The Blacklist 7. Sezon 1. Bölüm (Louis T. Steinhil) Yorumu | Serkan Dinç
Freedom Writers Filmi Hakkında Sohbet
5 Ekim 2019
The Blacklist 7. Sezon 2. Bölüm (Louis T. Steinhil: The Conclusion) Yorumu
14 Ekim 2019

4 gözle beklerken, beklemekten yorulup unutmuştum ki The Flash dizisi üzerinden yaptığımız geyik sonucu rastgele ilk bölümünün yayınlandığının farkına vardığım The Blacklist, 7. Sezonu ile tekrar hayatıma giri verdi! Son 4 sezondur diziyi izlerken artık konu olarak daha neyi işleyebilirler ki? Diye başlayıp, sezon sonuna geldiğimde ise vay be sezondu ama kesin bu sefer final yaparlar dediğim dizi her sezon ele aldığı bir dosya ile tekrar tekrar beni şaşırtmaya devam ediyor. Üstelik senaryosu, kendine ağ ören bir örümceğin büyük bir ustalıkla ördüğü ağ gibi ilmek ilmek büyük bir titizlilikle işleniyor ve dizinin sonunda tekrardan bizi ters köşe yapıp şaşırtmayı beceriyor. Tamam diyoruz bu sezon böyle biter fakat sezon finaline geldiğimizde görüyoruz ki hiçte öyle bitmiyor! Bölümler kendi içinde sonunu tahmin ettirebiliyor ama sezona bakacak olursak hep bir beklenti ve merak içinde oluyoruz ve dizi izlemekten keyif almamızın en büyük sebeplerinden biride bu. Diğer sebeplerini ele alırsak tabi ki usta oyunculuğuyla Raymond Reddington karakterine can veren James Spader’da önemli bir sebep. Karaktere verdiği hayat, hikaye anlatışındaki o ustalık, mütevazı kimliğine karşı canlandırdığı ukala ve egoist o karakter yok mu… Ah işte The Blacklist’i, Blacklist yapan kişi…

6. Sezonda diziyi sezon finaline yollarken yıkılıp tekrardan kurulan bir suç imparatorluğuna şahit olduk. Bu şahit olduğumuz olay sayesinde gördük ki ilk başta Reddington’u zapt etmek onu kullanup suçluları yakalamak için kurulan özel ekip resmen Red’in kendi adamları ve ona çalışan bir teşkilat olup çıkıverdi. Red’i kullanmak ve Red tarafından kullanılmak arasındaki ince çizgide kendi yerini kaybetmiş olan teşkilatın esas görevi artık açık açık Red’in suç teşkilatını daha güvenli bir şekil almasını sağlamak ve onu büyütmek için çalışmaya başlamıştı. Tabi dolaylı yoldan kendi çıkarlarını da gözetiyorlar ancak kendilerine itiraf edemeseler bile onlar artık Red için çalışıyor! Ayrıca 6. Sezonda Liz yaptığı kahpeliklerle birlikte Red’in gerek kimliğini de öğrenmiş oldu. 6 Sezondur kafamızı kurcalayan Red aslında kim sorusu artık cevaplandı fakat 7. Sezonda başka bir soru bizi bekliyor olacak. Gerçek Reddington olmayan Red bunu neden yapıyor? İşte bu soruya gelene kadar ilmek ilmek işlenmiş senorya Liz’in Red’e karşı olan güven duygusunu daha da güçlendiriyor ve ona karşı daha sadık kılıyor. Bunun yanında 6. Sezonun finalinde karşımıza çıkan, sürekli ismini duyduğumuz ama yaşayıp yaşamadığı muamma olan, var oluşu diziye pek bir etki etmeyen kişi Liz’in annesi, Katarine Rostova 7. Sezonda ipleri elinde tutarak bu sezonun asıl konusu olmaya geliyor. Red tek başına Rostova’yı görmeye gitmiş ve Rostova tarafından kaçırılmıştı! İşte sorularımız ve merakımız 7. Sezonun ilk bölümünde Rostova’nın elinde olan Red’in neler yaşayacakları ile ilgili olacak gibi duruyor.

Yazının devamını aklımda pek kurgulamadım fakat şuna eminim yazının devamında 7. Sezonun ilk bölümünden bir çok spoiler verebilirim. Bu yüzden spoiler yemek istemiyorsanız yazıyı okumaya devam etmeyin. Bölümü izleyin öyle gelin ve konuşalım… Çokta büyük spoiler vermedim ama yinede siz bilirsiniz.

The Blacklist 7. Sezon 1. Bölüm’de, Rostova tarafından Fransa’da kaçırılan Red, gözlerini hastanede, felçli bir şekilde açıyor. Dembe ateşli bir şekilde Red’i ararken FBI içinde özel olarak Red’i dizginlemek ve kullanmak için kurulan time emir kipi ile konuşarak bu timin Red tarafından nasıl kullanıldığını bir kez daha kanıtlıyor. Adı İlizyonist olan bir suçlu tarafından kandırılan FBI timi, kandırıldığını çok çabuk fark ediyor ve Red’in peşine düşmeye başlıyor.

Hastanede felçli olan Red, bildiğimiz gibi yine hikayelerini anlatmaya devam ediyor fakat bu sefer dizinin senaryosunda bir değişiklik var. Bu sefer Red’i pek dinleyen yok. Hikayesi yarıda kesiliyor ve buda bu sezon alışılmışın dışında tepkilerle bizi sarsacak bölümler izleyeceğiz havası sunuyor. Red hikaye anlatırken onu yarıda kesmek, onu dinlememek çok büyük saygısızlık!

Bölümün ilerleyen bölümlerde düğümler yavaş yavaş çözülürken Red’i kaçıran kişinin Rostova olduğunu zaten biliyoruz. Fakat bilmediğimiz konu ise şu, gerçek Red öldükten sonra onun tüm sırları ile birlikte tekrardan dirilten kişi Katarine Rostova iken, Red’i kaçırıp onu sorgulayarak ne öğrenmek istiyor? Üstelik Red, bu kadar büyük bir teşkilatlanma içindeyken, tüm dünyadaki suçluları öyle yada böyle tanıyor ve onları elinde tutuyorken Rostova ile bu sezona kadar neden hiç münasebete girmiyor? Nasıl oluyor da muamma bir hayalet olan Rostova tabiri caizse hortluyor… Acaba Rostova neyin peşinde? İlerleyen bölümlerde göreceğiz…

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: