Hamster Kafesi:Zıbıdık İçin Yeni Yuva | Serkan Dinç
İzledim: Koma
3 Ocak 2022
Hamsterolog: Hamsterlar Neden Kafesin Tellerini Kemirir?
5 Ocak 2022

Zibidik ve Zıbıdık’ı eve getirdikten 2 gün sonra, Zıbıdık’ın sürekli kafesin tellerini kemirmesinden dolayı Zibidik ve Zıbıdık’ı ayırmak zorunda kaldım. Aslında ayırdıktan sonra aklıma dank etti, ayırdığım çok iyi oldu… Neden? Çünkü Hamsterlar doğduktan kısa bir süre sonra üreyebilecek hale gelebiliyorlar ve henüz tam olgunlaşmadan Zibidik’in hamile kalmasını istemem. Henüz olgunlaşmadan doğuracağı yavrular çok sağlıklı olmayabilir. Bu yüzden en azından ben de bir ay geçirmelerini istiyorum, bir ay dolduktan sonra kontrollü olarak çiftleşmelerine izin vereceğim. O güne kadar ayrı kalmaları ikisi içinde iyi olacaktır…

Önemli bir konu; Hamsterlar Neden Kafesin Tellerini Kemirir? Hamsterınızın yeni bir yuvaya ihtiyacı olabilir.

Zıbıdık, Zibidik’le aynı kafesteyken hep ondan kaçıyor ve dışarı çıkmak için kafesin tellerini kemiriyordu.

Neden kafesi ayırma gereksinimi mi duydum? Çünkü Zıbıdık sürekli kafes tellerini kemirip duruyor ve kafes içerisinde Zibidik’ten olabildiğince kaçmaya çalışıyordu. Hiç kavga ettiklerini görmedim ancak şunu biliyorum; hamsterlar tek yaşamayı seven yalnız canlılardır. Kafeslerinde tek olmayı ve kendilerine özel alan bulunmasını isterler. Zibidik belki Zıbıdık’tan rahatsız değildi ancak, Zıbıdık Zibidik’ten oldukça rahatsızdı. Bu yüzden Zıbıdık’ı eski, taaa Zibidi Gonzales Hamstergit’e aldığım kafese koydum. İlk başta bu kafesten memnun kaldı fakat ilerleyen zamanlarda bu kafestende pek haz etmedi ve yine telleri kemirmeye başladı.

Zıbıdık, Zibidk ile ayrıldıktan sonra yeni kafesinde de sürekli telleri kemirerek içinde bulunduğu durumdan rahatsız olduğunu açık açık belli ediyordu.

Bu arada tatminsiz Zıbıdık iki kafeste de çarkını pek kullanmıyor bunun yerine kafesin içinde dolaşarak ve kafesin tellerini kemirerek sürekli kaçmak için yer arıyor. Zibidik ise tam tersi, kafesinden ve çarkından gayet memnun, sadece onunla oynadıktan sonra biraz tellere yapışıyor ama onun dışında sürekli çarkında vakit geçiriyor. Zıbıdık bu rahatsız hallerinden üzülmeye başlamıştım, ne yapabilirim diye düşünürken 70 litrelik plastik bir kâp aldım ve içini Zıbıdık’a özel olarak döşemeye çalıştım. Pazar gününden beri Zıbıdık bu yeni kafesinde, sürekli kafesin içerisinde aktif, fakat çark kullanımı hâlâ yok. Bunun yerine sürekli kafesin içerisinde dolaşıp duruyor.

Zıbıdık’ın yeni hamster kafesi ve onun için yeni dünya düzeni. Şimdilik bu kafes içinde daha mutlu olduğu anlaşılıyor. Zaman geçtikçe daha çok alışacağını düşünüyorum.

Plastik kabın içine ufak kafesin tellerini koydum. Bu tellere yemlik ve suluk asmak için ihtiyacım vardı. Ayrıca ufak kafesin içindeki balkonu da buraya koydum, Zıbıdık için ekstra bir alan olacağını düşündüm. Ki öyle de oldu. Eski kafesinde Zıbıdık sürekli bu balkonun bir bölmesine işiyordu, hâlâ oraya işemeye devam ediyor. Bunu kullanarak bir tuvalet eğitimi vermem gerek. Bu sayede belki daha temiz ve daha düzenli bir kafes tertip etmiş olabilirim. Ayrıca Zıbıdık kendine yuva yapması için küçük bir kutuda koydum. Aynen de tahmin ettiğim gibi hemen bu kutunun içini yuvası belledi. Plastik kaptan yaptığım yeni kafes bence gayet makul oldu ancak daha önceki tecrübelerimden dolayı Zıbıdık’ın kaçma ihtimalinden çok korkuyorum. Shadow Moon içinde aynı şekilde kafes yapmıştım ama sonra Shadow’u perdelerden toplamak zorunda kalmıştım. Bu başka bir zamanın hikâyesi. Umarım Zıbıdık’ta, Shadow gibi kaçmaz deyip yazıyı burada bitirmek istiyorum.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: