The Blacklist 8. Sezon 5. Bölüm “Fribourg Confidence”
Rapunzel Masalı “Eşit Masallar”
19 Ocak 2021
The Blacklist 8. Sezon 6. Bölüm “The Wellstone Agency”
15 Şubat 2021

İş yoğunluğumdan dolayı 8. Sezon 3. ve 4. bölüm hakkında yazamamıştım üstüne üstlük taşınma sürecinden dolayı 5.bölümü de izleyememiştim dün akşam 5. ve 6. bölümü ardı ardına izleyince keşke 7. ve 8. bölümlerde olsaydı dedim. Şu an takip etmek istediğim, ne olursa olsun takip edeceğim tek dizi The Blacklist. Ciddi anlamda her bölüm yeni bir sansasyon yaratıp beni kendine çekmeye devam ediyor. Bu yazıda yazacaklarım başlı başına spoiler olabilir ve sizi bölümden soğutabilir o yüzden bölümü izledikten sonra okumanızı tavsiye ederim.

The Blacklist 8. Sezon 5. Bölüm “Fribourg Confidence”

The Blacklist 8. Sezon 4. Bölüm’de kara listeye yakından tanıdığımız bir isim eklendi. Elizabeth Keen… Bu sezon, Reddington’ın, Elizabeth’in annesini öldürdükten sonra Reddington’dan nasıl intikam alacağını izleyeceğiz. Fakat ironi olan kısım şöyle ki; Elizabeth bugüne kadar Raymond’ın kurduğu suç örgütünden nefret ederken 8. Sezon 5. Bölümde hapse attığı ilk suçluyu hapisten çıkartıp kendi saflarına çekiyor. Peki bunu neden yapıyor?

The Blacklist 8. Sezon 5. Bölüm “Fribourg Confidence”

The Blacklist 8. Sezon 5. Bölüm “Fribourg Confidence

8. Sezon 5. Bölümde sadece suçlulardan çalan bir hırsız grubu kara listemize giriyor. Bu grubun kara listeye girmesinin sebebi ise çok önemli bir suçludan çalmaları; yani Raymond Reddington’dan çalmaları! Fakat kimse Raymond Reddington‘dan öyle kafasına göre çalamaz. Bunu başarabilmek için ya Reddington ile birlikte çalışmanız ya da Reddington ile çalışan birini tanımanız gerekir. Aslında çok da merak edilecek bir husus değil. Cevap gayet basit. Zaten hırsızlarda kasayı soyarken kasanın içine bıraktıkları notta kasayı soymaları için Fribourg Confidence’in azmettiricisinin kim olduğunu görüyoruz. “Elizabeth Keen’den Selamlarla!” Elbette güzel planlanmış bir soygun görüyoruz. The Blacklist dizisinin şanına yakışır bir önem arz eden soygun. Ancak kasaların çok güvensiz olması ve bu kadar basit ele geçirilebilir olması dizi senaristlerinin artık işi savsakladığı ve dizinin tadında bitirilmesi gerektiğini düşündürüyor. Üstelik kasanın içinden çıkan USB’nin içindeki bilgilerin ne kadar önemli olduğunu düşünürsek bu kadar basit güvenlik önlemleri olan bir kasada saklanması insanın kulağına oldukça saçma geliyor.

The Blacklist 8. Sezon 5. Bölüm “Fribourg Confidence”

Elizabeth Keen Kendi Suç Örgütünü Mü Kuruyor?

Sanırım dizide en çok netleşmesini istediğim konudan biri de bu. Ya Red bu akılsız varisi olan Elizabeth’i öldürsün, tüm izleyenler toptan rahat etsin ya da Elizabeth, Red kadar akıllansın da adam gibi dizi izlemeye devam edelim. The Blacklist 8. Sezon 5. Bölümde sadece suçlulardan çalan bir grup hırsızı değil bir de The Blacklist’in ikinci bölümünde yakalanan, kara listenin ilk sırasında olan Freelancer’ın hapisten çıkma mücadelesini görüyoruz. Freelancer’ı hapiste ziyarete pahalı bir avukat gelip, hiçbir ücret talep etmeden onu çıkarabileceğini söylüyor. Bu sürpriz gelişme aslında daha en baştan kimin tarafından tertip edildiği gayet anlaşılır bir durum ama esas soru neden böyle acımasız ve kuralsız bir katili hapisten çıkardığı? Elizabet Keen Freelancer’dan ne bekliyor olabilir ya da ona ne görev verebilir? Düşünsenize 1 kişiyi öldürmek için onlarca kişiyi acımasızca öldürebilecek etik değerleri olmayan yüksek profilli bir psikopattan bahsediyoruz burada ve bu yüksek profilli psikopatı 8 sezondur içinde bulunduğu suç örgütünden rahatsız olan bir FBI ajanı çıkarıyor. Peki ama neden?

The Blacklist 8. Sezon 5. Bölüm “Fribourg Confidence”

Freelancer Davası

Dizinin senaristlerinin artık savsakladığını Freelancer’ın davasında da görüyoruz. Daha önce Raymond Reddington isminin bahsi geçen davalarda devletin olaya el koyarak nasıl hakimi manipüle ettiğini defalarca kez izledik. Fakat bu davada koskoca Amerika Birleşik Devleti mahkeme sürecine müdahale edemeyerek kuralsız bir katilin salıverilmesini ayrıca diğer suç dosyalarına da emsal olabilecek bir kararın verilmesine engel olamıyor. Burada Ahmet’ten, Mehmet’ten bahsetmiyoruz tüm dünyada arananlar listesinin başında olan Raymond Reddington’dan bahsediyoruz. Adamın bir selamı bile kapıların açılması için yeterli olabiliyor. Senaristlerin biraz daha aklını başına toplaması gerek. Çünkü çok fazla dikkat çekmeye başladı bu durum.

The Blacklist 8. Sezon 5. Bölüm “Fribourg Confidence”

Reddington’un Kuş Merakı

Raymond Reddington bu bölümde kuş izleme parını kendini mesken tutmuş durumda. Banka kasasını soyan hırsızları bulmak için yazı üzerine uzman olan birine görev vermek için bu parkı seçiyor ve dizinin sonlarına doğruda dinlenmek ve kafasını toplamak için bu parka geri dönüyor. İlk geldiğinde dikkatini çeken zenci bir kadının kuşları izlemesine ve onlara seslenmesine tebessüm ederken dizinin sonunda buraya geldiğinde ise bu kadınla tanışıyor. Biliyorsunuz Raymond Reddington ölmek üzere. Bugün yarın ölebilir gözüyle bakılan bir adamın kadın zafiyeti vermesi olağan bir durum olabilir. Bu noktada akıllara takılan bir soru var. Acaba bu kadın, Elizabeth Keen’in, Raymond Reddington’a karşı oynadığı bir oyun olabilir mi?

The Blacklist 8. Sezon 5. Bölüm “Fribourg Confidence”

The Blacklist 8. Sezon 5. Bölüm “Fribourg Confidence” Galeri

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: