+90 Youtube Kanalı İncelemesi | Serkan Dinç
Afganistan Blockchain ile Kalkınacak!
3 Temmuz 2019
Mandariinid/ Tangerines (Mandalina Bahçesi) Film Sohbetimiz
30 Ağustos 2019

Ön yargılar: Dahil olduğum hayalperest insanlardan, bir şeyleri değiştirebileceğini düşünen insan topluluğunda edilen sohbet üzerine tanıştığım YouTube kanalıdır. Bu grupta edilen sohbette bu kanalın sadece LGBT tanıtı mı yaptığı dünyanın önde gelen Siyonist destekçi medyaların (bizim havuz medyası gibi) desteklediği ve finanse ettiği ve ülkemizin içine bu akıl karışıklığını sokarak toplum içindeki birliği ve düzeni bozmaya çalıştıklarını düşündüm. Ayrıca Ekşi Sözlük içinde de çok fazla dış güç, dış mihraklar gibi anahtar kelimeler kullanılmış insan iyice tavır alıp düşmanlaşıyor.

+90 Dış Mihrakların Oyunu

Açıklama: İnsanlar yazıyı icat ettiler, peki bunu hangi ihtiyaçtan dolayı icat ettiler? Kendileri arasında iletişimi sağlamak, kendilerinden sonraki nesillere bilgileri aktarmak için. Zamanla bu bilgilendirici yayınlar mağara duvarlarından/taş tabletlerden şimdilerde Sosyal Medya dediğimiz platformlar ile telefonlar/elektronik tabletlere girdi. Nereden nereye… Yayıncılık türlü türlü evreler geçirdi, evrildi, gelişti ama ilk icat olunduğunda amacı neyse şimdide aynı kalmaya devam etti. Asla çizgisini bozmadı. Tabi çizgisini bozmadı derken evrildiği dönemlerde ilk amacından farklı amaçlar katılarak daha farklı noktalarda büyüdü. İlk katılan amaç, devletlerin milletine haber verme, duyuru yapma amacı oldu. Sonra devletlere karşı gelen devrimciler tarafından bildirgeler yayınlamak, manifestoları duyurmak için kullanıldı. Baktılar önlerine geçilmiyor hem devletten bilgi vermek, hem de bu devrimleri haberdar etmek için özel kuruluşlar tarafından sahiplenildi araya biraz spor ve magazinde konularak medya kanalları oluşturuldu. Firmalar baktı bu medya kanalları büyük topluluklara erişiyor o zaman biz reklamlarımızı buraya verelim daha geniş kitlelere erişelim denildi ve medya üzerinden paralı algı operasyonları, manipülasyonlar başlamış oldu. Firmaların reklamcılık faaliyetleri bir ön ayak oldu ve medya ilk çıkış noktası olan algı yönetmeyi, kamuoyu oluşturmayı, insanları manipüle etmeyi ve provokasyonları daha geniş kitlelere ulaştırdı.

Anlattıklarım belirli bir kronoloji ile anlatılmadı sadece basit bir örnek olması için yazdım. Yoksa medyanın ve yayıncılığın gelişimi ve evrilmesi biraz daha farklı ve detaylı. Ama bu konuya takılmayalım anlatmak istediğim noktaya odaklanalım. +90 YouTube kanalı için dış mihrakların oyunu vb. tabiler kullanılması gayet normal çünkü medya dediğimiz organ ciddi bir oyun. Ahaber, Kanal7, TV5, Halk TV, Selam TV gibi medya organizasyonları nasıl iç mihrakların oyunu ise, +90’da yabancı kuruluşlar tarafından desteklenen ülkemizin dışından gelen mihrakların oyunu.

Hedef Kitlesi ve İletişim Dili

+90 YouTube kanalı internet üzerinde yaptığı PR çalışmasında da okuduğunuz gibi Türkiye’de ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız içinde tarafsız haberlere ulaşmak isteyen gençleri hedef almış bir medya organizasyonu. Zaten şuana kadar üretmiş oldukları içeriklerle de gençlerin ilgisini çekmeyi, onların ihtiyaçlarını karşılamayı bir misyon olarak gördükleri anlaşılıyor. Ürettikleri içerikler popüler kültürlere ait yada alternatif kültürler içinde var olan tüm bireylere hitap ediyor. Toplum içinde yer bulmakta zorlanan kişilere bile uğraşmaya çalıştıkları içerikleri mevcut. Paragrafın ilk başında da dediğim gibi PR çalışmalarında da gördüğümüz gibi Türkiye’deki ifade ve medya özgürlüğünün güçlendirilmesi için habercilik yapılıyor. Kullanılan dil ayrıştırıcı, ötekileştirici değil destek olucu, yardımcı bir dil. Çıktığımız son seçimde de gördüğünüz gibi önemli noktalarda bu ötekileştirici dil değil birleştirici dil kazandı. Yani Türkiye’nin ihtiyacı olan iletişim dilini kullanmaları kendilerine medya içinde büyük bir pasta dilimi ayırmalarına yardımcı olacaktır.

Kişisel Görüşüm

Kişisel görüşüm Türkiye medya konusunda ihtiyacı olan bir yenilik ile karşı karşıya. Fakat iletişim kanalı internet, hedef kitlesi daha çok gençler olduğu için üzgünüm. Çünkü Türk medyasına habercilik ne demek en baştan öğretilmesi gerekiyor. Belki +90 YouTube kanalı bu konuda yardımcı olabilirdi. Fakat karasal yayın yapmadıkları için gerçek haberciliği görmesi gereken kitle göremeyecek.

Son olarak en başta bahsettiğimiz ön yargılar ve dış mihraklar konusunu tekrar ele alalım. Şuanda aktif olarak siyaset içerikleri üretmeyen bu kanal, zamanı gelecek onu da üretmeye başlayacak ve elbette bir manipüle yada provokasyon çalışması yapacak. Çünkü bu kanallar buradan para kazanıyorlar. Ve belirtmek istediğim nokta Android kullanıcıları bilir, ilgilendikleri konulardaki haberlerden bildirim gelir. Bana genelde haberler DW Türkçe’den geliyor. Tam takip ediyorum diyemem ama bizim yanlı haber yapılmasına alıştığımız medya kanalları karşısında gerçekleri habercilik zihniyeti ile söyleyen gerçek bir medya çıktığında hemen tavır alıyoruz. Kusura bakmayın ama sizden olmayanlara düşmandır gözüyle bakmaktan vazgeçin…

Üstelik fikirde çok güzel değil mi? Türkiye’de bazı kaygı sorunları olan kuruluşlar, kanaat önderleri çıkıp bu fikrin aynısını yapabilirler. Madem ki bu kanal üzerinde kaygılarınız var, bu kanalı bitirmek için çıkın meydana ve siz Türkiye’yi Türklerden başkası anlatamaz deyip daha iyisini yapın! Fakat yapamazlar… Çünkü o zaman dümenleri bozulur. Böyle bir ülkede yaşıyoruz. Bu ülkede medya konusunda atılmış en güzel platformun Yeni Şafak tarafından yapılan gzt.com olduğunu düşünüyorum buda yeteri kadar kişiye ulaşamadı/ulaşamaz. Hadi boş boş konuşanlar daha iyisini yapın da görelim…

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: