Uyku Problemi Yaşayanlara Robotik Yastık | Serkan Dinç
Selfie Çekerken Elleri Titreyenler İçin Dengeleyici
13 Mart 2017
İnteraktif Sıradışı Audi TT Broşürü
26 Mart 2017

Canlı bir varlıkmiş gibi nefes alıp veren Sommox adında bir yastık geliştirilmiş. Şimdi bu girişim kadar benim ilgimi çeken noktada şurası; bu yastık bizim Konya’mızın yüz ölçümünden bir kaç metre kare büyük olan, İstanbul’umuzdan iki üç milyon fazla nüfusa sahip olan Hollanda’da Delft Teknoloji üniversitesi tarafından geliştirilmiş olması. Açıkçası bana çok koydu. Bu adamları çeşitli siyasi problemlerden dolayı haklı yada haksız yargılıyoruz ama adamlar eti, budu belliyken yaptıklarına bak. Ayrıca bu adamlar tarımda da bizden ileride…Bu yastığa sarılan kişi kendini onun nefes alıp verme ritmine bırakarak daha rahat bir şekilde uykuya dalıyor. Araştırmalara göre sakince nefes alıp vermek, beyindeki amigdala bölümünü olumlu etkiliyor ve bu da kişinin duygusal olarak iyi hissetmesini sağlıyor. Somnox’un çıkış noktası da bu gerçekliğe dayanıyor. İlaçsız bir şekilde uyku bozukluklarını iyileştiren ilk yumuşak robot olma iddiasını taşıyor.
Yastığa gömülü sensörler, kullanıcının uyanık mı yoksa uykuda mı olduğunu tespit etmek üzere veri topluyor. Daha sonra bir algoritma aracılığıyla bu veriyi işleyerek kendi nefes alıp verme ritmini o kullanıcıya özel olarak değiştiriyor. Kullanıcının rahatça uykuya dalabileceği bu ritmle görevini yapmaya devam ediyor.Dahili Bluetooth hoparlörleri aracılığıyla müzik ya da uyku öncesi hikaye de dinlemek mümkün. Ayrıca sabahları güneşin doğuşunu simüle edecek şekilde yavaş yavaş artan bir ışık vermek üzere ayarlanabiliyor.

Yumuşak robot yastık Somnox henüz prototip aşamasında. Aşağıdaki videoda gördüğünüz yaratıcı ekibi uyku bozukluğu uzmanlarıyla ve uyku bozukluğu olan hastalarla iş birliği içinde araştırmalarını yürütüyor.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: