Bir Firarinin Yakalanışı (Hamster Kovalamacası)
Askerlere Savaş İsteyip İstemediği Sorulur Mu?
2 Mart 2022
Zibidik’in Yavruları Oldu!
4 Nisan 2022

TUTANAKTIR

06.03.2022 tarihinde 05:00 sıralarında Zibidik (2022/Hatay, kadın) isimli Suriye cinsi hamsterın kafesinden anormal sesler gelmesi üzerine Zibidk’in kafesten kaçmış olabileceği değerlendirilmiş olup, yeterli motivasyon ile yataktan kalkarak olay yerini kontrol etmeye gidilirken bir karartının Zibidik’in kafesinden, kapı eşiğine doğru hızlıca hareket ettiği, kapının altından geçmek suretiyle yatak odamı terk ettiği fark edilmiş olup, yapılan ilk kontrolde Zibidik’in kafesin içerisinde olduğu görülmüş, Zıbıdık (2022/Hatay, erkek) isimli Suriye cinsi hamsterın yuvası kontrol edildiğinde ise Zıbıdık’ın yuvada olmadığı fark edildiğinden Zıbıdık isimli hamsterın yuvasından firar ettiği tespit edilmiş olup, yakalanması için gerekli çalışmalara hızlıca başlanılmıştır.

Sabah Sabah Hamster Avı

Öğlene kadar uyumak istediğim bir pazar sabahına Zıbıdık’ın yuvasından kaçması yüzünden erkenden kalkmak zorunda kaldım. Hamsterlarımın yaşam alanları benim odamda ve artık çıkardıkları seslere kulaklarım aşina olduğu için anormal bir ses çıkmadıkça uykumdan uyanmıyorum. Bu sabah işte saat beş sularında o anormal sesi duydum. Duyduğum ses kemirme sesi ama her zamankinden farklı bir kemirme sesi olduğu için hemen endişelendim tabii. Yataktan kalktım, direkt Zibidik’in kafesine doğru ilerledim ve o anda kapı eşiğinden geçen bir karartı gördüm. O karartıyı gördüğüm an tüm uykum açıldı!

Hamsterlar Kaçtığında Ne Yapar?

Hamsterların kaçmasından çok korkuyorum. Çünkü çok ufaklar, çok meraklılar ve kemirmeyi çok seviyorlar. Günlük kullandığım bir eşyanın içine saklanır yanlışlıkla ezerim diye aklım gidiyor ve evin her yerinde kablo var. Bilgisayar kablosu, yazıcı kablosu, projeksiyon kablosu, ses sitemi, şarj aletleri derken bir yığın kemirmeye layık içinden aktif elektrik geçen kablomuz mevcut. Hamsterlar kemirmeyi çok severler. Özellikle onları çeken ne bilmiyorum ama elektrik kablolarını kemirmeyi ayrı bir severler. Sanırım bu sadece hamsterlar içinde değil, tüm kemirgenlerde bu sevgi doğuştan var. Elektrik kablosunu kemirmesi kendisini kömür edeceği gibi ben evde yokken yangın çıkmasına da sebebiyet vereceğinden her hamster kaçırdığımda ya yakalayamazsam diye aklım gider.

Kaçan Hamsterı Yakalamak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Evet, her hamster kaçırdığımda yakalayamazsam diye çok korkuyorum ancak şu ana kadar kaçırdığım hamsterlar arasında yakalayamadığım firari yok. Firari hamsterınızı yakalamak istiyorsanız ilk kural sessiz bir ortam sağlamak ve dinlemek. İkinci kural ise hamsterınızı tanımak ve hamster gibi düşünmek. Ben firari hamsterımı gözle gördüğüm için ne tarafa kaçtığını tahmin edebildim bu yüzden şanslıydım. Ama başınıza böyle bir olay gelirse ilk bakmanız gereken yerler sıcak ve karanlık yerler olmalı. Ama önce mutlaka dinleyin. Halı üzerinde yürümeyi hiç sevmezler bu yüzden halı olmayan yüzeylere doğru kaçacaktır ve halı olmayan yüzeylerde pıtpıtpıt ayak seslerini duyabilirsiniz.

Hamster Avı Başlasın

Taşındıktan sonra her şeyi yığdığım ve öyle dağınık bıraktığım bir odam var. Zibidik’te en kaçılacak ortam olarak orayı seçmiş. Açıkçası bu seçeneği benim çok işime yaradı. Çünkü kutular, poşetler ve hâlâ streçli eşyalar var. Bu odaya girdiğimde ilk önce emin olmak için biraz etrafı dinledim ve kutulara sürtünerek yürüme sesini duyunca tam olarak emin oldum. Dedim tamam firarimiz burada. Yer tespiti yaptıktan sonra olabilecek olası kaçmalara engel olmak için kutu ve poşetlerle kapının ağzını iyice kapadım. Ardından yavaş yavaş odayı boşaltmaya başladım. Bir iki poşet çıkardıktan son Zıbıdık ile göz teması kurdum, ilk yakalama denememden kurtulup streç filmli halıların arkasına kaçtı. Allah’tan hamsterların korktuklarında donup kalma gibi bir özellikleri var. Zıbıdık’ta halının arkasında put gibi kaldı öyle, kaçmasın diye biraz bakıştık, sabah sabah çıkan davudi sesimi elimden geldiğince incelterek onunla konuştum ve ikna olmuş olacak ki halının arkasında zorluk çıkarmadan teslim oldu.

Yakaladıktan Sonra Dikkat Etmeniz Gerekenler

Firar eden hamsterları yakalamak aslında yeterli değil, çünkü bu arkadaşlar tam bir kaçış uzmanı ve bu konuda çok zekiler. Önemli olan firariyi yakaladıktan sonra nasıl firar ettiğini tespit edip önlemini almak. Firar ettiğini tespit ettiğimden 5-6 dakika sonra yakaladığım Zıbıdık’ı yuvasına bıraktıktan sonra biraz uzaklaşarak tam 30-45 dakika falan yuvasını gözlemledim. Çakal carlos yuvasına bırakıldıktan sonra şöyle bir tur attı içerde ondan sonra geçti evine sanırım uyudu, çünkü hiçbir ses seda çıkmadı. Ama eminim ki bu sessizliğin altında yakalanmasından dolayı duyduğu pişmanlık ve bana karşı öfkesi vardı. Ben onun yerinde olsam ben de söverdim. Neyse Zibidik’in nasıl kaçmış olacağı hakkında iki tane teorim vardı ve gerekli önlemleri aldım. Bugün dışarı çıktım, akşam film izledim, kendisi de yuvanın içinde dolaşıp durdu ama hiç kaçmaya teşebbüs etmedi. İnşallah bu akşamda yeni bir firara yeltenmez…

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: