Rapunzel Masalı “Eşit Masallar” | Serkan Dinç
Sindirella’nın Bilmecesi Masalı “Eşit Masallar”
19 Ocak 2021
The Blacklist 8. Sezon 5. Bölüm “Fribourg Confidence”
14 Şubat 2021
Tümünü Göster

Rapunzel Masalı "Eşit Masallar"

Odeabank, Eşit Bir Yarına Uyansın Çocuklar sloganı ile Eşit Masallar sosyal sorumluluk projesinde yine bir Grimm Kardeşler eseri olan Rapunzel masalını Gamze Arslan yeniden yorumlamış. Fakat bu sefer Eşit Bir Yarına Uyansın Çocuklar “Eşit Masallar başlıklı yazımda da belirttiğim gibi ortaya konmak istenen cinsiyetler arası eşitlik dengesi bozulmuş. Bu terazideki erkeğin bulunduğu küfe hemen hemen ortadan kaldırılmış ve hikâyeye daha feminist argümanlar konmuş. Gerçekten Kırmızı Başlıklı Kız Masalı ve Sindirella’nın Bilmecesi Masalı çok hoşuma gitmiş ve bana umut olmuştu ama bu masalda, bu argümanları dinlemek ümidimi kırdı. İçerisinde güzel mesajlar barındırıyor olsa da, ideolojik olarak sosyolojik bir projenin atacağı temelleri düşündüğümüzde tabiri caiz ise aşırı toplumsallaşma ve feminizm hastalıklarına yakalanmış bireylerin tohumlarını ekecek bir masal ile karşı karşıyayız.  

Rapunzel masalında neler değiştirildi?

“Rapunzel” masalındaki kötü cadı, yeniden yorumlanan versiyonda akıllı ve toplum için çalışan iyi kalpli bir kadına dönüştürüldü. Masalın kahramanı Rapunzel ise klasik masaldaki güçsüz ve prensini bekleyen karakter yerine bilge, cesur ve korkusuz bir kız olarak değiştirildi.

Eşit Masallar Rapunzel

Odeabank Eşit Masallar Manifestosu!

Çocukken çok masal dinledik. Büyüdük, çocuklarımıza da bu masalları öğrettik. Aslında fark etmeden eşitlikçi olmayan roller biçtik. Pamuk Prenses’e bir cadı elma verdi, çaresizce onu bir prensin öpmesini bekledi. Sindirella hep acılar çekti, tek kurtuluş yolu kendini prense beğendirmekti. Kırmızı Başlıklı Kız çok saftı kurda inandı, kurt onu bir lokmada midesine attı. Peki başka masallar mümkün olamaz mı? Bir ülkede zeki, gözü kara prensesler ve tıpkı onlar gibi cesur, iyi kalpli prensler yaşayamaz mı? Üvey anneler hep kötü mü olmalı? Prensesler hep prenslerini beklemek zorunda mı ya da prenslerin tek görevi prensesleri kurtarmak mı? Bu rolleri değiştirirsek, toplumdaki roller de değişir. Çünkü kadın-erkek eşitliği kavramı, küçük yaşta gelişir. Biz eşit bir geleceğe inanıyoruz. Bunun için Eşit Masallar projesini hayata geçiriyoruz.

Odeabank Eşit Masallar

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: