Google Şifre Kullanmayı Bırakıyor | Serkan Dinç
Twitter Gece Modu
Twitter’da Yeni Özellik Test Ediliyor “Gece Modu”
25 Mayıs 2016
Türkiye’nin İlk Messenger Botu Popeyes'ten
Türkiye’nin İlk Messenger Botu Popeyes’ten
25 Mayıs 2016

Şimdi başlığı okuduğunuzda hadilen oradan yada oda nasıl olacak ki gibi cümleler kurduğunuzu duyar gibiyim. Fakat böyle bir şey olacak. Daha önce bu uygulama hakkında bir yazı paylaşmıştım diye anımsar gibiyim. Anımsar gibiyim çünkü bu haberin geleceği taa geçen seneye dayanıyor. lk kez geçen yılki I/O etkinliğinde duyurduğu, şifreleri ortadan kaldırmayı hedefleyen projesi ”Abacus” test edilmeye başlıyor. Testler ilk olarak büyük finansal işletmelerde yapılacak.

Project Abacus, her şeyin yolunda gitmesi halinde, bugün kullandığımız mevcut güvenlik yapısını kökten değiştirebilecek potansiyele sahip. Kullanıcıların şifreleri hatırlamakta çoğu zaman zorlandığını ve sürekli olarak şifre sorulmasından da bıktıklarını hatırlatan Google, Project Abacus ile yepyeni bir güvenlik anlayışını deneyecek.

Makine öğrenme tabanlı bir analiz sistemine sahip olan Abacus kullanıcıların akıllı telefonları üzerinde yaptıkları işlemleri analiz ederek onlar için bir güvenlik skoru oluşturuyor. Telefonda nasıl konuştuğunuz, klavyeyi nasıl kullandığınız (klavye vuruşları), en sık kullandığınız uygulamalar ve daha birçok hareketiniz analiz edilerek  güvenlik skorunuz oluşturuluyor. Daha sonrasında da şifre gerektiren bir uygulamayı kullanmak istediğinizde bu güvenlik skoru ile sizin gerçekten o kişi olup olmadığınız tespit edilerek uygulamaya giriş izni veriliyor.

Google geliştiricilerin uygulamalarında kullanıcıların güven skorlarını kullanabilmeleri için ”Trust Score” adı verilen bir API de geliştirmiş. Geliştiriciler bu API’ı kullanarak kullanıcılara şifresiz bir deneyim sunabilecekler. Gelecek ay büyük finansal işletmelerde test edilmeye başlanacak olan Project Abacus’ün yıl sonunda tüm geliştiricilere açılması planlanıyor.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: