Sıradan Vatandaşlara Bir Şey Sormayı Bırakın! | Serkan Dinç
İzledim: The Blacklist 9. Sezon 10. Bölüm (Arcane Wireless)
27 Şubat 2022
Savaş Nasıl Çıkar?
1 Mart 2022

Ricky Gervais’in Humanity şovundan mükemmel bir tespit daha! “Aman şu sıradan vatandaşa ne düşündüğünü soralım!”“Sıradan vatandaşlara bir şey sormayı bırakın!”Olamaz düşünce özgürlüğü var, kimsenin konuşma hakkını engelleyemezsin bla bla bla gibi şeyler söylediğinizi duyar gibiyim. Ama şu durumda sıradan vatandaşlar Cem Yılmaz’ın esprisi gibi; aklı yok, fikri var! Eline mikrofon alan YouTuber sokaklara çıkıp absürt bir şey olsun da izlenme sayım artsın diye önüne gelenle röportaj yapmaya çalışıyor.

Gerçekten aklı olmayan ama fikri olan vatandaşlarla konuşup duruyorlar ve bu vatandaşlar kendi aralarında kavga ediyor. Kavga olunca YouTuber’ında işine geliyor tabii… Yani vatandaşın aptallığıyla, kendini zeki sanan kerizler para kazanıyor. Sıradan vatandaş konuşmayı bırak, oy bile kullanmamalı. Aysun Kayacı’nın dediği gibi; “dağdaki çobanla onun oyu bir mi?” Bakın Aysun Kayacı bunu dediği zaman, soru sormayın dediğim vatandaşlar Aysun Kayacı’yı eleştirdi ama bu felsefenin ne demek olduğunu bilenler o’na hak vermedi değil. Aysun Kayacı’yı eleştirdikleri nokta söylemi değil, söyleyiş tarzıydı.

Ricky Gervais’ın Humanity stand up şovunu izlediniz mi? İzlemediyseniz mutlaka izleyin: Ricky Gervais Humanity

Videonun ortasında; “Hâlâ satılan çamaşır sularının üzerinde koca koca etiketlerle içmeyiniz yazıyor. O etiketleri iki yıllığına çıkaralım ve sonra referandum yapalım” diyor. Bu espri en sevdiğim filmlerden olan Ahmaklar ve Yalanın İcadı filmlerini aklıma getirdi. Özellikle Ahmaklar filminin giriş bölümünde doğal seleksiyondan bahsediliyor. IQ seviyeleri yüksek olanların üremek için çekimser kalırken, IQ seviyeleri düşük olan gerizekalıların hayatta kalma dürtüsüyle 8-9 çocuk yapıyorlardı. Bu da doğal seleksiyon olarak zekilerin yok olmasına sebep olarak gösteriliyor. (Aslında bu konu hakkında da muhalefet olduğum bir fikir var.) İşte Ricky Gervais’e göre de çamaşır sularının üzerinden bu etiketleri kaldırarak doğal seleksiyona yön vermemiz gerek.

Bence bu adam %100 haklı! Çok fazla hak veriyorum. Açıkçası artık ben de sağda solda konuşmamaya çalışıyorum. Çünkü konuştuğum konuda ne kadar uzmanım? Ehh konuşuyorsam ya tanıdığım biri olduğundan, onu kızdırmak, zorlamak için konuşuyorumdur ya da böyle blogumdan yazıyorumdur fikirlerim canlı kalsın unutmayayım diye. Ama elimden geldiğince bilmediğim bir konuda tanımadığım insanlara karşı çenemi kapalı tutmaya özen gösteriyorum.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: