Onur Ünlü “Dünyadaki Temel Sorun Kira Sorunu” | Serkan Dinç
Okudum: Ferhan Şensoy – Eşeğin Fikri
1 Kasım 2021
Aikido Bilmemek Ayıp Değil Şekerim
2 Kasım 2021

Evet ayın biri geldi. Her ayın 1’i bu videoyu, kullandığım her platformda paylaşmak istiyorum, haykırmak istiyorum. Baba ne olacak bizim bu kira sorunu? Tarihin sıfır noktası olarak görülen Göbeklitepe, 12 Bin yıl öncesine tarihleniyor ve bu da demek oluyor ki bizim 12 bin yıldır çözülemeyen bir mülkiyet sorunumuz var. Onur Ünlü‘nünde dediği gibi; “Gezegene bakıyorum. Böyle bir yerde kira vermek zorunda kalmak çok saçma.” Gerçekten çok saçma değil mi? Abi dünya burası ya, doğadan geldik doğaya gidiyoruz, dünya barışı, yardımlar, vakıflar birçok iyilikler, bir tanrıya inanan ya da inanmayan herkeste paylaşmanın verdiği mutluluğun argümanları, paylaşmanın gerekliliği sloganları fakat konu barınmaya geldi mi hadi bakalım ayın 1 oldu kira nerede?

Kira Vermeden Nerede Yaşayabiliriz?

Aslında problem kirada değil, problem kira değil, kiraların saçma olması. Bu dünyada yaşadığımız için barınma ihtiyacımızı bir konut içinde gerçekleştirmemiz gerektiği. Ev sahibi olacaksın ya da kiracı olacaksın. Bunu reddedip doğadan geldim doğaya döneceğim bir çadırda yaşayacağım diyemezsin çünkü sana orada çadır kurdurmazlar. Mutlaka ya orası da özel mülktür, mülk sahibi buna izin vermez ya da kamusal alandır kamunun düzenini bozacağını düşündükleri için kolluk kuvveti buna izin vermez. Hem sokaklarda yaşayıp, hem de yeteneklerini sergilediğin düzenli bir işte çalışamazsın aklına gelebilecek her türlü şartlar buna izin vermez. Eee o zaman? O zaman benim bu kira sorunu mu çöz? Bak ayın 1’i geldi ev sahibi kira istiyor ne olacak?

İlk Kiralık Evim, İlk Kiralık Problemim

Hayatımda bir dönüm noktası. Sene 2019, şubat ayları. Atandık, Hatay’a geldim. Geldiğim gibi ilk olarak kiralık ev bakmaya başladım. Hatay’da altyapı çok büyük bir sorun. Özellikle benim atandığım yer… Doğal gaz yok, kentleşme plansız. Kiralık ev bulmak, çölde su aramak gibi bir şey. Allah razı olsun yine de çok fazla insan yardım etmeye çalıştı. 3 Gün boyunca öğretmen evinde kaldım. 3. Günün sonunda bir ev bulduk. Ama evi görseniz… Ev rutubetten yıkılıyor… Neyse başka seçenek yok evi kiralamak zorunda kaldım. 500 TL’ye evi kiraladım ve yaklaşık 4-5 ay sonra evimin arka sokağında benim kiraladığım evden daha kaliteli evlerde Suriyelilerin 300-350 TL kira verdiğini öğrendim. Bu konu hakkında aslında daha detaylı yazmam gerek.

Ne Olacak Bizim Kira?

İşte problem bu. Dünyadaki en büyük sorun kira sorunu deyince insanlara komik geliyor; “hadi ya oradan sende” deniyor ama bu konunun derinine inince problemin ne kadar büyük olduğunu görüyoruz. 2019’dan 2021’e geldik. Ben 3. evime taşındım. Verdiğim kira oranı yüzde yüz elli arttı. Kiraladığım ev standartları ise yüzde yüz elli oranında arttı mı? Hayır! Üstelik bu sadece benim sorunum değil. Ülkenin gündemini meşgul eden bir sorun. Şu anda Hatay’da kiralık ev bulmak büyük bir problem çünkü kimse ev kiralamıyor, ev satın alıyor. Neden biliyor musunuz? Çünkü bankaya ödeyecekleri faiz kadar, ev sahipleri kira istiyor. Geçen gün bir haberde Barselona Belediyesi, önceden 950 avroya kiraladığı ev için yeni kiracıdan 1200 avro talep eden ev sahibine 9 bin avro ceza verdiğini okudum. Bakın Barselona Belediyesi bu problem için bir hareket gerçekleştirmiş. Yeterli mi? Abi bak ayın biri oldu, ne olacak benim kira?

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: