Duvarın Arkasında ki Nesneleri Görmek İstermiydiniz? | Serkan Dinç
Blackberry Priv – Blackberry’nin İlk Android Telefonu
19 Ekim 2015
Mercedes’ten Geleceğe Dönüş Temalı Reklam
19 Ekim 2015

Düşünsenize duvarların arkasında ki nesneleri görebiliyorsunuz. Ooovvvv sapıklığın dibine vurdunuz hemen deme? Yada abazaları boşverin askeri şartları düşünün onlar için ne kadar yararlı olacaktır düşünsenize… Neyse haberi ilk olarak “MIT, duvarın arkasındaki nesneleri gösteren bir kamera geliştirdi.” diye duydum. Yok artık lan!!!! dedim… Ama tamda düşündüğüm gibiymiş yani düşündüğüm gibi değilmiş. Ben bunu bizim Milli İstihbarat Teşkilatı yaptı zannettim ama değilmiş. Bu kamerayı Massachusetts Institute of Technology (MIT) geliştirmiş. Bizde helikopter yapalım adı Atak olsun, Tank, zırhlı araçlar falan yapalım bunlarla övünelim. Zaten Amerika keşvedilmiş neden yine Amerikayı keşfetmeye çalışıyoruz ki? İşte benim problemim bu. Neyse kişisel düşüncelerimi de aktardığıma göre habere geçebiliriz.

Massachusetts Institute of Technology (MIT), duvarın arkasındaki nesneleri 3D olarak gösterebilen bir kamerasistemi geliştirdi. Nesnelerin görünmesi, mikrodalgadaki sinyaller sayesinde gerçekleşiyor.

MIT’nin bu buluşu, arama-kurtarma çalışmalarında, görüş mesafesi olmayan tozlu ve sisli koşullarda çalışan kişilerin işlerini daha kolay bir şekilde yapmasını sağlayacak.

Aşağıdaki videoda göreceğiniz üzere kamera, duvarın arkasındaki nesneyi mükemmel bir görüntüyle sunamıyor. Yani nesnenin düşük çözünürlükteki 3D görüntüsünün basit bir yansıması gibi algılayabiliriz.

Kullanılan kamera reflektörünün genişliği bir metreden fazla, görüntü işleme süresi ise 1 saatten fazla sürüyor. Fakat araştırmalar sonucunda resmin arka planındaki nesnenin çözünürlüklerinde bozulmalara neden olduğu saptanmış. (Örneğin 3 santimetrelik bir çizimin 5 milimetreye kadar düşmesi)

Görülebilir ışıkların dalga boyları 390 nanometreden 700 nanometreye çıkabiliyor. Fakat MIT’nin kamerasında 2,5 ila 4 santimetre arasında gözlemlenebiliyor. Bu durum, kuru duvar ya da kontrplağın arkasındaki nesnenin mikrodalga yardımıyla daha kolay görülmesini sağlıyor.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: