Öğretmenler Günü Reklamları | Serkan Dinç
Miyavca Biliyor Musunuz? Bilmiyorsanız Size Lazım Olan Tercüman “MeowTalk”
24 Kasım 2020
Gece Parlayan Arkadaşım (Kısa Film)
24 Kasım 2020

Her marka 24 Kasım Öğretmenler Günü için kutlama mesajlarını yayınlamış değil. Kimisi günler günler önce yayınlarken kimisi ise tam gününde yayınlamayı tercih ediyor. Benim internette şimdiye kadar radarıma takılmış reklam sayısı bu yüzden oldukça az. Bu reklamları size benim için anlam ve duygu sırasına göre paylaşacağım. Öncelikle ilk olarak Garanti BBVA’nın reklam filmi çok hoşuma gitti. Her mesleğin, o işi yapan erbabına kazandırdığı durumsal farkındalık ve özellikler oluyor. Bu reklam filmide öğretmenliğin, öğretmenlere nasıl bir farkındalık kazandırdığını ve işini severek yapan öğretmenlerin, öğrencileriyle olan bağlarını gösteriyor. Bu sebepten mütevellit bu sene benim en sevdiğim reklam, Garanti BBVA’nın Fark Yaratan Öğretmenler reklamı oluyor.

Öğretmenler günü hakkında yayınlanan kutlama mesajlarını paylaşırken öğretmen, öğrenci ve eğitim odağındaki çok güzel filmlerden biri olan Freedom Writers filminide tavsiye etmemek ayıp olurdu. Mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. Çünkü film öğretimden ileri giderek eğitim hakkında yapılmış ve öğretmenlerin öğrenciler üzerinde ne kadar etkili olduğunu gösteren güzel bir film. İlginizi çeker mi bilmem ancak kendisi öğretmen olan arkadaşım Büşra ile bu film hakkında yaptığımız sohbeti okuyabilir, bu sohbette bize katılabilirsiniz. 

Garanti BBVA – Fark Yaratan Öğretmenler | Öğretmenler Günü Reklamı

İkinci en sevdiğim reklam ise Petrol Ofisinin, Sunay Akın’ın hikayeciliğinden faydalanarak hazırladığı reklam filmi oluyor. Yanlış hatırlamıyorsam Petrol Ofisi ve Sunay Akın’ın iş birliği ramazan ayında başlamıştı. Sunay Akın’ın birbirinden ilginç ve tozlu raflardan çıkardığı hikayeler Ramazan ayının benim için vazgeçilmezi olmuştu. Bu reklamda Sunay Akın, Hulusi Samim Kesim isimli idealist ve vatan perver bir öğretmeni anlatıyor. Bu reklam benim için basit bir kutlama reklamından ziyade içinde derin mesaj barındırdığı için bu senenin en sevdiğim reklamları arasında 2. sırada yerini alıyor. Hulusi Samim Kesim hayatını öğretime ve eğitime adamış, ulusunun egemenliğini ve değerlerini her şeyin üstünde tutan öğrencilerine sadece kitaplarından değil, idealist duruşuylada eğiten ve öğreten eğitimci. Kısacası bir eğitimcinin nasıl olmasını ve vatan perver birey ülkesine nasıl sahip çıkar diye tartışıyorsak yine Hulusi öğretmenimizi örnek alabiliriz.

Petrol Ofisi 24 Kasım Öğretmenler Günü Reklamı

Sırada Opet’in reklamı var. Opet hazırlamış olduğu bu reklamda, Öğretmenler Günü mesajını biraz daha reklam odaklı yapıp sektörü ve müşteri kitlesini tetikleyici/hatırlatıcı argümanlar kullanmış. Opet’in reklamlarını ayrıcalıklı olarak takip etmiyorum ancak bu reklamdan sonra Opet’in reklamlarına farklı bir gözle bakacağım. Gerçekten her fırsatta marka olgusunu pekiştirmek için çalışmalar yapıyorlar mı yoksa bu reklam mı bu şekilde denk geldi merakımı cezbetti. Reklam kokan hareketler bir yana vermiş olduğu mesaj gerçekten güzel ve duygusal. Aslında biraz daha dramaturji edilse, benim için bu reklam bu senenin reklamı olabilirdi. Olsun çok güzel reklamlar arasına yinede bu reklamı eklemekten ve öğretmen olmasam da, öğretmenlerin yaşadığı duygulara empati yapmamı sağladığı için Opet’e teşekkür etmek isterim.

Opet 24 Kasım Öğretmenler Günü Reklamı

Yazıyı bitirmeden önce bir not düşmek isterim. Aslında argüman olarak reklam dediğime lütfen bakmayın çünkü halkla ilişkiler faaliyeti içinde hazırlanan bu videolar reklam değil, mesajdır. 24 Kasım Öğretmenler Günü mesajıdır. Fakat ağız alışkanlığı olsun, bu videoları reklamlarla karşımızda görmemiz olsun ister istemez ağzımıza reklam kelimesini getiriyor ve bu mesajlara hemen reklam damgasını vuruveriyoruz.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: