Hamsterolog: Hamsterlar Neden Kafesin Tellerini Kemirir? |
Zıbıdık İçin Yeni Yuva
5 Ocak 2022
İzledim: The King’s Man: Başlangıç
20 Ocak 2022

Hamsterlar neden kafesin tellerini kemirir? Çünkü onlar kemirgenler! Geyiği bir yana bırakalım ve kemirgen arkadaşlarımızın problemlerine odaklanalım. Hamsterlar kafes tellerini kemirirler çünkü canları sıkılıyordur, kafesleri onlara dar geliyordur, dişlerini törpüleme ihtiyaçları vardır gibi nedenler sıralayabiliriz ama en önemli neden can sıkıntısı ve stres…

Hamsterlar kemirgen hayvanlardır. Kemirmeyi çok severler, enerjik ve özgür ruhlu hayvanlardır. Onları bir kafese kapatmak, onlar için çok zor zamanlar demek. Hele birde kafes ufak bir kafes ise iyice daralacak ve kaçmak isteyecek. Kafeste hiçbir delik yok, o zaman nereden kaçacak? Kendi deliğini açmaya çalışacak ve bunun için kafesin tellerini kemirecek duracak.

Benim Zıbıdık’ımda bu yazıda belirttiğim nedenlere göre yeni bir yuvaya ihtiyacı vardı. Bende ona yeni bir hamster yuvası yaptım. Şimdi daha mutlu: Zıbıdık İçin Yeni Yuva

HAMSTERLAR NEDEN KAFESİN TELLERİNİ KEMİRİR?

  1. Dişlerini törpüleme ihtiyaçları: Hamsterların dişleri hayatları boyunca, bizim tırnaklarımızın uzadığı gibi ufak ufak uzamaya devam eder. Onlar da bu dişleri törpülemek isterler. Hele ki yedikleri yemeklerde dişlerini istedikleri kadar aktif kullanamıyorlarsa. Bu yüzden dostuna kemirmeye uygun oyuncaklar bulsan fena olmaz!
  2. Can sıkıntısı: Eğer kemirgen dostunun canı kafesinde sıkılıyorsa bu sıkıntıyı demirleri çiğneyerek ifade edebilir. Hamsterlar bedensel ve zihinsel olarak aktif olmayı seven hayvanlar. Hal böyleyken küçük bir kafeste vakit geçirdiklerinde bunalırlar. Çözüm: Birlikte geçirdiğiniz zamanı artırmak, daha geniş ve ferah bir kafes ve daha fazla oyuncak.
  3. Stres: Hamsterlar stres altında olduklarında da demirleri kemirebilirler. Mesela hamster dostunuza derinden ilgi besleyen ufak bir çocuk hamster dostunuzu strese sokabilir. Bu da muhtemelen Hamster kafesini kemirmesiyle sonuçlanacak… Neden çünkü kaçmak isteyecek. Kendine özel bir alan bulmak isteyecek.

HAMSTERLARIN KAFES TELLERİNİ KEMİRMESİ ZARARLI MI?

Maalesef bazı zararları var;

  1. Olası diş sorunları: Hamster dostun kafesi kemirirken dişine zarar verebilir. Bu da hem dostunun canının yanmasına hem de çeşitli enfeksiyonlara davet çıkarır. Üstelik dostunun diş eti de zarar görebilir. Böylesi bir durumda veteriner hekim ziyareti şart haline gelir.
  2. Zehirlenme tehlikesi: En kalitelisini alsan bile bazı kafeslerin demirleri dostumuzu zehirleyebilir. Bundan ötürü metal ve boyalı kafeslere dikkat.
  3. Stres ve can sıkıntısı: nasıl biz insanlarda farklı reaksiyonlar gösteriyorsa dostlarımız içinde aynısı geçerli. Bu hisler dostlarımızın sağlığı için zararlı. Gerek bedensel, gerekse zihinsel olarak…
  4. Kaçma ihtimali: Dostun kafesi kemirdi, kemirdi, kemirdi ve deldi! Sonrasını hayal bile edemiyorum… Üstelik bu sadece onun için büyük bir sorun değil, çünkü kafesin dışında onun ve senin başına her şey gelebilir…

HAMSTERLARIN KAFESİ KEMİRMESİ NASIL ÖNLENİR?

Yazının içerisinde neden ve sonuçları anlatırken aslında hamsterların kafes tellerini kemirmesini önlemeyi de anlattım. Ama tekrar etmekte fayda var. Hamsterların kafes tellerini kemirmesindeki başlıca sebep; kafeslerin küçük olması ve Hamster dostunuzun sıkılması… Bunun için daha geniş ve ferah Hamster kafesleri almanız ya da kendiniz oluşturmanız çok yerinde bir hareket olacaktır. Ayrıca; Hamster dostuna kemireceği farklı oyuncaklar veya eşyalar şart. Tahta oyuncaklar bunun için bire bir. Özellikle doğadan topladığınız sopalar vb. nesneler çok ideal olacaktır.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: