Sindirella’nın Bilmecesi Masalı “Eşit Masallar” | Serkan Dinç
Eşit Bir Yarına Uyansın Çocuklar “Eşit Masallar”
19 Ocak 2021
Rapunzel Masalı “Eşit Masallar”
19 Ocak 2021

Odeabank kadınların güçlendirilmesi için Eşit Masallar sosyal sorumluluk projesindeki Sindirella uyarlamasını paylaşıyorum. Grimm Kardeşler’in yazdığı Sindirella masalını Gamze Arslan yeniden yorumlamış. Masaldaki bir çok mesaj ve olumsuz durum ortadan kaldırılarak günümüzün standartlarına uygun sahip olunması gereken özelliklere vurgu yapılmış. Bu proje hakkında Eşit Bir Yarına Uyansın Çocuklar “Eşit Masallar başlıklı yazımı okumanızıda tavsiye ederim.

Bir varmış bir yokmuş, ülkenin birinde Sindirella adlı bir kız yaşarmış. Ablasının ve abisinin onunla uğraşmasına aldırmaz, mutluluğu annesinden kalan kitaplarda bulurmuş. Peki sonra neler mi olmuş?

Sindirella masalında neler değiştirildi?

“Sindirella” masalında kötü kalpli üvey anne figürü kaldırıldı. Sindirella zayıf, güçsüz ve kendine güveni olmayan bir karakterden çıkarılıp akıllı, bilgili ve kendinden emin bir karakter olarak yeniden yazıldı. Klasik masaldaki ayakkabılar, günümüzde büyük önem verilen bilgi ile değiştirildi.

 

Eşit Masallar Sindirella

Odeabank Eşit Masallar Manifestosu!

Çocukken çok masal dinledik. Büyüdük, çocuklarımıza da bu masalları öğrettik. Aslında fark etmeden eşitlikçi olmayan roller biçtik. Pamuk Prenses’e bir cadı elma verdi, çaresizce onu bir prensin öpmesini bekledi. Sindirella hep acılar çekti, tek kurtuluş yolu kendini prense beğendirmekti. Kırmızı Başlıklı Kız çok saftı kurda inandı, kurt onu bir lokmada midesine attı. Peki başka masallar mümkün olamaz mı? Bir ülkede zeki, gözü kara prensesler ve tıpkı onlar gibi cesur, iyi kalpli prensler yaşayamaz mı? Üvey anneler hep kötü mü olmalı? Prensesler hep prenslerini beklemek zorunda mı ya da prenslerin tek görevi prensesleri kurtarmak mı? Bu rolleri değiştirirsek, toplumdaki roller de değişir. Çünkü kadın-erkek eşitliği kavramı, küçük yaşta gelişir. Biz eşit bir geleceğe inanıyoruz. Bunun için Eşit Masallar projesini hayata geçiriyoruz.

Odeabank Eşit Masallar

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: