Deri Görünümlü Mantar Çantalar | Serkan Dinç
Kendi Kendine Büyüyen Mantar Yapı
7 Ocak 2020
Franz KAFKA – Dava Kitabının Hissettirdikleri
9 Ocak 2020

Son günlerde Mantarların hammadde olarak kullanıldığı ürünleri ve yapıları paylaşmak aklımda ciddi sorular oluşturmaya başladı. Bugün bu ürünlerin arasında yeni bir ürün daha ekliyoruz. Bu ürün kadınların vazgeçilmez aksesuarlarından olan çantalar. Üstelik kadınların en sevdiği materyale benziyor. Deri gibi görünüyor ama deri değil mantar. Mylo Driver Bag; mantar miselinden üretilen bir malzeme olan Mylo sayesinde his ve görünüm olarak deriyi andıran, sürdürülebilir ve şık çantalar sunuyor.

Mantar Miselinden Mylo’ya

Mantar miseli ya da diğer adıyla miselyum konusuna daha önce kendiniz yetiştirdiğiniz bir lamba olan GLOW Lamba haberimizde değinmiştik. Kısaca misel; mantarın ip veya kökten oluşan hiflerinin toplu hali olarak özetlenebilir. Mantar büyürken toprak altında tüm boşlukları doldurup, geniş alanlara yayılan, her şeyi yapıştırabilen bir yapıya sahip. Bu nedenle ilginç kullanım alanları sunuyor.

Mylo; mantar miseli ile yaratılan bir malzeme. Ecovative  tarafından geliştirilen bu miselyum üretim teknolojisi, yumuşak ve esnek köpük yapılarda kullanılmış. Mylo’nun yaratımında misel hücreleri mısır nişastası ve besinlerden oluşan bir tabakayla bir araya getiriliyor. 10 gün içerisinde hücreler tabakanın içine doğru büyüyerek, kendi içinde bağlantılı bir kütle yaratıyor. Bu kütle her boyutta üretilebiliyor ve görünüm ve his açısından hayvan derisini andırıyor. Üstelik malzemenin üretimi yıllar sürmüyor, hayvan üretimindeki atıklara veya sentetik deride kullanılan zehirli kimyasallara neden olmuyor. Dolayısıyla Mylo; kısa sürede üretilen, çevre ve hayvan dostu bir deri alternatifi sunuyor.

Deriye Alternatif Şık Çantalar

Mylo Driver Bag’in yaratıcısı olan bio mühendislik şirketi Bolt Threads; bu teknolojiyi alıp optimize ederek son tüketiciye seslenen şık çanta ve cüzdanlar yapmak için kullanıyor. Kadın-erkek herkesin rahatlıkla kullanabileceği ürün gamı, yenilikçi malzemeleri ve yüksek kalite tasarım anlayışıyla aksesuarların geleceği açısından önemli bir yönteme işaret ediyor.

Mylo çanta ve cüzdanlar, el yapımı deriyi andırıyor. Dokunduğunuzda yumuşak ve esnek. Miselin büyüme ortamı ve süreci malzemenin özelliklerini manipüle etmek için kontrol edildiğinden her çanta benzersiz ve kendine has.

Ürünler arasında; Chester Wallace iş birliği tasarlanan ve işlevselliği ile dikkat çeken büyük bir çanta var. Bunun yanı sıra Mylo Puzzle Pouch isimli küçük bir cüzdan çanta da dikkat çekiyor. Bu çanta, kullanılmayan, fire diyebileceğimiz Mylo parçalarının bir araya getirilmesiyle yaratılmış. Her iki model de son derece şık ve kullanışlı görünüyor. Bunların yanı sıra bir de sevimli anahtarlık var.

Mantar Miselinden Mylo Galeri

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: