Elektrik Savaşları (The Current War) Film Yorumu | Serkan Dinç
Ortaoyuncular – Aptallara Güzel Gelen Televizyon Dizileri
10 Eylül 2019
Freedom Writers Filmi Hakkında Sohbet
5 Ekim 2019

Bugün işten biraz erken kaçıp Elektrik Savaşları filmini izlemeye gittim. Uzun zamandır beklediğim bir filmdi. Çünkü internette sağda solda sürekli Nikola Tesla ve Thomas Edison’un rekabetleri üzerine karşılaştırmalar, listeler okuyarak çok zaman harcamış biriyim. Filmin fragmanını yada konusunu pek incelemeden filme gittiğim için açıkçası ilk başlarda çok büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. Çünkü film Nikola Tesla ve Thomas Edison arasındaki rekabeti değil, Edison ve Westinghouse arasındaki ticari rekabeti anlatıyor. Bu sebepten dolayı benim gibi beklentilere kapılıp filmi izlemeye giderseniz. Sizde büyük bir hayal kırıklığı yaşabilirsiniz. Ayrıca filmde bahsi geçen ve mucit olarak anılan Goerge Westinghouse biraz abartılmış. Filmdeki tek icadı havalı fren olan bu şahıs bir mucit değil gerçek bir yatırımcıdır. Ki filmde zaten icatları değil, firmaların ticari savaşını konu alıyor.

Benedict Cumberbatch’i, Thomas Edison rolünde görüyoruz. Açıkçası filmin ilk başlarında bu karaktere bu adamın pek yakışmadığını düşündüm. Fakat film ilerledikçe yavaş yavaş alıştım ve karakter oturdu. Özellikle Thomas Edison’u karakter olarak biraz abartmışlar gibi geldi. Çünkü bize yazılıp çizilen Thomas Edison karakteri biraz daha aç gözlü, biraz daha küstahtı.

Filmde Nikola Tesla’yıda görüyoruz ama beklediğimizin aksine biraz daha 2. planda seyrediyoruz. Edison’la birlikteyken yaptığı çalışmaları, Edison’a kattıklarını ve sonraki başarılarını filmde pek vurgulamamışlar. Fakat şu bir aşikardır biz sanıyoruz ki hep bu icatları Edison yada diğer kişiler kendileri tek başına buldular. Film bu konuda bizi aydınlatıyor ve gösteriyor ki bu büyük bilim insanları bu icatları tek başına değil, yanlarında çalıştırdıkları onlarca insan ile birlikte buldular. Fakat bizim tanıdığımız kişilerin parası çok olduğu için, kendileri adına çalışan bilim insanlarını değil o öncü olarak tanıdığımız kişileri biliyoruz.

Film hakkında çok fazla detaya girip beklentileride hiç etmek istemiyorum ama genelde Benedict Cumberbatch’in oynadığı biyografik filmler kült filmlerin arasına girerken bu filmin o kadar da iyi olmayacağı kanısındayım. İzlerken sıkıldım mı? Hayır pek sıkılmadım ama çokta keyif aldığım söylenemez.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: