Devamlı Abdestli Bulunmanın 6 Fazileti | Serkan Dinç
Ramazan’a Nasıl Kolay Hazırlana Biliriz?
4 Haziran 2015
Yerel Medya Adında İnternet Çöplüğü
5 Haziran 2015

Abdestin kendisi dahi ibadet olduğundan, sadece abdest alınsa ve o abdestle hiçbir iş yapılmasa dahi abdestin kendisi başlı başına sevap ve faziletli bir iştir.

Abdestin kendisi dahi ibadet olduğundan, sadece abdest alınsa ve o abdestle hiçbir iş yapılmasa dahi abdestin kendisi başlı başına sevap ve faziletli bir iştir. Abdestli olmakla kişinin Yüce Allah’la olan irtibatında önemli derecede artışlar olacağı gibi ilahi sırlara erişmesinin de yolu açılmış olur. Abdestli olmayı kendine adet haline getiren takva ve işin ehli olanlar bunu daha yakın olarak bilirler…

İbadette:

1) Namazı Kolay Kılarsınız

Şüphesiz namaz konusunda insanlara en zor gelen şey abdesttir. Ülkemizde bir Televizyon programında ünlü bir konuğun“Abdest olmasa namaz kılmak çok kolaydı” dediğini hatırlıyorum. Kendinizi abdestli bulunmaya alıştırdığınızda namaz sizler için çok daha kolay hâle gelecektir. Abdest almanın zorluğunu aşmanın pratik yolu hızlı olmaktır. Abdest mi almanız gerekiyor? Düşünmeyin, hemen hızlı hızlı abdest almaya gidin. Faydasını göreceksiniz.

2) Oruç Sevabı Kazandırır

Peygamberimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdular:

Abdestli bulunan oruç tutan gibidir.

| Hadis-i Şerif, Deylemi

3) Günahların Affına Vesile Olur

Peygamberimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdular:

Abdest alanın, ağaçtan yaprakların döküldüğü gibi günahları dökülür.

| Hadis-i Şerif, Taberani

Bir mümin, abdest için yüzünü yıkayınca, gözü ile işlediği günahların hepsi su ile birlikte dökülür. Ellerini yıkayınca, elleriyle işlediği günahlar, suyun son damlası ile dökülür. Ayaklarını yıkayınca, ayakları ile işlediği günahlar, su ile dökülür. Böylece bütün [küçük] günahlardan temizlenmiş olur.

| Hadis-i Şerif, Müslim

4) Rızkın Genişlemesine Vesile Olur

Peygamberimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdular:

Taharet (temizlik ve abdest) üzerine devam et. Sana rızkın genişler.

| Feyzül-kadir hadis no: 5283

Taharet (temizlik ve abdest) üzerine devam et; rızkında sana genişlik verilir.

| Kenzül-Ummal. hadis no: 44154

5) Şehitlik Mertebesine Kavuşturur

Peygamberimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdular:

“Ey Enesî Eğer senin gücün sürekli abdest üzere yaşamaya yeterse, bunu yap (sürekli abdestli ol). Çünkü Ölüm meleği, kulun ruhunu aldığında, eğer o kul abdest üzere ise kendisine şehâdet yazılır.“

| Kenzül-Ummâl hadis no: 26065; Ruhul’beyan’da bu hadîs-i şerif; “Ey Enes!” diye başlıyor. Kenzül-Ummal’da ise “Ey oğulcağızım!” diye başlıyor. Ruhu’l-beyanda bulunduğu şekliyle buraya yazdım. İki hadîs-i şerifin manâsı bir.. Mütercim.

| İlgili hadisten istediğin günahı işle abdestli vefat edince şehit sayılırsın anlamı çıkartılmamalıdır. Kişinin hakkıyla ve ihlasla İslam üzre yaşaması şarttır.

6) Kişi Gece Gündüz Koruma Altında Olur. Melekler Onun İçin Dua Eder.

Peygamberimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdular:

Kim, yatağa abdestli yatarsa, o gece bir melek sabaha kadar “Ya Rabbi bu kulunu affet!” diye dua eder.

| Hadis-i Şerif, Hâkim

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: