Meksika’daki Sınıfsal Ayrımın Fotoğrafları | Serkan Dinç
Hayatın İçinden Emoji Kareleri
Emoji Belgeseli “Emoji Among Us: The Documentary”
22 Ocak 2020
Rise of Empires: Ottoman “Tarihi Çarpıtma”
26 Ocak 2020

 Gönül ister ki dünyada açlık olmasın, herkes eşit olsun ve mutlu mesut yaşasınlar. Fakat dünya sonu mutlu biten bir pembe dizi değil. Adaletsizlik ve mücadele üzerine kurulu bir sistem. Her zaman iyiler değil, çok çalışanlar ve şanslılar kazanıyor. Bazı resmi olmayan istatistiklere göre Forbes’te ilk 50’ye giren zenginlerin serveti tüm dünyaya eşit olarak dağıtılsa dünyada sınıfsal ayrımlar ortadan kalkabilirmiş. Ne kadar doğru bilmiyorum ama şimdi bu içerikte size Meksika’daki sınıfsal ayrımların ne kadar belirgin olduğunu gösteren fotoğraflar sergileyeceğim. Meksika’da yaşayan insanların %46’sı yoksulluk çekiyorlar. Bir kısmı ise gerçekten refah içinde zengin hayatlarını sürdürüyorlar. Bu ikisi arasındaki uçurum dikkat çekecek kadar belirgin ve üzücü. Fotoğrafçı Oscar Ruiz, bu iki şehir arasındaki maddi uçurumu helikopterden çektiği fotoğraflarla ortaya koydu. Erase the Difference (farkları sil) adlı proje Banamex Bankası tarafından destekleniyor.

Yalnız şu çok ilginç bir nokta değil mi; Kapitalizmin en büyük maşası ve sınıfsal ayrımların ortaya çıkmasının en büyük destekçisi diyebileceğimiz banka sektöründen bir bankanın Meksika’daki Gelir Dağılımını anlatan ve farkındalık yaratmak isteyen bir projeye destek oluyor…

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: