Ani Kalp Durmasına Dikkat Çeken İnteraktif Koşu Forması | Serkan Dinç
Yeni Hostinger İle Eski Hostinger Arasındaki Fark
4 Ocak 2020
Ağaç Mantarından Ayakkabı Üretmek: nat-2 Funghi Line
5 Ocak 2020

Philips kalp sağlığı konusunda insanları bilinçlendirmek ve bu kritik altı dakikaya dikkat çekmek amacı ile “heart-safe” isimli farkındalık kampanyası gerçekleştirdi. Ogilvy Amsterdam tarafından hazırlanan kampanya için interaktif koşu forması tasarlamış ve formayı giyen üç atlet 13 Ekim’de gerçekleştirilen Eindhoven Maratonu’nda yarışmış.

Kampanya için hazırlanan tişörtlerin her birinde 850 adet LED ışık ve GPS modülü bulunuyor. GPS koşucunun o sırada nerede olduğunu ve en yakın defibrilatöre ne kadar uzaklıkta olduğunu hesaplıyor.  Işıkların üzerinde en yakın AED cihazına uzaklık dakika cinsinden gösteriliyor ve uzaklığa göre renk kırmızı ve yeşil olarak değişiyor. Koşucular en yakın cihaza altı dakikadan daha yakın oldukları zaman tişörtlerindeki LED ışıklar yeşile dönüyor.

PHİLİPS’TEN NOKTA ATIŞI REKLAM ÇALIŞMASI

AED teknolojileri konusunda küresel markalar arasında bulunan Philips Ocak 2018’den bu yana Hollanda Kalp Vakfı ile ortaklaşa çalışarak Hollanda’daki AED cihazlarının artırılması ve ani kalp durması riski altındaki grupların bilinçlendirilmesi konusunda ülke genelinde desteğini sürdürüyor. Tabi bu desteği hayrına yapmıyor. Reklam ne kadar başarılı olur ve vakıf adına destek toplanırsa Philips’te o kadar ürün satışı yapmış olacak. Üstelik Hollanda Kalp Vakfı acil anlarda müdahale etmek amaçlı tüm ülke kapsamında 5 bin adet AED cihazına daha ihtiyaç duyduğunu belirtiyor. Yani Philips’in 5 bin daha ürün satma potansiyeli mevcut. Bunun için ne kadar dikkat çekip vakıffa para akışı sağlarsa o kadar ürün satması kesin. Bu tarz pazarlama çalışmaları aslında dışardan bakıldığında kalpsizce duruyor. Ama iş ve aşkı karıştırmamak gerekiyor. Nede olsa o AED cihazları gökten zembil ile inmiyor. Onları yapmak için çalışan insanlar var, evlerine ekmek götürmeleri gerekiyor.

Hollanda’da her yıl 17 bin kişinin hastane dışında kalp durması yaşadığını göz önünde bulundurulunca AED cihazının bu insanlara ilk müdahale etmede hayat kurtarıcı etkiye sahip olduğu söylenebilir. Farkındalık kampanyası ile kimsenin ani kalp durmasına karşı bağışıklık kazanamayacağını vurgulayan Philips ülke genelindeki AED cihazlarının sayısının artırılması ile Eindhoven’ın yanı sıra ülkenin geri kalan yerlerinde de AED cihazının önemine dikkat çekmeye devam ediyor.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: