Gittim: Dönerci Tacettin “Genel Kanı Neyse Onu Yaşıyoruz”
İzledim: Satranç
11 Temmuz 2022
Gittim: Fethiye Kayaköy
20 Temmuz 2022

Dönerci Tacettin Usta İletişim Bilgileri

  • Güllü Bahçe, Silahlı Kuvvetler Cd. No:18, 31070 Antakya/Hatay
  • 03262124953

Antakya’nın belki de en çok övülen dönercisine, sırf övüldüğü için yüksek merakla gittik ve sonunda “bu mu yani!” dediğimiz çok abartılı bir mekân ile tanıştırmak istiyorum sizi. “Dönerci Tacettin Usta” Son olarak geçmem gereken özeti ilk paragrafta söylemek istiyorum, gözlemlediğim tam olarak şu; popüler kültüre ve çoğunluğun fikirleriyle aynı fikri olan insanların abarttığı, biz bir taneyiz, özeliz şımarıklığına sahip, ortalama lezzet sunan herhangi bir Antakya Dönercisi. Ben şunu savunuyorum; Hatay Usulü Döner, Hatay dışında her yerde yenir. Savunduğum bu önermemi çoğu arkadaşım haklı buluyor. Bu mekân içinde aynı önermeyi yapıyorum. Yorumlara aldanıp büyük beklentilere kapılmayın, şımarıklık ve trip çekmemek için mutlaka rezervasyonunuzu yapın. Gerçi biz müşteriler olarak mekânın bu saçmalığına uydukça, bu şımarıklığı desteklemiş olacağız o başka bir mevzu ancak yorumlara ve biz oradayken gelen müşterilere bakarsak müdavimi çok fazla olmayan internet yorumlarına aldanarak gelen turistik mekân. Dönerci Tacettin Usta‘nın hakkında söylenenlere uyacak bir tane Gibi Dizisi repliği paylaşmak istiyorum. İnanın bu replik bu mekân için cuk oturuyor; Gerçeklerin bir kıymeti yok ki genel kanı neyse onu yaşıyoruz.

Ya çok da yermek istemiyorum çünkü hiç mi iyi yanı yok? Var elbet ama şu Tripadvisor’deki iyi yorumlara bakın hep gezme meraklısı influencer tipi insanlar olduğunu göreceksiniz. Kendi fikirleri yok. Onlar için gezilmiş ve yeni keşfedilmiş olan her şey güzel, övülesi. Genel ve popüler kanı neyse onu yaşıyorlar.

Dönerci Tacettin Usta

Dönerci Tacettin Usta’yı İ. abi bir tane gurmenin tavsiyesi üzerine keşfetmiş, malum aylardan Ramazan ayı olduğu içinde merakı daha çok artmış. Ramazan bittiği gibi biz de gidelim bakalım, övüldüğü kadar var mı görelim dedik ama ellerimiz boş döndük diyebiliriz… Çünkü lezzeti tamamlayan diğer hususlar ambiyans ve hizmet, lezzet gibi beklentilerimizin altında kaldı. Dönerci Tacettin Usta’yı gereğinden fazla övüyorlar ve maalesef işletme mensupları da bu övgülerden etkilenmiş olacak ki, övgüyü sahiplenmiş, ona göre eylem planı hazırlamış. Fakat hazırladıkları eylem planı çok saçma.

Rezervasyonsuz Yemeniz İmkansız “Büyük Bir Algı Abartısı”

Mekâna gitmeden önce İ. abinin anlattıkları beklentimi arttırdığı için ekstra bir merak uyandırmaması için internetten hiç araştırma yapmadım. Lezzeti ve mekânı deneyimledikten sonra “ciddi misiniz?” diye düşündüm ve o zaman yorumları okudum. Çoğu yorumda “Burada rezervasyonsuz yemek yemek imkânsız” yazıyor. Ekşi Sözlük’te, Tripadvisor’de ya da diğer bloglarda hep bu konu söylenmiş. Rezervasyonsuz yemek yemek imkânsız. Hayatımda gördüğüm en abartılı ve saçma bir konu. Biz de durum şöyle gelişti; Dönerci Tacettin Usta’ya gittik, mekânda 4 tane dolu masa vardı. Budizm tapınaklarından çıkmış derece gereksiz bir yavaşlıkta konuşunca kibar olacağını düşünen bir genç yanımıza gelerek rezervasyon sordu. Olmadığını söyledik, o zaman 25 dakika bekleteceğini söyledi. Nedenini sorduk vs. biraz konuştuktan sonra kabul ettik. Bize dediğine göre rezervasyonsuz müşteri almıyorlarmış.

Rezervasyonsuz Yemeniz İmkansız “Tutarsızlığın Tutarsızlığı”

Bize rezervasyonsuz müşteri almıyoruz diyen garson aynı mavalı bizden sonra gelen 4 tane daha masaya anlattı. Diğer masaların sohbetine kulak kabarttığımız zaman kimsenin rezervasyonu yoktu bunu çok iyi anlıyoruz. Bizi 25 dakika beklememizi gerektirecek rezervasyon sahibi kimsede mekâna gelmedi. Çünkü bizden sonra gelen ilk masaya 35 dakika bekleyeceklerini, ikinci masaya 45 dakika bekleyeceklerini söyleyen garson, biz mekâna geldikten 7 dakika sonra yemeğimizi yerken mekâna gelen diğer iki masaya da 45 ve 55 dakika beklemeleri gerektiğini söyledi. Fakat biz yiyip, mekândan kalkarken 55 dakika beklemesi gereken masanın siparişleri hazırdı. Üstelik kaç kişi sipariş verdiğiniz hiç önemli değil. İsterseniz 5 kişi sipariş verin, isterseniz 2 kişi mutlaka bir sonraki sipariş ile aranızda 10 dakika oynaması gerekiyor. Bu ne perhiz ne lahana turşusu? “Devlet hastanelerde kuyruk bekleme dönemi bitti” sloganı bile kuyrukta beklediğimiz zamanı başka bir eylem yaparak beklediğimiz için daha makul bir yalan iken Dönerci Tacettin Usta’nın rezervasyonsuz almıyoruz ve bekleme süresi prensibi tamamen saçmalık ve kendi içinde tutarsız.

Dönerci Tacettin Usta “Budist Rahatlığında Esnaf Dönercisi”

Dönerci Tacettin Usta’nın mekânı sanırım bilerek ilk günkü ambiyansını bozmamış, senelerdir aynı dekorasyonla hizmet veriyordur. Muhtemelen de bozmaya da niyetleri yoktur çünkü bu dekorasyonun bohem ve antika bir hava kattıklarını düşünüyor olabilirler. Mekâna girdiğinizde, girişte döner ustası için ayrılmış bir tezgâh sizi karşılıyor. Aslında bu diğer döner mekânlarından farklı bir ambiyans katıyor mekâna. Bu tezgâhı ilk gördüğümde hoşuma gitmişti. Mekânın diğer dönercilere nazaran daha temiz ve tertipli olduğunu gösteriyor. Fakat bu düşünce tuvaleti ve diğer yemek tezgâhını görünce hemen değişiyor. Benim için yemek mekânlarının temizliği ve kalitesi, mekânların tuvaletlerinden başlıyor. Bir mekânın tuvaleti gerçekten temiz ve tertipliyse mekân temiz ve kaliteli bir mekândır. Ambiyansı tamamlayan unsur olan hizmet unsuru ise mekânın size sunduklarının altında kalıyor. Sizi karşılayan arkadaş hem servis hem de kasiyerlik yapıyordu. Yavaş konuşmayı ve Çocuklar Duymasın dizisindeki psikologdan öğrendiğimiz mimik ve beden dilini sergileyerek konuştuğu zaman kibar olacağını düşünüyor sanırım ama bu hareketleri kendi üzerinde çok eğreti duruyor. Rezervasyon konusunda da belirttiğim gibi o yeri geliyor o kadar sakin konuşuyor ki sanırsınız üçüncü gözünü açmak için kendini zorlayan amatör budist bir rahip. İmaj, hitap ve diksiyon birbirini tamamlayan unsurlardır fakat bu arkadaşta hiçbir unsur birbirini tamamlamadığı ve özellikle bazı konuşmalarında ve beden dilinde zorlama hareketler yaptığı için kendisi çok yapmacık duruyor. Bu da mekânın bize sunduğu ambiyans ve hizmet kalitesine doğrudan etki edip, algıyı düşürüyor.

Konuşmanı yavaşlatmak tane tane ve sessizce konuşup, sonradan eklenmiş bir beden dili kullanmak nezaket değil sinir göstergesidir. Üstelik nezaket kurallarına göre kapalı ortamda şapka takılmaz. Dar giyinip, kapalı ortamda şapka takıp, çakma beden diliyle nazik konuşmaya çalışırsan 50 kuruş var mı tirrerk diyenlere benzersin. Böyle yorum yaptığım için çok özür dilerim ancak bunu demeden geçemezdim.

Lezzet Aynı, Özen Üst Düzey

Son olarak da dönerden bahsetmek istiyorum. Masada 3 kişiydik, siparişimizi verdikten 7-8 dakika sonra ve birer dakika aralıkla hepimizin siparişi geldi. Döneri yeme süremizde maksimum 3-4 dakikaydı. Dürüm diğer dönercilerle karşılaştıracak olursak maksimum özenliydi. Lavaş ekmeği fırından çıkmış gibi sıcak ve çok özenli bir şekilde sarıldığı belliydi. Fakat içeriğin lavaşın içine çok da özenli dağıtıldığı söylemek mümkün değildi. İ. abinin lavaşının ortasında hemen hemen döner yok, sadece lavaş yedi benimse dürümümün sonunda döner yoktu. O kadar yorum övgülerle bahsedilip, o kadar rezervasyon saçmalığı dinledikten sonra üst düzey bir döner bekliyorsunuz ama içerik olarak herhangi bir Hatay Usulü Döner yapan dönerciden farksız olduğu görüyorsunuz. Dürümün sarılmasına özen gösteriliyor olması bu yorumların sebebi ise bu kadar “biz özeliz” tribi çekmeye değmez.  Daha iyi mekan deneyimlerim olmuştu.

Hayatımda yediğim en özenli sarılmış, hiç bir farklı lezzeti olmayan dürüm

 

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: