İzledim: Sen Ben Lenin (Türkiye'nin Sol Hafızasını)
İzledim: Yaralarım Aşktandır “Bir Kadın Hikayesi”
9 Mayıs 2022
Dinledim: Sen Ben Lenin Film Müziği (Ahmet Abi – Mendilimde Kan Sesleri)
19 Mayıs 2022

Bir sen, bir ben, birde Lenin! Sinemaya girdiğinde izlemek istediğim fakat Hatay’da vizyonda çok kısa süre kalması ve kaçırdığım için üzüldüğüm bir filmdi. Hani çok fazla beklentim yoktu ama film konusu olarak çok ilgimi çekmişti. Çünkü hem memleketim Sakarya’ya yakın topraklarda, Düzce’de meydana gelmiş gerçek bir hikâyeyi anlatıyordu hem de konusu itibari ile doğuştan absürt bir hikâyeydi.Sen Ben Lenin filmi Rusya’dan suya atılmış Lenin heykelinin bir Karadeniz kasabasında karaya vurarak burada sergilenmesi için açılış yapılmadan önce heykelin çalınmasını ve bu hırsızlığın soruşturulmasını anlatıyor. Oyuncu kadrosu muhteşem, oyunculuklar harika, olay örgüsü ilgi çekici, diyaloglar tadından yenmiyor. Film biraz sanat filmi gibi ağır işliyor ama ilginizi çeken bir konuysa pürdikkat izleyeceğinize eminim. Zaten dikkatinizi çekmezse bu ne biçim film diyeceksiniz.

Edip Cansever’in Mendlimde Kan Sesleri şiirinden bestelenmiş Sen Ben Lenin Film Müziği Ahmet Abiyi dinlemenizi tavsiye ederim.

Karadenizde Karaya Vuran Lenin Heykeli

Sanırım Ruslar hiçbir zaman sıcak denizlere inme hayallerini gerçekleştiremeyecekler. 1990’lı yıllarda Odessa açıklarından denize bırakılan tahta Lenin heykelinin sıcak denizlere inmek yerine Düzce’nin Akçakoca ilçesinde, kıyıya vurması bence bir tesadüf değil, Allah tarafından Ruslara gönderilen bir mesaj. Fakat o dönemlerde sol fikirli insanların Türkiye’deki varoluş mücadelelerini düşünürsek Lenin karaya vurmak için çok yanlış bir kıyıyı seçmiş. Tam olarak bu yanlışı fark eden yöneticilerde zaten bu heykeli depoya kaldırmışlar. Allah’tan depoya kaldırmışlar, sonuçta odun heykel, yakadabilirlerdi. 2002’li yıllarda ise dönemin yeni seçilen belediye başkanı heykeli kullanıp tiraj elde etmek istemesi yüzünden, heykelin gündeme gelip Barış Bıçakçı ve Tufan Taştan’ın dikkatini çekmiş. Düşünmüşler acaba o heykel Akçakoca’nın meydanına dikilseydi ne olurdu? İşte tam olarak bu soruya cevap olacak paralel evrenlerden birini izliyoruz.

Lenin Heykeli Dikilseydi Ne Olurdu?

Bizim memleket ve etrafı tutucudur. Sakarya, Düzce tarafları özellikle muhafakazar lazlardan oluştuğu için sol dünya görüşüne pek ılımlı bakmazlar. Muhtemelen bu heykel dikilmeye kalkılsa aynı filmde olduğu gibi yakılır, yıkılır ya da çalınırdı. Hemşerilerimin bu konuda beni yanıltacaklarını düşünmüyorum. Filmde ise heykel çalınıyor. Fakat kim çalıyor, nasıl çalıyor, neden çalıyor bunu araştıran polis memurlarının gözünden en ince ayrıntısına kadar soruşturulmasını, soruşturma esnasında kolluk kuvvetlerinin bürokrasi altında nasıl ezildiklerini görüyoruz. Polislerin filmde yaptığı soruşturma çok profesyonel ve gerçekten ilgi çekici.

Sen Ben Lenin Filmi Hakkında Flu TV Söyleyişisi

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: