile kahkahalar atarak güleceksiniz. Fakat bir yobazsanız bu durum değişebilir. Hatta şöyle diyelim; bu şov sizin yobaz olup olmadığınızı gösteren bir test!

Aşırı Toplumsallaşma Problemi

Aslında Ricky Gervais tüm bu stand up şovunu tek bir nedenle yapmış gibi; yobazlara laf sokmak! Şovun başından sonuna kadar sürekli bu yobazlara laf söylüyor ve kesinlikle haklı. Çünkü sosyal korkularımı anlattığım yazımdaki gibi bu yobazlar yüzünden bu korkuları yaşıyoruz. Hayatımızı zindan ediyorlar. Birilerinin çıkıp buna bir dur demesi gerekiyor. Theodore Kaczynski Sanayi Toplumu ve Geleceği kitabında; “… aşırı toplumsallaşma, insanların birbirine uyguladığı en büyük zulümdür” diyor ve ben buna büyük hak veriyorum. İşte bu aşırı toplumsallaşma bizi sosyal hayatımızda boğuyor boğuyor duvara fırlatıyor. Takılmamamız gereken konulara takılmak, ilgi ve alakalı olmamamız gereken konulara ise burnumuzu sokmak zorunda kalıyoruz? Neden işte bu aşırı toplumsallaşmış kişilerin yobazlığı yüzünden.

Ofansif ve Kara Mizah Sevenler İzlesin

Şov hakkında detay vermek istemiyorum ama kabaca söyleyecek olursak popüler olmanın haklı olmaktan daha önemli hale gelmesi tespiti açıkçası çok kaliteli ve bir stand up şovunda beklenmedik bir tespit. Hatta gösteride Çin’de yapılan köpeklerle ilgili festival hakkında detay verirken aklıma şu geldi; hangi komedyen izleyicisi tavan yapmışken böyle bir detayla tüm duygularını düşürür? Büyük bir hareket gerçekten. O kadar gülüp eğlendikten sonra yüzünüze bir tokat yemiş gibi hissedeceksiniz. Ayrıca son olarak çamaşır suyu tespiti ve annesinin cenazesi gösterinin en sevdiğim konuları arasında. Ben izlerken çok eğlendim. Çok hassas düşüncelere sahip değilseniz izlemenizi tavsiye ederim çünkü içerde acayip kara ve ofansif mizah dönüyor…

 

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: