Disney’den Ders Niteliğinde Karar | Serkan Dinç
Arrow 4 Sezon 21. Bölüm
Arrow 4. Sezon 21. Bölüm (Monument Point)
12 Mayıs 2016
İslamic Gif, İslam Gif, Ayet Gif,
De ki: Ben Ağaran Sabahın Rabbine Sığınırım
13 Mayıs 2016
Tümünü Göster

Disney’den Ders Niteliğinde Karar

Disney: Video oyun yapmayı bırakıyoruz çünkü nasıl yapılacağını bilmiyoruz

Biliyorsunuz ki Walt Disney World elinde sahip olduğu yayıncılık hakları ile eğlence sektöründe çok büyük bir pasta dilimine sahip. Hatta bu büyüklükte olan firmaları saymaya kalksak belki bir elin parmaklarını geçmez. Hatta büyüklüklerini şu şekilde anlatabiliriz. Gişe rekorları kıran süper kahraman filmlerinin yapımcısı Marvel Walt Disney’e ait. Sadece buda değil Mickey Mouse, Donald Duck, Star Wars, Indiana Jones gibi bugün kült olan markaların sahibi aynı zamanda ABC, ESPN gibi televizyon kanallarının sahibi olan Disney üniversitelerde tezlere konu olacak hatta eğitim sistemine harika bir örnek oluşturacak bir karara imza attı.

Disney’in CEO’su Bob Iger açıklamış olduğu kararda Disney olarak Video oyun pazarından çekildiklerini ve çekilmelerinin ana nedenini açıkça ortaya koydu: “Uzmanlık alanları olmaması.” Walt Disney Word 2005 ile 2016 arasında yarım düzineden fazla oyun stüdyosunu satın alarak bünyesine katmıştı. Tüm bunlar bir araya geldiğinde şirketin video oyun pazarında başarıya ulaşmaması için bir sebep yoktu. Ancak şirketin CEO’su Bob Iger aslında herkes için önemli dersler içeren şu açıklamayı yaptı: “Video oyunun nasıl yapılacağını ve dinamiklerini bir türlü anlayamadık ve içselleştiremedik.”

Dediğim gibi Disney’in CEO’su Bob yapmış olduğu bu açıklama tezlere konu olmalı hatta verilen derslerde en belirleyici örnek olması gereken bir karar. Çünkü Disney’i incelediğimizde eğlence sektöründe önemli bir başarı kat etmiş piyasada harika bir marka konumlandırmasına sahip fakat oyun sektöründen beklenilen karşılığı bulamıyorsa burada bir sorun var demektir. Ve bu sorun iyice araştırılıp çözümlenmeli. Çok sevdiğim bir ata sözü / deyim var. “Elinde bir kilo unun varsa fırıncıya ver.” 

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: