Mesele Ettiğimiz Meseleler Bize Düşman Kazandırır
İzledim: The Blacklist 9. Sezon 9. Bölüm “Boukman Baptiste”
23 Ocak 2022
İzledim: After Life “Ricky Gervais”
24 Ocak 2022

Hayatında Hıristiyan takvimini kullanmayı mesele etmeyen insanların ayrıca bir bizlik duygusuna nasıl sahip olduklarını ben 68 yaşımda hayretle karşılıyorum.

İsmet ÖZEL, Şiir Kaymak Bağlarsa

İsmet ÖZEL’in böyle romantik bir konudan insanları yakalamış olmasına çok şaşırıyorum. Aklımdaki İsmet ÖZEL profilinde böyle bir basitlik söz konusu değil. Hatta bu romantizmi yapacak birine “Ben hristiyan takvimi değil, mısır takvimi kullanıyorum” demesini beklerdim. Böyle bir konunun yanımda muhabbeti açıldığında; “hay aksi, ne yapsak acaba, rakamları arapça mı yazsak o zaman müslüman takvimi olur mu ki?” diye muhatabı ti’ye alıyorum…

Bu hayatı rastgele yaşamıyoruz. Planlı ve programlı yaşıyoruz. 365 gün, 12 ay, 4 mevsimlik bir sistemimiz var. Bu sistem içerisinde vergilerimizi veriyor, maaşlarımızı alıyor, okulumuzu okuyor, ekinlerimizi ekiyor ve hayatımızı idame ettirmek için birçok eylem planlıyoruz. Bu yıl ilkbahar hangi aya gelecek, ekinleri hangi ay ekeceğiz, sıcaklar ne zaman başlayacak, okulları ne zaman tatil edeceğiz diye hesaplamalar yapmıyoruz. Bir döngü var ve bu döngüyü bilimsel olarak hayatımızı kolaylaştırması için kullanıyoruz. Çok basit. Fakat yine de tatmin olacaksan bu takvime yakın takvimler, nefret ettiğiniz, düşman gördüğünüz dinlerden önce kullanılmaya başlanmıştı. Belki de Allah peygamberlerine forma olarak göndermiştir. Belki de ilahî bir yanı olmadan sadece insanlığın keşfidir… Ama emin ol bu takvimi ilk hristiyanlar kullanmadı. O yüzden hristiyan takvimi kullanmıyoruz.

Hristiyanlar takvime kendi önemli günlerini işaretlemiş diye, bu takvim onların takvimi sayılmaz. Hadi diyelim ki onların takvimi, ne olacak? Allah Hz. İsa’ya ilk vahiyleri gönderdiğinde, peygamberimiz gelene kadar Hristiyanlık hak dindi. Yani hak din zamanında bir takvim icat edilmiş ve sen bu hak olan dinin getirisini ret ederek Allah’ın emirlerine karşı mı geliyorsun? Oldu olacak birde Allah’a şirk koş ve Hz. İsa’nın peygamberliğini ret et tam olsun.

Namaz saatlerimiz güneş saatleri ile ölçülüyor, o saatler için “ben pagan saati kullanmam” diyor musun? Hayır demiyorsun ve kullanıyorsun. Oysaki bir tarafta, bir zamanlar hak din olan bir inanca sahip olan insanların keşfettiği takvime düşmanlık besliyorken diğer tarafta tamamiyle batıl olan saat sistemine tama ediyorsun. Kendinden utanmalısın.

Şu kısacık hayatım boyunca, toplum baskılarından dolayı diğer dinlere mensup insanlara karşı öfke pompalandı ve onlara sanki düşmanlarmış gibi öfke duydum. Yahudiler ölmeli, Hristiyanlar ahlaksız dünyaya ahlaksızlık yayıyorlar bla bla bla… Fakat artık bu öfkem o hristiyan icadı, bu yahudi taklidi diye inançlı insanları ötekileştiren insanlara doğru döndüğü bir döneme giriş yaptım. Bu yüzden İsmet ÖZEL’in dediği; “Hıristiyan takvimini kullanmayı mesele etmeyen insanlar” dan biri olarak, beni ötekileştirenlere karşı öfke duyuyorum.

Aslında bu duyduğum öfkenin gerçek sahipleri; çağlar boyunca insanlık ne kadar ilerledi başlıklı yazımdabahsettiğim bize dinimizi bir kalıp şeklinde öğretmeye çalışanlardır.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: