Miyavca Biliyor Musunuz? Bilmiyorsanız Size Lazım Olan Tercüman “MeowTalk” | Serkan Dinç
The Blacklist 8. Sezon 1. Bölüm “ROANOKE”
21 Kasım 2020
Öğretmenler Günü Reklamları
24 Kasım 2020
Tümünü Göster

Miyavca Biliyor Musunuz? Bilmiyorsanız Size Lazım Olan Tercüman “MeowTalk”

Öncelikle şiddetli bir şekilde altınız çizerek söylemek istediğim bir şey var. Evde kedi beslenmesine karşıyım. Vahşi doğanın avcılarını evcilleştirip türlerini asimile etmek bana göre soykırımla eş değer. Fakat hadi diyelim bir hata yaptınız ve evinizde hükmünüzün geçmeyeceği bir varlık beslemeye başladınız, sizi köle gibi kullanmaya başladı. Ve fakat sahibinizin komutlarını anlayamadığınız için onu tam olarak mutlu edemiyorsunuz! Peki bu problemi nasıl çözeceksiniz? Bu problemi fark eden bazı iyi niyetli hayvan sever dostlar biraz bunun üzerine kafa yormuşlar ve ortaya MeowTalk isimli application çıkarmışlar. Öncelikle bu uygulamayı tam olarak tanıtmaya geçmeden önce lafın özünü söylemek istiyorum. Kediler biliyorsunuz tek bir cinsler fakat her kedinin kendini ifade etme yönteminin farklı olduğunu bilimsel araştırmalarla ispatlamışlar bu yüzden bu uygulama sizin kedinizin tercümanı değil. Fakat bu uygulama bir yapay zeka. Sürekli öğreniyor. Ve öğrenmesini uygulamayı kullanan tüm kediler üzerinden değil sadece sizin kediniz üzerinden gerçekleştiriyor. Yani zamanla sizin kedinizi daha iyi tanıyor. Üstelik şuan planlanan hedeflere ulaşılamadığı için uygulama çok stabil çalışmıyor. Mesela asıl hedef akıllı bir tasma geliştirmek. Kedilerin miyavlamasını anında algılayacak tasmanın hoparlöründen bir insan sesiyle mesajın tercüme edilmesi amaçlanıyormuş. Bu hedefe ne zaman varılır, sahipleriniz olan ev kedileriniz ile iletişiminizi nasıl daha sıkı hale getirirsiniz bunu uygulamayı indirip kullanmaya başlayarak takip edebilirsiniz. Şimdilik rica ediyorum uygulamayı sadece eğlence amaçlı kullanın.

Uygulamanın Android sürümünü Play Stroe‘dan IOS sürümünü ise Apple Store‘dan indirebilirsiniz.

MeowTalk’ın çalışması şuan için akıllı kedi tasması ile mümkün olmadığı için, efendinizin seslerini sizin kaydetmeniz gerekiyor. Ve her kaydettiğiniz sesi ne olduğunu netleştirip bir ifadeye sabitlemeniz gerekmektedir. “Beni besle”, “Sinirliyim”, “Beni yalnız bırak”, “Merhaba” ve “Avlanıyorum” gibi 13 adet ifade bulunuyor. Efendinizin seslerini ne kadar çok anlaşılır kılarsanız uygulamanın verimliliği o kadar artıyor. Hatta şuan biraz düşündüm de sizde zamanla uygulama yardımı olmadan bu farkındalığa varıp, zaten direk miyavca anlayabiliyor konuma gelmiş olacaksınız.

Bonus Konuşan Kediler!

 

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: