Bilim ve Sanatın İş Birliği Küf Kolonileri | Serkan Dinç
Musluğundan Bal Damlasın
Musluğundan Bal Damlasın
18 Ocak 2020
Nesnelerin İnternetiyle Donatılmış Çevre Dostu Odun Sobası
Nesnelerin İnternetiyle Donatılmış Çevre Dostu Odun Sobası
19 Ocak 2020

Küfleri hiç ilginç bulduğunuz oldu mu? Çürümüş yiyecek yada eşyaların üzerinde oluşan bir bakteri olduğu için kokudan ve görüntüden dolayı hep itici bulmuş olabilirsiniz. Fakat bu tamamiyle bakış açısı ile alakalı bir durum. Eğer doğru noktadan, doğru gözle bakarsanız eminim sizde İngiliz sanatçı Elin Thomas gibi eserler ortaya çıkarabilirsiniz.

Elin Thomas küf kolonileri

İngiliz tasarımcı Elin Thomas, Bath Spa University College’de Görsel Kültür üzerine yüksek lisans yapmış. Küfler ilgisini çekmiş olacak ki Biyoloji, Doğa ve keçelerin bir araya gelmesi ile birlikte normalde gördüğümüz zaman iğrenç bir tepki vereceğimiz küfleri bakmaktan zevk alacağımız detaylara çevirmeyi başarmış üstelik bunu sadece iğne, iplik, keçe ve tığla yapıyor.

Bilim ve Tasarımı Buluşturan Proje

Tasarımlarında ayrıntılara ve yaratılan hisse önem veren Thomas’ın keçe bakterileri gerçekten de tanıdık bir his uyandırıyor. Ama işin ilginç yanı bunlara o cıvık ve küflü domatese baktığınız gibi iğrenerek bakmıyorsunuz zira son derece estetik ve canlı görünüyorlar. Bu anlamda duyusal değeri yüksek, dokunma hissi uyandıran tatlı ve yumuş yumuş bakteriler var karşımızda.

Elin Thomas; takı, cüzdan, aksesuar ve kasnak tasarımları yapsa da çoğunlukla dekoratif objelere yoğunlaşıyor ve çoğu tasarımını 8 cm’lik petri kapları içerisine yerleştiriyor. Evin çeşitli yerlerine yerleştirilebilecek bu kaplar içerisinde küf, mantar ve bakterilerle koloniler kuruyor. Aslında bir anlamda bir fen deneyi yapıyor denebilir.  Sadece onun “yetiştirdiği” küf kolonileri canlı değil; nakışla ve tığla oluşuyor.

Çeşitli sergiler için de çalışmalar yapan sanatçının tasarımlarını kendi web sitesinden veya Etsy üzerindeki mağazasından incelemek mümkün.

Elin Thomas küf kolonileri

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: