İki Dakika Ciddi Olur Muyum? | Serkan Dinç
The Blacklist 9. Sezon Başladı!
30 Ekim 2021
İzledim: Halloween Kills “Cadılar Bayramı Öldürür”
30 Ekim 2021

“İki dakika ciddi olur musun” olurum niye olmayayım, ancak cümlenin sonunda ünlem mi yoksa soru işareti mi var önce bunu belirtmen gerekir. Bu bir soru mu yoksa tepki mi önce bunu anlamam lazım. Sonra bu sorunun ya da tepkinin ne kadar saçma ve lojistik olarak eksik olduğundan bahsedip seni yıldıracağım. Yani ciddi olunacak süre ne zaman başlayacak, kim bu süreyi takip edecek ve beni uyaracak gibi bilgileri paylaşman gerekir. Üstelik en önemli kısım ise ciddi olmak ne demek bunun açıklamasını ve kurallarını koymak gerek değil mi? İnsan yaptığı işi hakkıyla yapmalı. Benden ciddi olmamı bekliyorsan, ben de bu ciddiyetin hakkını vermeliyim. Yani ben sana göre ukala, terbiyesiz, şakacı biriysem ve hiç ciddi değilsem, ben olmayan birine dönüşmem senin sohbet ettiğin beni, ben olmaktan çıkarır. O zaman benimle sohbet etmenin bir anlamı kalmaz.

Sohbet ettiğin kişi artık senin programladığın biri olur. Beni, benden azat etmemi isteyip, bambaşka biri ile sohbet etmek istiyorsan neden benimle sohbet ediyorsun? Bunun yerine bir yazılımcı ile anlaşıp kendin belirleyeceğin ciddi sınırların içinde, mülteci olmayan bir yapay zekâ yazılımı yazdırabilir ve onunla gayet ciddi sohbetler edebilirsin. Üstelik ona iki dakika ciddi olur musun gibi saçma ve sapan soru mu yoksa talep mi olduğu belli olmayan cümleler kurmak zorunda kalmazsın. O yapay zekâ tamamen senin çizdiğin ve yazılımcının yazdığı yasalar çerçevesi içerisinde seninle muhatap olabilir. Hatta istersen bu yasalara Newton Yasalarını, Darbe Anayasasını ve benim tanımadığım birçok yasanın kurallarını da ekletebilirsin. Gün gün balkona çıkıp, meydanlara inip bu yasaları değiştireceğiz diyebiliriz. Hem ukala, hem terbiyesiz, hemide kural tanımaz bir yapay zekâ olmayacağına göre, yani ben olmayacağıma göre ne kadar da ciddi sohbetler edebilirsiniz. Çok ilginç bir fikir değil mi? Aynen şimdi aklıma geldi ve tuvalette bile değilim. Teşekkür ederim. Yoo istediğin gibi gayet ciddiyim…

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: