İzledim: After Life “Ricky Gervais” | Serkan Dinç
Mesele Ettiğimiz Meseleler Bize Düşman Kazandırır
23 Ocak 2022
İzledim: Yalanın İcadı “Ricky Gervais Kafası”
25 Ocak 2022

Yazı taslaklarımı kurcalasam After Life dizisinin çıkış noktası olduğu belki 4-5 tane yazı yazmış, çok kişisel olduğu için paylaşmamış olabilirim. Fakat After Life gibi; bizi, kendimizi sorgulamaya yönelten bir dizi hakkında tam olarak ne yazsam bilemiyorum… Baş ucu kitabı gibi efsaneler listeme eklediğim bir dizi oldu. Bu diziyi nasıl severek izlediğimi anlatamam. Peki tavsiye eder miyim? Sanmıyorum çünkü herkes bu diziyi sevmeyebilir. Çok ahlaksız bulan olabilir, çok küfür var diyen olabilir, saçma diyen olabilir herkesin zevkleri farklı ama benim efsaneler listeme eklendi. After Life dizisi, Tony’nin eşi vefat etmeden önce mükemmel bir hayatları olduğunu fakat bu mükemmelliğin Tony’nin eşi Lisa’nın kanser olup vefat etmesinden sonra bozulması ve Tony’nin artık intihar etmek istemesini ve bu süreçte başına gelenleri anlatan 3 sezonluk dizi.

Dizinin başrol oyuncusu ve senaristi Ricky Gervais… Ve şunu söyleyebilirim ki After Life dizisi tam olarak Ricky Gervais’ın kafasının içi. Takip ettiğim kişilere bakıyorum mesela Ferhan Şensoy ve Onur Ünlü’yü ele alalım. Kitaplarını okuyorum, röportajlarını izliyorum orada bahsettikleri konular, fikirleri ve beyanlarını kalıplaştırıp kendi kimliklerini oluşturmuşlar. Artık yazdıkları kitaplar, tiyatro oyunları ya da senaryolar kimlikleri ile bütünleşen kalıptan çıkıp aslında bir film değil bir karakteri izlememizi sağlıyor. Mesela Onur Ünlü’nün Alper Kırklar’la röportajının kitabı olan Bir Sürü Endişe kitabında ortaya attığı savları, Bu kitaptan sonra çıkmış olan Kız Çocuğu kitabında da görebiliyoruz. Ferhan Şensoy’un Denememeler kitabında okuduğum bir yazısını bir tiyatro oyununda ve hatta filminde de görebiliyoruz. İşte tam olarak Ricky Gervais’ın de After Life dizisinde, zihninin içine girip, diziden daha fazlasını izliyoruz.

Mesela Ricky Gervaisi’in Humanity şovunda cehenneme gidip şeytanın ona tecavüz etmesi ile ilgili olan esprisi After Life’ın 3. sezonunda, babasına söylediğini görüyoruz. Aynı konuda, aynı espri ve aynı sorgulama tarzı. Ricky bir ateist. İnançlı insanlara nazaran gayet naif ve saygılı bir ateist. Kendi çapında ateizm propagandası yapmıyor değil ancak bunu yaparken inançlı insanlara, inançlı insanların ona yaklaştığı gibi düşmanca yaklaşmıyor. Adam inançlı insanların olması gerektiği gibi ahlaklı. Aslında burada şunu sorgulamamız lazım; inançlı birinin hoşgörüsü, bir ateistin hoşgörüşünden nasıl az olabiliyor? İşte bunu bize sorgulatan adamın kafasının içini After Life’ta izliyoruz.

Ricky Gervais’in Humanity şovunun başlangıcında köpekleri anlattığı kesiti izlemenizi tavsiye ederim: Köpekler En Yakın Dostumuz!

Dizi hakkında birçok şey anlatabilirim. Konusu, replikleri, yorumları ama bence önemli olan dizinin anlattıkları değil, sizin buradan neyi nasıl anlayacağınız olmalı. Toplayacak olursak After Life dizisi aslında Hayat Gayemizi sorgulayacağımız, ahlak hakkında kendimizi tartacağımız bir ayna. After Life’ı Netflix‘ten izleyebilirsiniz.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: