Harp Malulü Gazilere Saldıran Bir Sapık Yakalandı
Sevinj Stories – 1992 Hocalı
17 Şubat 2022
İzledim: The Blacklist 9. Sezon 10. Bölüm (Arcane Wireless)
27 Şubat 2022
Bu yazı Instagram’da @ferhansensoyy kullanıcı adlı hesaptan alınmıştır. Ferhan Şensoy‘un, Ferhangi Şeyler oyununda günün gazete başlıklarını okurken savaşa dikkat çekmek için hazırlamış olduğu bölümün metnidir.

Fransa’nın Monfreville kentinde yalnızca harp malulü gazilere saldıran bir sapık yakalandı ve “Ne harp malulü gazisi, bunların hepsi dolandırıcı, otobüse beleş binebilmek için savaştan kaçmışlar” dedi. Derhal tutuklanan sapık saldırgan avukatı aracılığıyla Fransız Milli Savunma Bakanlığı’nı mahkemeye verdi. Yıllardır savunma fonu adı altında ödediği paraların çarçur edildiğini öne sürdü. Sapık saldırganın akli dengesinin yerinde olduğu belirlendi.

Tabii, aslında savaştan bir sürü insanın da böyle elini kolunu sallayarak geri dönmesi öyle kolay kabullenilesi bir şey değil. Çevreye kötü örnek oluyorlar. En azından çocuklara kötü örnek oluyorlar. Öyle ya, çocuğa şimdi birdenbire; “Bak çocuğum, amcan savaşa gitti, çakı gibi geri döndü” denildiğinde, çocuk da savaşı ciddiye almayacak, öcü bir şey olarak görmeyecek, sokakta savaşçılık oynayabilecektir. Üstelik savaştan çakı gibi dönen bey amca, bir önceki savaşta başarılı olamadığı için, derhal yeni bir savaşa gidip kendini kanıtlamak arzusuyla yanıp tutuşacaktır da; bir önceki savaşta başarılı olamamış, yani kırmızı kart görmüş, savaştan çakı gibi dönen bey amca yeni bir savaşa neden ve nasıl gönderilecektir?

Bu savaşlardaki başarısızlıklarımızın en önemli nedenlerinden biri de düşmanlarımızdır. Düşman da doğru dürüst düşmanlık yapamamaktadır. Ve fakat bizim de düşmana yardımcı olduğumuz söylenemez de, neden olacakmışız? Çünkü yardımcı olduğumuz bir düşman, kökümüze kibrit suyu ekebilir. Bu savaşların en yürek kakan tarafı; savaş ilan olunur olunmaz, dünyanın neresinde olursa olsun, bir sürü çoluk çocuğun birdenbire paldır küldür silâhaltına alınması, kısa bir eğitimden sonra da haşırt, cepheye… Aslında savaş bir profesyonel işidir, adam öldürme sanatıdır. Eğitiminden geçilmesi, öğrenilmesi, işin ustası, profesyoneli olunması gerekmektedir. Ancak, dünyanın neresinde olursa olsun, bir savaş patlak verdiğinde, bu gerçek unutulmakta, bir sürü çoluk çocuk birdenbire paldır küldür silâhaltına alınmakta, kısa bir eğitimden sonra da haşırt, cepheye sürüklenmektedir

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: