Sen Ben Lenin Film Müziği - Ahmet Abi Mendilimde Kan Sesleri
İzledim: Sen Ben Lenin
19 Mayıs 2022

Mendilimde Kan Sesleri… Ne harika bir şiir değil mi? Edip Cansever’in Ahmet abisine yazdığı bir şiir. Sen Ben Lenin filmine, film müziği olmuş ve filmin konusuna direkt ilham olmuş bir şiir. Ben bilmem 94 doğumluyum ama duyuyoruz, okuyoruz. Bu ülkede kimi insanlar, kimi düşüncelerinden dolayı hapislere düşmüşler, işkenceler görmüşler, kimi insanlar kaybolmuş. Kaybedilmiş. Ulan koskocaman adam nasıl kaybedilir be! Bizim devletimiz iyi sihirbazmış anlaşılan. “Onlar ki, hepsi / Bir tutsak ağaç gibi yanlış yerlere büyüyenler” Ah ulan be, neler yaşıyoruz memleketimizde. Hiç mi değişmez bu zihniyet he?

Taa Rusya’dan Karandenizin Türk kıyısına vuran Lenin heykelinin absürt hikayesinin kurgulayan Sen Ben Lenin filmi hakkında yazdığım yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Bugün “Dünyada Sosyal Medya Düzenlemelerine Karşılaştırmalı Bakış ve Türkiye için Somut Öneriler” başlıklı analiz raporu okudum. Raporda aynen şöyle yazıyordu; “Türkiye ise Endekste 2013 yılından itibaren hızla 0.5 seviyesinin altına düşerek kusurlu demokrasi kategorisinden rekabetçi otoriter rejim kategorisine geçiş yapmıştır.Biz bekliyoruz ki iyi olacak bir şeyler… Düzelecek yani bak bile bile bu duruma gelemez, böyle bir cumhuriyet, böyle bir medeniyet… Olamaz ya, daha kötüye gidemez diyorsun, iyi olacak diyorsun. Sonra bir rapor okuyorsun… İyi miyi olmayacak arkadaş! Çünkü “Gülemiyorsun ya, gülmek / Bir halk gülüyorsa gülmektir

Edip Cansever’in Ahmet abisine dediği gibi; “Ah güzel Ahmet Abim benim / Gördün mü bak / Dağılmış pazar yerlerine benziyor şimdi istasyonlar / Ve dağılmış pazar yerlerine memleket / Gelmiyor içimden hüzünlenmek bile” mantığım böyle olmaz diye üzülmem gerektiğini söylese de, hüzünlenmek bile gelmiyor içimden bu ülkeye. Neyse… Sen Ben Lenin filminin sonunda Ahmet abi bize ciddi ters köşe yaptı. Film bitti, şarkısı başladı. Aaa Edip Cansever’in Mendilimde Kan Sesleri şiiri. Şiiri şarkı yapmışlar, çok da güzel olmuş. Tekrar tekrar dinliyorum. Maalesef şiiri de yazının altına iliştirmek isterdim ama malum teliften dili yanan, yazıyı üfleyerek yazar. Onun yerine şarkı ve şarkının sözlerini iliştiriyorum aşağıya. Şiir günler/geceler dilerim efenim.

Sen Ben Lenin Film Müziği – Ahmet Abi (Mendilime Kan Sesleri)

Mendilimde Kan Sesleri Sözleri – Sen Ben Lenin

Boynu bükük duruyorsam eğer
İçimden öyle geldiği için değil
Ama hiç değil
Ah, güzel Ahmet abim benim
İnsan yaşadığı yere benzer
O yerin suyuna, o yerin toprağına
Suyunda yüzen balığa, toprağını iten çiçeğe
Dağlarının, tepelerinin dumanlı eğimine
Ahmet abi, güzelim
Bir mendil niye kanar?
Diş değil, tırnak değil
Bir mendil niye kanar?
Mendilimde kan
Kan sesleri
Mendilimde kan
Kan sesleri
Ahmet abi, güzelim
Bir mendil niye kanar?
Diş değil, tırnak değil
Bir mendil niye kanar?
Mendilimde kan
Kan sesleri
Mendilimde kan
Kan sesleri
Gelmiyor içimden hüzünlenmek bile
Gelse de öyle sürekli değil
Bir caz müziği gibi gelip geçiyor hüzün
O kadar çabuk, o kadar kısa, ah-ah
O kadar çabuk, oh-of, kadar kısa ah-ah
İşte o kadar
Gülemiyorsun ya, gülmek bir halk gülüyorsa gülmektir
Gülemiyorsun ya, gülmek bir halk gülüyorsa gülmektir
Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: