Otomatik Pilotlar Ne Kadar Güvenli? | Serkan Dinç
Sizi MotoBot İle Tanıştırayım
31 Ekim 2015
Efsana Geri Dönüyor “Need For Speed”
31 Ekim 2015

Başlıkta sorduğum gibi sürücüsüz araçların otomatik pilotları ne kadar güvenli? İşte tamda bu kadar güvenli… Bu bahsi geçen konular çıktığından beri özellikle Google’ın sürücüsüz otomobil deneyinden sonra “İşte budur” dediğim olay. Daha önce Sosyalimci.com adresinde Google’ın Sürücüsüz Aracı 2,7 Milyon KM Yolda 11 Adet Küçük Çaplı Kaza Geçirdi” diye bir haber paylaşmıştım. Düşünsenize 2,7 milyon km yol yapıyorsun ve yolda sadece 11 adet küçük çaplı kaza geçiriyorsun ve oda otomatik pilottan değil karşıda ki aracın sürücülerinden kaynaklanıyor! İnsan her zaman kusurludur. Peki robotları insanlar yapmıyor mu? Elbette insanlar yapıyor ve elbette onlarda kusurlu. Fakat görünen köy klavuz istemez. Bizim yaptıklarımız bizden daha güvenli.

Tesla Otomatik Pilot – Tesla Sürücüsüz Araballar

Bu yazıyı yazmamım nedenlerinden biri elektrikli araç üreticilerinin Mimar Sinan’ı olan Tesla araçlarının bir kazayı önlemiş olması. Jon Hall isimli bir araç kullanıcısı, Tesla marka aracıyla Seattle yolunda giderken otomatik pilot özelliğini devreye sokmaya karar vermiş. Otomatik pilot tarafından kontrol edilen araç, yolda yaklaşık 75 km/saat hızla ilerlerken karşısına aniden bir araç çıkmış ve Tesla’nın otomatik pilot özelliği, marifetlerini bu kısacık zaman diliminde göstermiş. Tesla’nın bu özelliğini tam bir otomatik pilot değil. Çünkü hem yasalar çerçevesinde otomatik pilotlar yasal değil hemde daha tam olarak piyasaya sunulmuş değil. Şimdilik otomatik pilot özelliğinin aracınızı, tamamen kendi kendini süren bir araca dönüştürmeyeceğini ancak birçok şeyi kendi halledebileceğini belirten Tesla Motors, otomatik pilot özelliğinin kullanımının tamamen güvenli olduğunu ve yazılımının kusursuz olduğunu ancak yinede kullanıcıların bu özelliği kullanırken dikkatli olmaları gerektiğini vurguluyor.

Tesla Otomatik Pilot Özellikli Araba Tesla Otomatik Pilot Özellikli Araba Tesla Otomatik Pilot Özellikli Araba Tesla Otomatik Pilot Özellikli Araba Tesla Otomatik Pilot Özellikli Araba Tesla Otomatik Pilot Özellikli Araba

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: