İzledim: Halloween Kills “Cadılar Bayramı Öldürür”
İki Dakika Ciddi Olur Muyum?
30 Ekim 2021
İzledim: Man of Tai Chi
31 Ekim 2021


Bir aralar fenomen bir video vardı. Deniz araçları ile ilgili bir fuarda, bir yat için “anlayamazsınız” diye ağlayan bir çocuğun videosu. Onu çeken şey köpürtmesiydi, anlayamayız. Konuya neden böyle giriyorum? Halloween Kills yani Cadılar Bayramı Öldürür filmi hakkında o kadar çok kötü yorum okudum ki, size anlayamazsınız çünkü o Michael Myers demek istiyorum. Film internete düştüğü andan beri hakkında o kadar çok yorum okudum, o kadar çok lince şahit oldum anlatamam. Ya bir kişi bile mi, bir kişi bile mi beğenmez şu filmi ya? Ben beğendim. Çünkü ben bir Michael Myers hayranıyım…

Michael Myers ile ilk tanışmam ortaokul 1. sınıfta oldu. Şimdiki öğrenciler muhtemelen daha sık yapıyordur ancak bizim zamanımızda tek tük sınıflarda televizyon ve dvd oynatıcı olurdu. Sene sonları dersler erken biter, öğretmenler derslere girmez biz de bu dvd oynatıcılarda müzik dinler kudurur ya da film izlerdik. İlk Michael Myers’ı arkadaşımın tavsiyesi ile okula götürdüğüm CD’nin içinden çıkan filmle tanıdım. Sınıfça yer yer korktuk, yer yer gerildik, yer yerde kızlar korktukça biz erkekler güldük. Yani Michael Myers’ın benim için yeri başkadır. Şimdi geçelim filme…

Bu yazı filmi detaylıca inceleme yazısı değil, benim izlediğim filmlerden yaptığım kendi çıkarımlarımdır.

Michael Myers (aka The Shape) in Halloween Kills, directed by David Gordon Green.

Halloween Kills (Cadılar Bayramı Öldürür)

Türkçe ismi bana çok kötü geldiği için Halloween Kills demek istiyorum. Lütfen beni mazur görün. Hikâyemiz bilindiği üzere Michael Myers’ın Cadılar Bayramında tecrit altında bulunduğu akıl hastanesinden kaçarak en iyi yatpığı işi yapmasını anlatıyor. Yani Caldılar Bayramında öldürmeyi! Eğer Michael Myers’ı tanımıyorsanız filmi izlemekten çekinmeyin çünkü hikâye içerisinde Michael Myers’ı tanımak için size bilgiler veriliyor. Michael Myers’ın kim olduğu, ilk kimi öldürdüğü, nasıl biri olduğunu film içinde izliyoruz ve senaryo geçmişi tamamlıyor. Film bol bol klişe içeriyor fakat bu klişeler izlediğiniz diğer korku filmlerinden tarz olarak ayrılıyor. Çünkü bu filmde Michael Myers tarzı var.  Cadılar Bayramı filmleri ve korku filmleri arasında Michael Myers‘ın ayrı bir yeri vardır.

(from left) Michael Myers (aka The Shape) and Cameron Elam (Dylan Arnold) in Halloween Kills, directed by David Gordon Green.

Michael Myers Öldürür

Michael Myers’tan kaçabilirsiniz fakat saklanamazsınız, Michael Myers asla koşmaz kaçarken bile koşmaz hep yürür ve fakat kaçmak yerine sizi kovalıyorsa yürüyerek bile her zaman sizi yakalar. Michael Myers sizi yakalamışsa kolay bir ölüm için yalvarın ancak Michael Myers asla hızlı öldürmez… Dediğim gibi filmde bol bol klişe ve açık bulabilirsiniz. Ancak bu bir tarz meselesi. Filmin yorumlarında bir tane adam var sürekli birilerini öldürüyor diyip bu durumdan sıkıldıklarını belirtmişler ancak Michael Myers’ın olayı bu zaten öldürmek. Kanlı kanlı öldürmek. Önemli olan neden öldürdüğü sorusuna bir cevap bulmak. Ve inanın bu soruyu daha önceki filmlerde belki bulmuş olabilirim ama hiç birini hatırlamıyorum.

Kahramanım Michael Myers

Film aslında kötü bir karakterin yaptığı kötülüğü anlatan bir film. Masumlar bu kötü karakterden kaçabilsin sağ kalsın istiyorsunuz ama ben filmi izlerken her zaman Michael Myers’ın yanımdaydım. Hadi Michael onu da öldür, hayır o tam ölmedi şunu tam öldür Michael, keşke onu balta ile öldürseydin Michael gibi yorumlar yaptım durdum. Ve filmin sonunda (DİKKAT SPOİLER İÇERİR) Michael Myers topluluk tarafından linç edilip yerde yatarken ölmüş olabilme ihtimali beni üzdü. Film böyle bitemez dedim, o Michael Myers ölemez dedim ve aynen de öyle oldu. Lanet olsun herif ölmüyor! Michael Myers’a ne kadar çok zarar verirseniz o kadar güçleniyor ve her şeyin sonunda evine, o cama, her şeyin başladığı o yere geri dönüyor…

Linç Kültürü!

Filmde bilerek mi yapıldı bilmiyorum ama bir ölüm var ki sosyal mesaj niteliğinde. Michael Myers ile akıl hastanesinden kaçan başka bir deli şehirde kendi başına panik havası yaratıyor. İnsanları sanki Michael Myers’mış gibi korkutuyor. Bu deli artık kaçacak yeri kalmadığı zaman hastaneye sığınıyor ancak sürpriz! Hastanede Michael Myers’ı öldürmek isteyen kızgın kalabalık var. İşin kötü yanı da bu kızgın kalabalık kendilerinden daha agresif ve donanımlı olan başka bir kızgın kişiyi lider olarak görüyor ve kimse Michael Myers’ın maskesiz suratını tanımadığı için hastaneye sığınan bu deliyi Michael Myers zannederek kovalamaya başlıyor. Lider topluluğu daha çok gaza getiriyor, sinirli topluluk kontrolü kaybediyor, bir köşeden o delinin Michael Myers olmadığını haykıran yani gerçeği haykıran kişiyi dinlemiyorlar ve deliyi hastanede bir noktada sıkıştırıyorlar. Deli üstüne gelen kızgın kalabalıktan korkarak kendini pencereden aşağı bırakıyor ve ölüyor.

Şimdi bu tek suçu tımarhaneden kaçmak olan bu delinin katili kim? Bu çok önemli bir konu çünkü Sosyal Medyada buna sık sık rastlıyoruz. Özellikle kadın cinayetleri gibi durumlarda henüz hükümlülüğü kesinleşmemiş kişiler hakkında bu linç girişimleri, sonucunda neler doğuracağı düşünülmeden yapılıyor. Bazen masum insanlar intihar noktasına kadar geliyor, ağır psikolojik sorunlar yaşıyor, toplum içinde birey olamıyorlar ve daha önce olmadıkları agresif, saldırgan kişilere dönüşüyorlar. Peki suçlu kim? Ya da en önemlisi bu suçlular yaptıkları eylemin cezasını çekiyorlar mı?

 

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: