İstiklal Caddesinin Bir Gününü İşleyen Harika Bir Çalışma | Serkan Dinç
30 Yıl Yaşlanmış Olarak Sevdiklerinizin Karşına Çıksaydınız?
24 Ekim 2015
Hitman Agent 47 Filmi
Hitman Agent 47
26 Ekim 2015

Başlıktada belirttiğim gibi İstiklal Caddesinin bir gününü işleyen Red Bull sponsorluğunda Hey Douglas A.K.A. si ile yayınlanan bu çalışma aslında HipHop kültürünün yakından tanıdığı bir isim. ModeXL den tanıdığımız Veyasin karşımızda… Hiphop kültüründen uzak olan insanlar için bu adamın kim olduğunu anlatmayacağım. Direk çalışmaya geçelim.

Bir aralar İstiklal Caddesi çocuğu değilim. Sakarya’lıyız hafızzz… gibi de biri değilim ama Vatan Millet Sakarya! Bir ara taksimmekan.com sitesinde içerik editörlüğü yaparken İstiklal’in nasıl bir yer olduğunu anlamaya başlamıştım. Türkiye’nin uyumayan mekanlarından biri diyebiliriz. Ve bu uykusuz, yorgun düşmüş caddenin 24 saatini anlatan güzel bir çalışmayı Red Bull sponsorluğunda bizlere sunan sanat eseri sahibini ayakta alkışlamak gerek. Çünkü Video adeta bir belgesel gibi olmuş. Bu belgesel hem İstiklal Caddesini anlatıyor, hem Beyoğlu’nu anlatıyor, hem İstanbul’u hemde Türkiye’yi anlatıyor resmen. Yaşanan olaylar, gösteriler, eylemler… Videoda karşılaştığımız insan farklılıkları bunları gördükten sonra dedim ki işte burası Türkiye… İnsan çeşitliliği din dil ırk, düşünce özgürlüğü için yaşanılanlar, kadına şiddet… Bunların hepsi Türkiye’nin gündemi. Videonun sonuna doğru bu düşünceler beni gerçekten de heycanlandırdı bu yüzden harika bir çalışma.

Bitirmeden öncede bir kaç şey demek istiyorum. Bazı taraflı zihniyetler videoyu anlatırken üstüne basa basa düşünce özgürlüğüne vurgu yapılmış tomalar falan demiş ama hiç kadına şiddeti söylememiş? Bunun gibi eksiklikler yada algıda seçicilikler diyelim. Bunları gördükçe gerçekten sinirleniyorum. Kendime yediremiyorum. Böyle bir toplumun parçası olmak zorunda mıyız? Neyse bahsi açılmayacak bir konunun bahsini açtık. Lafı daha fazla uzatmadan videoya geçelim. Birde Veyasin için aklınızda bir fikir oluşsun diye ufak bir video daha ekliyorum.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

hey-douglas-istanbul-re-edit-2

hey-douglas-istanbul-re-edit-3

hey-douglas-istanbul-re-edit-4

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: