Sizi MotoBot İle Tanıştırayım | Serkan Dinç
Android 7 İsmi Ne Olur?
Hiç İşimiz Gücümüz Yok Bunu Tartışacağız
31 Ekim 2015
Tesla Otomatik Pilot Özellikli Araba
Otomatik Pilotlar Ne Kadar Güvenli?
31 Ekim 2015

Şimdilerde her şartta ve koşulda robotlar üreten firmalardan biri bu seferde yeni bir deneyim ve robot ile karşımıza çıkıyor. Transformers filmlerinde aşina olduğumuz otobotlardan ilham alınmış olacak ki ismini MotoBot koymuşlar ve sadece motorsikletin üzerine monte edilebilen bir robot yapmışlar. Peki bunu kim yapmış? Ünlü ve sektörünün çıtalarını belirleyen kendi sektöründe ki piyasada ismi haliyle geçen Yamaha yapmış. Peki nasıl yapmış ve neden yapmış? Yani bir firma neden bir MotoBot yapma isteği duyar ki? Tabi ki son günlerde sürücüsüz otomobil muhabbetleri arttığı için duyar 🙂 Çok klişe oldu demi? Cem Yılmaz’a sormak lazım.

MotoBot Tokyo Motor Show’da Tanıtıldı

Tokyo Motor Show’da tanıtıldı. Katılımcıların oldukça dikkatini çeken MotoBot, sadece çok iyi motor sürmüyor, aynı zamanda çok iyi konuşabiliyor da. Herhangi bir motora bağlanabilen ve görünüş olarak motora uzanmış bir insana benzeyen MotoBot, sistemindeki yazılım sayesinde yolu algılayabiliyor ve son derece başarılı manevralar yapabiliyor.

Yamaha’nın mükemmel bir sürüş yeteneğinin yanı sıra oldukça güzel, çocuksu bir ses verdiği MotoBot, hafızasında bulunan kelimeleri kullanarak gayet iyi bir şekilde konuşabiliyor. MotoGP dünya şampiyonu Valentino Rossi‘ye “ben seni yenmek için üretildim” ve “günden güne becerilerimi geliştiriyorum” gibi sözler söyleyen MotoBot, ilerleyen senelerde ikili arasında yapılabilecek bir yarışa ortam hazırladı.

Yamaha MotoBot’u oldukça geliştirmiş olsa da aslında bu robotun yarışmak için üretilmediğini söyledi. İlerleyen senelerde yazılımı ve donanımı geliştirilecek olan MotoBot’un, tamamen modifiyesiz bir motoru saatte 200 km’den daha hızlı bir şekilde sürmeyi deneyeceğini belirtildi. Böyle bir hedef oldukça zor çünkü hiçbir modifiyesi bulunmayan bir motor, saatte 200 km hızla yol katederken sallanmaya başlayabilir ve bu hıza alışık olmayan donanımı çeşitli sorunlara yol açabilir.

yamaha-motobot-1 yamaha-motobot-2 yamaha-motobot-3

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: