Şahikalar Diyarının Hükümdarı Kim olacak? Şöhretin Bedeli! | Serkan Dinç
The Blacklist 3. Sezon 16. Bölüm "The Caretaker"
The Blacklist 3. Sezon 16. Bölüm (The Caretaker)
27 Şubat 2016
Ülkemizde Bombalar Patlıyor
21 Mart 2016

Bu yazım için daha ilgi çekici bir başlık atmak isterdim fakat bu konuda pek yaratıcı değilim. Bu günlerde oldukça işsiz olması muhtemel olan Koff Animation tarafından gerçekleştirilmiş çok ilginç bir proje var. Bu proje kapsamında Türkiye’nin dijital mediadaki popüler kültürü dikkate alınarak yaratılmış karakterler halk arasında oylanacak ve ortaya çıka sonuçta en çok oy almış olan 2 karakter arasında hazırlanacak bir animasyon ile bir çekişme göreceğiz. Ben böyle anlatınca pek ilginç durmuyor ama sonrada alışıyorsun.

Projeyi incelemek için linke tıklayabilirsiniz. http://www.sohretinbedeli.com/ 

Aslında Türk popüler kültürünün en renkli kahramanları demiş bu projeyi yapanlar fakat tarafsız bakınca o kadarda renkli oldukları söylenemez. Mesela Fazıl Say? Fazıl Say’dan esinlenerek yapılmuş olan Pia Korosu’nun virtüöz lideri Say bence günümüzde o kadarda popüler değil. Eğer eskileri düşüneceksen yinede o kadar popüler değil çünkü Fazıl Say’dan önce bu ülke Doğuş gibi bir karakter atlattı… Hadi Doğuş’u ve saksınıı geçtim Atilla Taş’a ne demeli? Fazıl Say bu iki isim kadar popüler olmadığı aşikar. Bu yüzden bu oyunda kesin torpil var diyorum.

Karakterlere baktığımızda Say dışındaki kişiler arasında bir seçim yapmak gerçekten çok zor. Çünkü hepsi kendi başına beni seç beni seç der gibi özellikleri mevcut ve hangisini seçsem acaba neler olur diye düşünüyorum. Açıkçası ben aksiyon yerine bir bilgeliği seçmek istiyorum. Benim oyum Ortay‘lıdan yana…

Ersoy’u seçtiğinizde olacakları bir düşünsenize? Uzun tırnaklı büyücü bir kadın falan, yada Tilbeyi seçtiğinizde kavgaya İbrahim Tatlıses geliyormuş pezevenklerin elinden kurtarıyormuş Tilbeyi 😀

Bunların dışında isterseniz karakterleri tanıyalım…

Oktar

Birçok isimle çağrılır. Tarikatı kendisine koşulsuzca inanan hurilerden oluşmaktadır. Mistisizm’in karanlık sınırlarını zorlayarak kedigiller ile arasında çok güçlü bir bağ kurmuştur. Zamanının çoğunu Mist Kulesi’ndeki kütüphanesinde hurileri ile geçiren büyücü Oktar giyimine oldukça özen gösterir. Mekanik fizikle yakından ilgili büyücü, son zamanlarda büyükbaş kedisi ”Metaket”i icat etmiştir. Manipülatif özelliğiyle kontrol ettiği anarşist gruplar vardır. Şahikalar Alemi’ne babaerkil bir düzen getireceğine yemin eden Oktar’ın yegane arzusu evrimi yok etmektir.

Ersoy

Divania Şatosu’nun imparatoriçesi Ersoy sadece kendine hizmet eder. Genç ruhlara doyumsuz bir açlık duyar. ‘’Ablan kurban olsun sana’’ deyip kandırarak topladığı genç esirlerin ruhlarıyla yıkanır. Şahikalar Alemi’nin en büyük köle pazarını elinde tutan Ersoy, yeraltı zindanlarıyla ünlü Divania Şatosu’ndan gerekmediği müddetçe çıkmaz. Düşmanlarından ganimet olarak topladığı tüyleri yelpazesindeki eşsiz koleksiyona ekler. En büyük amacı, evrendeki tüm genç ruhları toplayarak, tarihin gördüğü en büyük banyoda yıkanmaktır.

Say

Klasik batı senfonisi disiplini ile dövüşen Say Pia Korosu’nun virtüöz lideridir. İleri derecede duyma kabiliyeti onu normal yaşantısının dışına itmiş, kimsenin merak etmediği şeyleri çılgınca arzulamasına sebep olmuştur. Her canlıyı bir enstrümana dönüştürebildiği gibi, ses titreşimlerini kullanarak kendisinden çok uzakta gelişen bir olayın gidişatını da etkileyebilir. Arayışında, Şahikalar Alemi’nin hayalet şehri Şattuhat ilk sırayı almıştır. Kainat sona erene kadar her canlının sesini ele geçirmek istediğini iddia etse de, en büyük amacı ebedi sessizliğe kavuşmaktır

Doğan

Diz Çökmeyen Ruhlar Klanı’nın lideridir. Kendisine yeterli ödeme yapılıdığı takdirde tüm kardeşlerini katledecek kadar tekinsiz bir yapısı vardır. Oktar tarafından kiralanan bu asi, ıssız bucaksız yerleri yuvası bellemiştir. Yıldız tozu ticaretini ele geçirmesinde Oktar’a yardım edip Varoşhova’ya hükmetmek isteyen bu cani, tüm ruhların kendi önünde diz çöküp tövbe etmesini istemektedir. Söylediklerini çarpıtacak kimse kalmayana kadar, umarsızca yok etmekten kaçınmayacak Doğan’ın arzusu, Oktar’ın babaerkil imparatorluğu’nu kurmasına yardım edip sırtından bıçaklamaktır.

Ortaylı

Bilge ruhların kardeşlik merkezi olarak da bilinen Şattuhat Şehri’nin mimari Ortaylı, aynı zamanda Arzuların Tanrısı Feymman’ın yeryüzü elçisidir. Zamanda sıçrayarak, bilgi akışını değiştirebilecek kadar geniş bir tarihe hükmeder. Oğlu, Tarihyiyen olarak bilinen kadim bir canavardır. Şattuhat’ı taşıyan bu canavar babasına oldukça bağlıdır. Ortaylı, Şahikalar Alemi’nin en büyük koleksiyoneridir. Şöhretin hızla yükseldiği topraklara Şattuhat’ı taşıyarak değerli gördüğü ne varsa el koyar. Zaman zaman cahilleri de koleksiyonuna eklediği görülmüştür. Amacı bilinmiyor.

Tilbe

Küçük bir çocukken hayatına giren herkes ona kazık atmıştır. O da ruhunu acıya karşı eğitmek için, Mist baş büyücüsü Kat’ın yardımıyla Harika Kafalar Diyarı’na kaçmıştır. Burada keşfettiği formülle Şahikalar Alemi’ni sarsacak yıldız tozunu üretmiş ve dev bir ticaret ağı haline getirmiştir. Bu gücü de onu yetiştiği Varoşhova’nın kraliçesi yapmıştır. Tilbe kadın haklarının ateşli bir savunucusudur. Babaerkil düşünceye sahip erk asileri idam ettirmesi ile ünlüdür. Varoşhova kraliçesinin hedefi, yıldız tozu etkisi altında kalmayan tüm erkeklerin soyunu kurutmaktır.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

1 Comment

  1. koff dedi ki:

    Final dövüş yayında!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: