Kırmızı Başlıklı Kız Masalı “Eşit Masallar” | Serkan Dinç
Eşit Bir Yarına Uyansın Çocuklar “Eşit Masallar”
19 Ocak 2021
Rapunzel Masalı “Eşit Masallar”
19 Ocak 2021

Odeabank kadınların güçlendirilmesi için Eşit Masallar sosyal sorumluluk projesi yapmış olsa da ben bu projenin kadınları güçlendirmesinden ya da cinsiyetler arası eşitlikten ziyade cinsiyetlere biçilmiş yanlış rollerin tekrardan dağıtılabileceği, huzurlu ve daha saygılı bir sosyal yaşamın inşaa edebileceğini düşünüyorum. Zaten proje hakkında yazdığım Eşit Bir Yarına Uyansın Çocuklar “Eşit Masallar yazısında da eşitlik konusundaki fikirlerimi paylaşmıştım. Charles Perrault’un yazmış olduğu Kırmızı Başlıklı Kız Masalını, Mevsim Yenice tekrardan yorumlamış ve masal içerisindeki toplumsal ayrışmayı ve sınıfları ortadan kaldırarak daha kuvvetli, mutlu ve paylaşımcı aile bağları, birbirine destek olan dostluk bağları ortaya çıkartmış. Masal içindeki şiddet ve yalan ortadan kaldırılmış bunun yerine çocuklara daha çok öz güven verecek olan her zaman doğruyu açıkça söyleme mesajı katılmış. Proje ne kadar kadınlar için olsa da mutlaka erkek çocukları da bu masalları okumalı ve dostluk bağlarının, aile bağlarının toplumun onlara biçtiği rolden farklı olduğunu anlamalılar.

Kırmızı Başlıklı Kız masalında neler değiştirilmiş?

“Kırmızı Başlıklı Kız” masalında ilk önce ebeveynlerin rolü değiştirildi. Klasik masalda kurabiyeleri anne hazırlarken, yeni yorumda babanın da evde mutfak işleri yapabileceği, kurabiye pişireceği yer alıyor. Masalda ayrıca küçük kızlar güçsüz, yardım bekleyen kişi olmaktan çıkarılıp, bilgili, ne istediğini bilen cesur kızlar olarak tanıtılıyor. Gücün sembolü olan kurt karakteri de masalda yardım talep eden bir karaktere dönüştürüldü.

 

Eşit Masallar Kırmızı Başlıklı Kız

Odeabank Eşit Masallar Manifestosu!

Çocukken çok masal dinledik. Büyüdük, çocuklarımıza da bu masalları öğrettik. Aslında fark etmeden eşitlikçi olmayan roller biçtik. Pamuk Prenses’e bir cadı elma verdi, çaresizce onu bir prensin öpmesini bekledi. Sindirella hep acılar çekti, tek kurtuluş yolu kendini prense beğendirmekti. Kırmızı Başlıklı Kız çok saftı kurda inandı, kurt onu bir lokmada midesine attı. Peki başka masallar mümkün olamaz mı? Bir ülkede zeki, gözü kara prensesler ve tıpkı onlar gibi cesur, iyi kalpli prensler yaşayamaz mı? Üvey anneler hep kötü mü olmalı? Prensesler hep prenslerini beklemek zorunda mı ya da prenslerin tek görevi prensesleri kurtarmak mı? Bu rolleri değiştirirsek, toplumdaki roller de değişir. Çünkü kadın-erkek eşitliği kavramı, küçük yaşta gelişir. Biz eşit bir geleceğe inanıyoruz. Bunun için Eşit Masallar projesini hayata geçiriyoruz.

Odeabank Eşit Masallar

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: