Okudum: Afitap’ın Kocası İstanbul – Ferhan Şensoy
Hatırat: Afitap’ın Kocası Kim? 24.10.2021
25 Ekim 2021
The Blacklist 9. Sezon Başladı!
30 Ekim 2021

Ustayı kaybedeli daha çok vakit geçmemişken okumadığım kitaplarını okumak istedim. Afitap’ın Kocası İstanbul ile başlamak istedim bu okumalara. Tek bir nefeste, dinlene dinlene bir buçuk ile hadi maksimum diyelim, maksimum 2 saatte okunacak bir kitap. Türünü soracak olursanız, buna tür koyacak kadar edebiyat bilgim yok. Böyle şiir gibi desem şiirimsi, anı gibi desem anımsı, senaryo desem senaryomsu bir türe sahip. Tam bir Ferhan Şensoy klasiği. Bu yazı ile birlikte eş zamanlı yayınladığım Afitap’ın Kocası Kim? yazımda bahsettiğim gibi kitabı Antakya Atatürk Parkında okudum. Ferhan Şensoy yazdığı bu kitapta ustalara selam çakarken bir bir yanımda belirdiler. Ece Ayhan önümden bağırarak geçti şiirimiz külhanidir abiler diyerek, Yaşar Kemal selam verdi ve Boris Vian’da oradaydı tabii. Havuz başında caz tükürüyordu havuza.

Afitap'ın Kocası İstanbul - Ferhan Şensoy

Afitap’ın Kocası İstanbul – Ferhan Şensoy

Feodalite’nin Kölesi Afitap

Afitap’ın babası proletarya, Afitap bir besleme. Afitap feodalite içinde bir köle… Afitap’ın Kocası İstanbul kitabını okurken çok yönlü düşünüyor insan. Herkesin bildiği ama dile getirmediği, o farkındalığı yaşamadığı, ahlaksız ve iffetsiz, namuslu rolü yapan namussuz Anadolu’nun bağrından kopan gencecik bir kız Afitap. Kitap, bu yönüyle dikkat etmemiz gereken Anadolu’nun feodalite içindeki köle efendi sistemini bize anlatırken besleme kızların başına gelen olayları bir örnek olarak gözler önüne seriyor. Bitti mi bitmedi… Bir de Afitap’ın hayatını senaryo olarak anlatan bir senaristin oturduğu masada yaşananlar var. Yaşar, Sinemacı, Aktör, Demir Tüccarı ve Sevim. Evet Sevim, sanki Afitap’ı oynaması için önerilen Sevim sanki bu evrende Afitap’ın kendisi gibi. Masadaki herkes onun ırzına geçmek istiyor.

Namuslu Anadolu’nun Namuslu İnsancıkları

Sinemacıların oturduğu meyhanede yaşananlar bana Ortaoyuncular’ın Üç Kurşunluk Opera isimli tiyatro oyunundaki Metan Jale karakterini hatırlattı. Bir gün Metan Jale’yi “seni ünlü yapacağız yavrum” diyerek iki elbise yanına aldıktan sonra bir araya bindirip Beyoğlu’ndan kaçırmışlar ve ırzına geçmişlerdi. Jale ünlü olmuştu olmasına… İşte Sevim’de aynen böyle Afitap’ı oynayacak ve ünlü olacaktı. Ünlü edeceklerdi Sevim’i diğer sinemacılar.

Kitap konusu itibarıyla yaşananları açık seçik halk diliyle anlatmasına rağmen insanı rahatsız etmeyecek ancak kitaplarda çok rastlamadığımız kadar cinsellik barındırıyor olsa da sansürlemeye gerek duymayacak kadar seviyeli. İnce bir çizgi de namus dostu Anadolu insanını anlatıyor. Çok ilginç değil mi? Onur Ünlü’nün Kız Çocuğu kitabı da bu seviyede bir Anadolu ateşini barındırıyordu…

Kitabı bir nefeste bitirebileceğinizi tekrar hatırlatmak istiyorum. Okumanızı ve insanlığa bakış açınızda yer edinmesini isteyeceğim unsurların altını çizmenizi tavsiye ederim… Afitap’ın Kocası İstanbul kitabını Ortaoyuncular Yayınlarından satın alabilirsiniz. => Afitap’ın Kocası İstanbul Kitabını Satın Al

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: