Oscar Wilde – Mutlu Prens Kitabının Hissettirdikleri | Serkan Dinç
Antakya Atlı Spor Kulubü – Antakya Mekanları
25 Aralık 2019
Yeni Hostinger İle Eski Hostinger Arasındaki Fark
4 Ocak 2020

İrlandalı oyun yazarı, romancı, öykücü ve şair Oscar Wilde‘ın, Mutlu Prens’teki masalları oğulları için yazdığı düşünülse de, yazar hedef  kitlesini “yediden yetmişe çocuk ruhlu insanlar, şaşırma ve sevinme gibi çocuksu yetilerini koruyanlar” olarak açıklıyor. Mutlu Prens kitabı okumayanlar, Oscar Wilde‘ı tanımayanlar için çocuk kitabı olarak görülüyor olabilir fakat kitabı okuduğunuzda bu fikirleriniz tamamiyle değişecek. Çünkü yazar kitap içinde 19. Yüzyıldaki İngiltere’yi  ve ülkedeki sınıfsal farklardan dolayı oluşan çatışmaları, toplumun ikiyüzlü, ahlaksızlık ve bencilliğine getirilmiş eleştirileri,  çürüyen ahlaki değerlere  sahip  kendini beğenmiş aristokratlara  ve sevgisizliğe  duyulan öfkeyi  dile getirdiğini görürsünüz. Fakat bunu okuyan bir çocuksa sadece yüzeysel olarak çocuklara iyiliği, kötülüğü, adaleti, paylaşmayı, empati kurmayı, doğayı sevmeyi, kalabalık içinde birey olabilmeyi anlatıyor. Büyükler için harika bir eleştiri kitabıyken, küçükler için öğütler veren bir yapıttır Mutlu Prens…

Albert Camus’un Yabancı kitabını da okumanızı tavsiye ederim.

Oscar Wilde’ın Mutlu Prensi beş hikâyeden oluşmasına rağmen Esere adını da vermiş olan Mutlu Prens hikâyesi bu eser içerisindeki en tanınmış öyküdür. Öykü, bir prensin altın heykeli ile onun dostu olan bir küçük kırlangıcın, şehirlerinde yaşayan fakirlere ve ezilenlere yardım etme çabalarını anlatan dokunaklı kurgusu ile oldukça çok sevilmiştir. Pamukkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi Sayı 19, 2014’te, Yiğit Sümbül, Zor Zamanlar: Oscar Wilde’in Mutlu Prens Adlı Masalına Marxist Bir Bakış yazısında “Öykü, kimi eleştirmenlerce kapitalist ideolojilerin bir eleştirisi olarak da yorumlanır.” demektedir. Anlayacağınız üzere bu kitap insan tarafından oluşturulmuş herhangi bir ideoloji gözüyle okunursa okunsun kendine pay çıkartabileceği ve içinde kendinden bir parça bulabileceği bir kitaptır. Çünkü bu kitap salt duyguların vermiş olduğu eylemlerle harekete geçen öyküleri anlatmaktadır.


Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: