Savaş Nasıl Çıkar? | Serkan Dinç
Sıradan Vatandaşlara Bir Şey Sormayı Bırakın!
27 Şubat 2022
Askerlere Savaş İsteyip İstemediği Sorulur Mu?
2 Mart 2022

Ferhan Şensoy‘un Ortaoyuncular’da yazıp yönettiği İçinden Tramvay Geçen Şarkı tiyatro oyununda savaş hakkında konuşan baba ve çocuğunun konuşması…

Avlanırken mavlanırken yanlışlıkla çok pardon, vurur bir sırp askeri arşidük Fransuva Ferdinand’ı. Hop patlak verir 1. Dünya savaşı. Sırp askerinin komutanı diyememiş mi çok pardon yanlışlıkla vurduk biz Ferdinand’ı çıkmasın savaş, ölmesin bu kadar insan diye? Peki Suriye’de neden savaş çıktı? Neden Suriye’de savaşıyor Suriyeliler Suriyelilerle. Birbirlerinin vatanı aynı vatan değil mi, namus onların, bayrak onların? En önemlisi ise Suriyeliler ile Suriyeliler savaşırken ne işi var Suriyelisiz devletlerin (Türkiye hariç) Suriye’de? Türkiye hariç diyorum çünkü malum, Türkiye’de en az Suriye kadar Suriye…

Neden çıktı Rusya ile Ukrayna arasında savaş? Bir tane devlet, bir tane devletin, bir tane organizasyona girmesine engel olması için… Bir tane organizasyon, bir tane devlete tehdit olabilmek için kurulmuş. Şaka gibi, o organizasyon tehdit olacak, Rusya saldırmayacak bir daha Avrupa’ya. Peki Rusya neden saldırıyor Avrupa’ya? Sen o kadar devlet araya gel, bir tane devlete karşı koyabilmek için bir ol, ondan sonra de ki biz iyileriz. Teknik olarak iyi devletler, başka devletlerin gelişmesine engel olmaz. Bu nasıl iyilik ki, bir devletle soğuk savaş içinde?

Nasıl çıkıyor bu savaş? Kim isteyince, ne şartlar oluşunca, mesela savaş çıkması için bir Suriyeli’nin bir Suriyeli’ye taş atması yeterli miydi? Sonra randevulaştılar saat 5’te İdlip kent meydanında ondan sonra Amerika, Rusya, İngiltere, Fransa ve Türkiye dayanamadı kavga etmesin Suriyeli Suriyeli ile dedi ve daldı Suriye’ye… Böylemi başladı Suriye’de savaş.

Hırsızlıklar neden işleniyor biliyor musunuz? Temel sebeplerinden biri maddi menfaat sağlamaktır. Ekonomik kriz vurduğunda ülkeyi hırsızlık olayları artar ve beraberinde diğer asayişi etkileyecek suçlar meydana gelir. Bu durumda kolluk kuvvetleri vardır. Ekstra tedbirler alır, ekstra personel, ekstra efor sarf eder asayişin sağlanması için. Peki savaşlar neden çıkar? Bir devlet menfaat elde etmesi için. Hadi ekonomik kriz oldu, hırsızlık olayları arttır, asayişi düzenlemek için ekstra personel temin ettin. Peki savaş çıkması için ne oldu, nasıl önleyeceksin savaşı?

Nedir bu menfaatlerde savaşıyor ülkeler. Binlerce, milyonlarca insan Suriye’de, Doğu Türkistan’da, Ukrayna’da ülkelerini terk ediyor. Onlar istemiyor mu savaşı? Rus vatandaşlar Ukraynalı vatandaşlardan özür diliyor. Nasıl yani, Rusya ile Ukrayna savaşıyor, Ruslar Ukraynalılardan özür mü diliyor? Eeee bu Ruslar değil mi Ukrayna ile savaşan, neden özür diliyor? Demek ki Rus milleti ve diğer milletlerde savaş istemiyor. Ama devletler savaşıyor. Devletler milletlerine savaş isteyip istemediğini sormuyor mu? Nasıl demokrasi bu, nasıl seçiyor milletler kendi ülkelerinin başına devlet başkanlarını. Seçtikleri başkan, kendi devletlerinden değil mi acep.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: