İzledim: Arı Kovanına Çomak Sokan Kız | Serkan Dinç
İzledim: The King’s Man: Başlangıç
20 Ocak 2022
Okudum: H. D. Thoreau – Yürümek
23 Ocak 2022

Son zamanlarda film dizi izlemekte zorlanıyordum çünkü adamakıllı beni cezbeden bir yapımla karşılaşamadım, tavsiye edende olmamıştı ama bugün amirimiz toplantıda Arı Kovanına Çomak Sokan Kız üçlemesi kitaplarını okumamızı tavsiye etmiş. Neymiş kitaplar bakayım derken zaten kitapların filmi olduğunu gördüm ve izlemeye karar verdim. Eeee izledik… Pekte vaat edildiği gibi gelmedi ama tavsiye filmler için değil, kitaplar içindi. Bu yazıyı yazdıktan sonra güzel bir sepet yapıp kitaplarında siparişini verelim bakalım.

Filmin Konusu

Lisbeth Salander adındaki bir kadın kafasına aldığı bir kurşunla hastanenin yoğun bakım bölümünde yaşam mücadelesi vermektedir. Sağlığına kavuştuğunda da kendisini kesin demir parmaklıklar ardına yollayacak üç cinayetten yargılandığı mahkemeye götürülecektir. Savunduğu davanın hayatı pahasına dahi olsa arkasında duran genç kadın, ünlü muhalif gazeteci Mikael Blomkvist’in de yardımlarıyla haklılığını ve masumiyetini kanıtlamaya, kendine çok acı çektirmiş olan bu sistemin mimarı derin devletin ipliğini pazara çıkarmaya kararlıdır…

Film Nasıldı?

Filme gelecek olursam; uzundu, boğucuydu, yavaştı. Taşlar yerine çok geç oturdu hatta tam olarak oturmadı bile diyebilirim. Özellikle hâlâ bu adam kim ya diye aklımda soru var. Senaryo olarak da güçsüzdü bence çünkü kurgu olarak pek mantığa dayalı gelmedi, olaylar örgüsü çok basite indirgenmiş. Güç sahibi insanların çaresiz kaldığını görüyoruz resmen. Bu da filmdeki kötüyü çok basitleştiriyor. Eeee filmde yükselebileceğimiz bir kötü olmazsa, filmin ne amacı kalır ki?

Film Hakkındaki Yorumlar

Filmin yorumlarını okudum biraz, anlaşılan kitap olarak çok popüler bir kitap. Maalesef popüler olana ön yargım direkt devreye giriyor. Belki gerçekten çok iyidir ama okuyup göreceğiz. Film hakkında yapılan yorumların henüz film yayınlanmadan yapıldığına çok fazla şahit oldum. Herkes kitaplardan bildiği kadarıyla puanlayıp yorum yapmış. Filmi izleyenlerse kitabı okumamızı tavsiye ediyor ve genel kanı kitaplar filmlerden daha iyidir mantığıyla aynı. Serinin son filmi olan bu filmi izledikten sonra kitabı okumama rağmen kitap kesin daha iyidir demek istiyorum çünkü en kötü kitap bile bu filmden iyidir.

Neyse müsait oldukça filmi serisini ilk filmden tekrar izlemeye başlayalım. Ejder Dövmeli Kızı zaten izledim diye hatırlıyorum ama çok olduğu için film hakkında pek sahne aklımda kalmadı. Hatta eskiden hergünbirfilm.com diye bir site vardı, yoksa sitenin sloganı mıydı tam hatırlayamadım ama o siteden izlemiştim. Anılarımızı canlandırma vakti!

Arı Kovanına Çomak Sokan Kız Fotoğraf Galerisi

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: