Her şeyin Şakası Yapılabilir | Serkan Dinç
Nargile’nin Yapısı, Tasarımı ve Çalışma Şekli
29 Ocak 2022
Bir Hafta Sonu Kahvaltısı
16 Şubat 2022

Hemen hemen iki buçuk dakikalık bir kesit olmasına rağmen Ricky Gervais’in Humanity stand up gösterisinin başından sonuna kadar anlatmak istediği konunun kısa bir özeti. “Her şeyin şakası yapılabilir.” Evet! Kesinlikle katılıyorum. Her şeyin şakası yapılabilir ve yapılmalıda. Önemli olan şakasını yaptığımız şeyin normalleşmesini önleyebilmemiz. Onun hakkında güldük diye hayatımıza sokmak ya da o yanlışı savunmak zorunda değiliz bunu unutmayalım yeter. Fakat insanlar günümüzde o kadar duygusallar ki, her şeyin duyarını kasıyorlar. Ben bunu okuduğum bir kitapta Aşırı Toplumsallaşma Problemi olarak tanımının yapıldığını görmüştüm. Hatta Humanity şovunu izledikten sonra yazdığım blog yazımda bu problemden de bahsetmiştim. Yine bahsedeyim;

Theodore Kaczynski Sanayi Toplumu ve Geleceği kitabında; “… aşırı toplumsallaşma, insanların birbirine uyguladığı en büyük zulümdür” diyor ve bu aşırı toplumsallaşanlar işte her şeyin şakası yapılmaz diyip aşırı duygusallığa kaçanlar. Bence hepsinin psikolojik sorunları var, bu dünya üzerinde varlıklarını tam olarak konumlandıramamışlar ve yaşadıkları için acı çekiyorlar. Onlar acı çektikleri için bizim de acı çekmemizi istiyorlar. Gülüp, eğlenmemizi kıskanıyorlar. Sosyal korkularımı anlattığım bir yazı yazmıştım, işte o yazıdaki yobazlar yüzünden biz de rahatsız ediliyoruz. Ve ulu orta gerçekleri bile konuşamıyoruz çünkü hemen bir yerden bir duyarcı çıkıp konuştuğumuz konunun ne kadar kötü olduğundan bahsedip tüm neşemizi kaçırabilir!

İşte bu yüzden ifade özgürlüğüne sarılmamız lazım. Ama ifade özgürlüğü dediğim için sakın bir önceki paylaştığım “Sıradan Vatandaşlara Bir Şey Sormayı Bırakın!” başlıklı video için yazdıklarımdan dolayı kendimle çeliştiğimi söylemeyin. Çünkü bilmediğim bir şey hakkında yorum yapmak ifade özgürlüğü değil, o konu hakkında bilgi sahibi kişilerin konuşmalarını ben konuşarak engellediğim için insanlık haklarına yaptığım tacizdir. Bu yüzden ifade özgürlüğünü savunmalıyız. Okullarda ifade özgürlüğünün ne olduğunu anlatmalı ve çocuklara bunun felsefesini aşılamalıyız.

Ricky Gervais’ın Humanity stand up şovunu izlediniz mi? İzlemediyseniz mutlaka izleyin: Ricky Gervais Humanity

Ricky Gervais diyor ki; “insanlar sevmedikleri bir şey görünce bununla başa çıkmaktansa, o şeyi sona erdirmek istiyor. Kendi sorunlarını, herkes onlar kadar düşünsün istiyor.” işte bu yobazlıktır, bencilliktir ve temeline inersek ifade özgürlüğüne saldırıdır. Maalesef kimse, kimseyi dinlemiyor. Herkes konuşuyor, herkes ilgi istiyor. Sanki herkes dünyanın kendisi için yaratıldığını düşünüyor. Çok duyarlılar, her şeyin duyarını kasıyorlar fakat konu ne zaman kendi çıkarları olsa hemen kendileri ile çelişiyorlar. İşte bu yüzden insanlıktan nefret ediyorum ve insanlar yerine hayvanları seviyorum. Özellikle köpekleri. Humanity ile ilgili son paylaşımı mı ilk paylaşımı anarak bitireyim. Ricky Gervais’ında dediği gibi; “Köpekler insanlardan daha iyi insandır!

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: