Okudum: Ferhan Şensoy – Eşeğin Fikri | Serkan Dinç
İzledim: Carnival Row “Fantastik Dram”
31 Ekim 2021
Onur Ünlü “Dünyadaki Temel Sorun Kira Sorunu”
1 Kasım 2021

Ferhan Şensoy kitaplarını okumaya devam ediyorum. Afitap’ın Kocası İstanbul kitabından sonra Eşeğin Fikri kitabına başladım. Aslında bu kitabı daha önce okumuştum fakat tekrar okumaktan ne zarar gelir? Eşeğin Fikri, Ferhan Şensoy’un kendine has dilinin en iyi örneklerinin oluşturduğu, tespitlerini ve fikirlerini bir Çarşambalı olarak orasından farkına varıp uydurduğu okudukça okuyasınız gelecek ve kimi yerlerde vay be o zamanda mı öyleymiş, hâlâ mı böyleymiş, bu benim nasıl aklıma gelmedi, vallaha aynısını ben de düşünmüştüm diye yorum yapacağınız size sizi, Ferhanca anlatan çok güzel bir kitap. Kitap o kadar güzel ki başlamak ile bitirmek arasında pek fark olmuyor. Bir kere elinize aldınız mı bırakamıyorsunuz.

Eşeğin Fikri Kitap Alıntıları

Ferhan Şensoy’u takip ediyorsanız ve seviyorsanız bazı kalıplaşmış fikirlerini ve hayat felsefelerini bilirsiniz. Mesela Ferhan Şensoy asla kimseye kitap vermez, gider kitabın yenisini alır, eğer baskısı yoksa fotokopi çektirir. İşte bu tarz kalıplaşmış fikirlerini ve felsefelerini Eşeğin Fikri denemeler kitabında bol bol okuyacaksınız. Kitapta altını çizdiğim çok fazla yer mevcut, paylaşmak istediğim çok fazla şey var ancak hepsini paylaşmak uygun kaçmaz. Bu yüzden bazılarının fotoğraflarını buraya ekliyorum. Daha fazlasını okumak için mutlaka kitabı satın almanızı tavsiye ederim. Ferhan Şensoy’un Eşeğin Fikri kitabını, Ortaoyuncular’ın web sitesinden satın alabilir stokta yoksa diğer kitapçıların sitelerine bakabilirsiniz. Madem kitapçı dedim, o zaman ilk alıntıyı kitapçılardan yapalım.

İlaç Satmayan Deniz Kıyısı Eczaneleri

  • Size nasıl yardımcı olabilirim?

diye yanaşan bir tezgâhtara;

  • Siktir git ve beni kitaplarla baş başa bırak kardeşim!

Bizde kitap satıcısı da, edebiyat keyfiyle yoğrulmuş, sattığı kitapların çoğunu okumuş, bu aşkla kitap satan tipler değil. Eskiden öyle kitapçılar vardı. Orada oturup edebiyat sohbetleri yapılırdı. Bir kitaptan uzun uzun konuştuktan sonra satın alırdınız onu. Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın Aksaray’daki kitabevi, bir edebiyat lokaliydí. Şimdiki kitapçılar daha çok kırtasiyeci. Kimi oyuncak satıcısı kitapçılar var, onlarda kitap yok ve fakat tabela: ŞEN KITABEVİ! Pek ilaç satmayan, deniz kıyısı eczaneler gibi.

Erkeklerin Enerji Ziyanlığı

Herkes Kural Dışı İse Nasıl Olacak?

Gezinme Sanatı Ülkemizde Neden Yok?

Neden Sinirliyiz?

Sohbet Değil Kavga, Tamam Siz Haklısınız!

Bu konu Hakkında Benimde Demek İstediklerim Var Bir Sonraki Yazıda İnşallah

Ferhan Şensoy‘dan İmzalı

Ankara Mamak’ta başlayıp, Kars’ta son bulan askerliğime gitmeden önceki son düzlükte ölüm var kalım var diyerek, Furkan abim ve Aslı yengemle kafa kafaya verip, Ferhangi Şeyler oyununu izlemeye gittiğimde satın aldığım ve üstada imzalatma şansı bulmuştum. Belki de hayatımda geçirdiğim en kaliteli zamanlardan biriydi diyebilirim. O zamanlar gittiğim bu günü uzun uzun anlattığım blog yazım vardı, onun linkini vermek isterdim ama adı Yöncü Hosting olan bir firma ile yaşadığım sorunlardan kaynaklı olduğunu düşündüğüm sebeplerden dolayı o yazım kaybolmuş gitmiş. Olsun link veremiyorum ama yakında yine yazısını yazarım.

 

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

2 Comments

  1. albaraz dedi ki:

    Çok severek okuduğum bir kitaptı. Belki 15 yıl önce.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: