Ağaç Mantarından Ayakkabı Üretmek: nat-2 Funghi Line | Serkan Dinç
Ani Kalp Durmasına Dikkat Çeken İnteraktif Koşu Forması
5 Ocak 2020
Geleneksel İnşaat Malzemelerine Alternatif Olarak Mantar
5 Ocak 2020

Bizim için bir ütopya olan konudur mantarlar. Her zaman onlara karşı bir korkumuz olur çünkü mantar denilen şey bir nevi zararlıdır. Çünkü çürüyen eşyalarda oluşur, zehirli olanları vardır, kafa yapanları vardır bu sebepten dolayı bizi ürkütür bir bakıma da merak uyandırır. Fakat son yıllarda yenilenebilir kaynak üretimi adı altında ekolojik ürünlerin ön plana çıkmasıyla mantarlarda hammadde olarak kullanılmaya başlandı. Aklınıza gelmeyecek alanlarda hammadde olarak mantar kullanılıyor. Gerçekten çok ilginç ve kreatif ürünler ortaya çıkıyor. İşte bunlardan biride Alman markası olan Nat-2’nin “nat-2 Fungi Line” koleksiyonu ile şık tasarımlı bir spor ayakkabıya dönüşmüş.

Alman spor ayakkabı markası nat-2 tarafından yaratılan bu vegan ayakkabı, ağaç mantarının özel bir tekstile dönüştürülmesiyle üretiliyor. Mantarı deri yerine kullanılan cüzdan, saat kayışı, kep gibi ürünleriyle Zynder markasının tasarımcısı Nina Fabert ile yapılan iş birliği ile gerçeğe dönüştürülen bu çevre dostu ayakkabı; İtalya’daki bir aile şirketi tarafından elle üretiliyor.

2 Yıllık Üretim Süreci

Dokununca çok yumuşak, vintage bir görünüm sunan ayakkabının malzemesi, ölü veya zayıf dallar üzerinde yaşayan ağaç mantarının Trama adı verilen kısmından elde ediliyor. Üreticiler bu malzemeyi elle toplayıp bir yıl boyunca test ediyorlar. Daha sonra bunun tekstile dönüştürülmesi sürecine geçiliyor. 2 yıla varan bir üretim süreci sonunda organik, vegan, kimyasal ve glüten içermeyen, anti-bakteriyel bir malzeme elde ediliyor.

Ayakkabılarda mantarın yanı sıra başka sürdürülebilir ve yenilikçi malzemeler de kullanılıyor. İç kısımlar için ekolojik pamuk terrycloth, PET şişelerden elde edilen mikrofiber süet, tabanlar için kauçuk ve şişe mantarı gibi malzemelerle ayakkabının, her bölümünde aynı çevre-dostu yaklaşım benimsenmiş.

Markanın ahşap ve taş gibi malzemeleri tekstile dönüştürerek yarattığı başka sürdürülebilir koleksiyonları da var. Mantardan üretilmiş bu şık spor ayakkabı da markanın yenilikçi duruşunu ve Alman mühendisliğine yaptığı vurguyu pekiştirecek bir niteliğe sahip.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: