Afganistan Blockchain ile Kalkınacak! | Serkan Dinç
Cyrano de Bergerac Filmi Hakkında Sohbet
30 Haziran 2019
+90 Youtube Kanalı İncelemesi
5 Temmuz 2019

Teknoloji blogu Sociable’ın 2 Temmuz tarihli haberine göre Birleşmiş Milletler, Afganistan’daki sürdürülebilir kentsel kalkınma çalışmaları doğrultusunda blockchain çözümlerinden faydalanacak.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric konu hakkında Sociable’a yaptığı açıklamada Birleşmiş Milletler İletişim ve Bilgi Teknolojileri Ofisi’nin (UN-OICT), “Herkes için Şehir” projesinin bir parçası olarak toprak kayıtları ve hizmet şeffaflığı üzerine blockchain çözümleri geliştirdiğini söyledi. Birleşmiş Milletler’in “Herkes için Şehir” projesi 2016 – 2020 dönemini kapsarken, projeyle başkent Kabil başta olmak üzere 12 Afgan şehrinin kalkındırılması amaçlanıyor. Projede, Afganistan nüfusunun büyük çoğunluğunun önümüzdeki 15 yıl içerisinde kent nüfusuna dönüşeceği öngörülüyor. Bu doğrultuda çalışmaların üç odak noktası etkili arazi yönetimi, stratejik şehir planlaması ve iyileştirilmiş belediye finansmanı olarak belirlenmiş.

Afganistan’ın kalkınma yolundaki sorunlarını çözmek için blockchain teknolojisinden yararlanma fikri, Birleşmiş Milletler’e ait Bilgi Teknolojileri Ofisi (UN-OICT) ve İnsan Yerleşimleri Programı (UN-Habitat) arasında yapılan bir mutabakatın ürünü. Yapılan mutabakata göre BM’nin iki ofisi Güney Asya’daki işbirliklerini genişletecek; kentsel tasarım ve planlama için yeni teknolojik araçların ve dijital platformların geliştirilmesi üzerine çalışmalar yürütecek.

Afganistan’a yönelik proje, Birleşmiş Milletler’in blockchain temelli ilk çalışması değil. BM, Aralık 2018’de Doğu Afrika’daki sağlık olanaklarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalarında blockchain teknolojisinden faydalanırken, Eylül 2018’de ise blockchain tabanlı bir kredi bürosu kurmuştu.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: