WordPress’te Facebook Embed Hatası | Serkan Dinç
Facebook Yeni Reaksiyon Butonları
Facebook’un “Like” butonuna alternatifler geliyor.
12 Ekim 2015
Mercedes’ten Çocukları Delirten Oyuncak!
13 Ekim 2015

Öncelikle en baştan söylemek istiyorum ki bu vereceğim oldukça basit ancak dikkat edilmediği zamanlarda hayat kurtaracak olan detay film sitesi olup Facebook’tan video çekenler için değil. Onlar için zaten çeşitli WordPress eklentileri mevcutta var. Onlardan bir tanesi araştırmalarını tavsiye ediyorum.

Bu yazıda kısaca şunları söyledim;

  1. Facebook Social Pluginlerin kullanımı için olan JavaScript SDK’larını <head></head> etiketleri arasına ekleyerek her sayfamızda tekrar tekrar eklememize gerek kalmayacağını
  2. Facebook Social Pluginlerinizin hangi dil gözükmesini istiyorsanız o dili nasıl ayarlayabileceğinizi.

Şimdi benim açıklamak istediğim şey dediğim gibi oldukça basit bir şey aslında bunun için hali hazırda WordPress eklentileride yok değil. Ancak bu kadar basit bir şeyi siz kendinizde çözebilecekken neden fazlalık olan eklentiler ile sitenizi yoracaksınız?

Benim anlatmak istediğim şey Facebook Social Pluginleri ile alakalı. Ben bu yazıyı yazarken Facebook’un hali hazırda 5 adet sosyal eklentisi bulunuyordu. Belki daha sonra bunlar çoğalabilir kim bilir. Bu sosyal eklentiler: Gömülü Gönderiler, Gömülü Video Oynatıcı, Sayfa Eklentisi, Yorumlar Eklentisi ve Takip Et Düğmesi… Bu eklentilerin hemen hemen çoğunu sitelerimizde kullanıyoruz.  Wordpress’ta bazen kullandığımız temanın içerisinde mevcut olarak geliyor, bazende biz manuel olarak elle eklemek zorunda kalıyoruz. Görüyorum ki fazla gevezelik yapıp lafı çok uzatmışım. Ben bu eklentileri siteme eklerken bazı çalıştı-çalışmadı hataları aldım. Ve bu sorunu Facebook JavaScript SDK’larını direk siteme gömmekle çözdüm. Size bu sorunları yaşamak istemiyorsanız sizde bu kodu tıpkı Google Analytic kodu gibi <head></head> etiketlerinizin arasına gömebilirsiniz. En basit olarak gömmek isteyeceğiniz kodu aşağıda bulabilirsiniz…

Facebook JavaScript SDK

<script>// <!&#91;CDATA&#91;
window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ appId : 'your-app-id', xfbml : true, version : 'v2.4' }); }; (function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)&#91;0&#93;; if (d.getElementById(id)) {return;} js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));
// &#93;&#93;></script>

Not1:

Eğer bir uygulamanız var ise uygulamanızın API ID’sini “appId:’your-app-id'” yukarıda bulunan bu alana yazmanız gerekecektir. Ancak ben varsayıyorum ki bu yazıyı okuyacak kişinin zaten bir uygulaması yoktur. Eğer uygulaması varsada zaten oraya neyin geleceğini biliyordur. Eğer uygulamanız yoksa oraya dokunmanıza gerek yok. Bu şekilde de bırakabilirsiniz.

Not2:

Bu eklediğiniz kod ile Facebook Sosyal Eklentileriniz otomatik olarak ingilizce eklenecektir ve sadece oluşacak diyalog sayfaları kullanıcı tabanlı olduğu için kullanıcının Facebook’u kullandığı dile göre şekillenecektir. Fakat siz “js.src = “//connect.facebook.net/en_US/sdk.js”;” bu satır içerisinde ki kalın olarak yazdığım yere yani “en_US” yerine “tr_TR” yazarsanız sosyal eklentileriniz desteklendiği kadar Türkçe olacaktır.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: