Lucifer 5. Sezon 1. Kısım Hakkında | Serkan Dinç
Saian – Ay Şarkısı
28 Ağustos 2020
The Blacklist 8. Sezon 1. Bölüm “ROANOKE”
21 Kasım 2020

Evimizin sevimli, seksi ve şapşik şeytanı Lucifer… 3. Sezondan sonra apar topar yayından kaldırılan Lucifer hayranlarının büyük protestolarına Netflix tarafından kulak verilmiş ve artık Netflix’te yayın hayatına devam etmeye başlamıştı. Netflix’te de oldukça çalkantılı zamanlar geçiriyor olmasına rağmen bizim alıştığımız Lucifer karakteri çok farklı bir yönde evrilmiş ve Lucifer’ın çekiciliğine ve popüleritisine aldanan kişiler tarafından izlenmekten vazgeçilmesine rağmen kendine sağlam ve güçlü bir kemik kitle edinmişti. Fakat yinede internet üzerinde bir çok blogta ve sitede okuduğumuz yorumlara bakarsak Lucifer’ın geçirdiği bu değişim kemik kitlesinin büyük bölümü tarafından olumsuz karşılandı. Aslında biz Lucifer’ı sevimliliğini, seksi cazibesini ve ukalalığını sevmiştik fakat Netflix’e geçen yapımda Lucifer büyük ölçüde bu seksiliğini kaybediyor, karakter olarak şiddetten daha da soğuyup konuşarak işleri halletme yolunu seçen ve en önemliside o minik şeytanlıklar yerine cehennemin değilde, cennetin trafik memurluğunu üstlenen bir melek konumuna gelmiş. Biz bu Lucifer’ı değil, insanlara şeytanlık yapan, onları cezalandıran, onlara şeytan yüzünü gösteren, kadınlar üzerinde çekiciliğini kullanan ve onu gören kadınların yanıp tutuştuğu, laf dinlemez Lucifer’ı seviyoruz.

Lucifer Dizisi Nereye Gidiyor?

İlk paragrafta dediğim gibi 3. Sezondan sonra ciddi ölçüde değişen dizinin gidişatı 5. Sezonun 1. kısmı ile birlikte adeta baştan başladı ve yenilendi. Lucifer karakteri oldukça değiştiğini zaten anlatmaya çalıştım fakat değişen tek şey Lucifer değil, dizinin gidşatıda oldukça değişti. Netflix’ten önce dizi temelde polisiye bir diziydi, bölümlerin büyük bölümü şeytanın dedektifliği ile ilerliyor ve geri kalan zamanlarda ise şeytan hakkında gizemler çözülüyor ve dizi her zaman seyirci üzerinde bir merak bırakıyor ve diğer bölümleri merakla bekliyorduk fakat Netflix’ten sonra özellikle Lucifer 5. Sezonda dizi artık dedektiflik işlerini 2. plana atıyor ve karakterlere daha fazla zaman tanıyıp bize onları tanıtıyor. Chloe, Lucifer, Mazikeen, Amenadial gibi karakterlerin üzerinde daha fazla durup onları bize daha iyi tanıtıyor. Final yapmasını beklediğimiz dizi sanki baştan çekilmeye başlayacakmış gibi…

Hani 5. Sezon Finaldi?

İşimden dolayı haberleri pek takip edemiyorum. Özellikle günümüz habercilik anlayışından dolayı geek haberlerini bile takip etmeyi bıraktım. Pek gelişmeleri takip etmiyorum ama bildiğim kadarıyla Lucifer 5. Sezonunda final yapacaktı! final yapacağı için üzülüyordum.Fakat Lucifer 5. Sezon 3. Bölümü izlemeye başladığımda Dizi karakterlerini taklit eden dizi içindeki dizide Chloe’yu canlandıran striptizci dedektif “6 sezondur bu boktan dizide oynuyordum” diyor fakat ben dizinin 5. Sezonunun final olacağını biliyordum! Sevinsem mi sinirlensem mi bilemedim çünkü ben bu haberi nasıl kaçırmıştım… Bu replikten sonra hemen internete arayınca Haziran aylarında dizinin 6. sezon onayını aldığının haberlerinin Haziran ayında yayınlandığını gördüm… Lucifer 6. Sezonun’da olacağına içten içe sevindim ama bu sezon son diyip sonra onay vermeleri… Ne bileyim biraz döneklik!

Lucifer ve Chloe Aşkı!

Offf bu konuya çok sevinmiş olmama rağmen biz Lucifer ve Chloe aşkındaki imkansızlığı, birbirlernin olabilme ihtimalini sevmiştik. Tamam baya barideler atlattırlar bir güzel seviştiler ama Netflix’ten önceki Lucifer gibi de bir albenisi yoktu. Bahsetmek istediğim işte bu, Lucifer bir kadınla birlikte oldu mu onu gerçekten yaşıyordu ama Chloe ile olan çok sade ve basit kaldı. Üstelik 4 sezonluk bir özlem, 4 sezonluk bir mücadee varken kavuşma bu kadar sıradan olmamlıydı. Tamam bu ilişkinin sonunda ilginç şeyler oldu. Etkilerini gördük fakat yine de o duygu yoğunluğunu çok yaşatamadı. İşlenmesi gereken duygular üzerinden çok hızlı geçildi. Ama Lucifer’ı, Lucifer yapan tam olarak bu duygulardı. Biz bu diziyi bundan dolayı seviyorduk. O narsist kişiliğin mükemmeliğini vurgulaması değil, yaşatması gerekiyordu.

Lucifer 5. Sezon 1. Kısım Finali ve 1. Kısım Bütünü

Lücifer 5. Sezon 1. Kısım bütün olarak genel eleştirilere bakıldığında diğer sezonlara göre sönük kaldığını söyleyebiliriz… Fakat yinede farklı bir bakış açısıyla bakarsak dizinin son bölümünün dahiyane bir fikir olduğunu görebiliriz. Fakat bu fikir sadece dahiyane olarak düşünülmüş ama o kadar da dahiyane olarak işlenmemiş. Netflix öncesinde bu fikir işlenmiş olsa bence daha büyük bir sansasyon yaratabilirdi. Yazıyı yazarken sizde 5. sezonu izlemiş ve sohbet ediyormuşçasına yazdığım için spoiler veriyorum kusura bakmayın. Bildiğiniz gibi bu sezon Chloe, kendisinin Lucifer’a tanrının bir hediyesi olduğunu öğreniyor ve büyük bir depresyona düşüyor. Kendi hür iradesinin dışında manipüle edildiğini düşündüğü için hayattan aldığı zevk tamamen yerle bir oluyor. Fakat zaten inanan insanlar için bu gayet normal bir şey değil mi? Tamam biz kendi kararlarımızı yaşıyoruz, kendi kararlarımızı veriyoruz ama allah tarafından bize yazılmış kaderi yani büyük planın küçük parçasında bize düşen görevi yerine getirmiyor muyuz? Üstelik madem ikinizde bu durumdan şikayetçisiniz neden hala birliktesiniz? Lucifer sen cehennemine dön, Chloe’da kendi işine baksın ve desinki artık tanrının bir hediyesi değilim. Ama yok illa göz göre şikayetçi oldukları durumu yerine getirmeye devam edecekler. Neyse konumuza dönelim. Görüyorsunuz tanrının planları var. Chloe’yu, Lucifer’a armağan etmesi, Lucifer’ı cehenneme bağlayıp ardından Lucifer ikiz kardeşi Micheal tarafından dünyada kargaşa çıkması, Amenadial cehenneme geldikten sonra cehennemin artık bekçiye ihtiyaç duymaması, Lucifer’ın güçlerinin Chloe’ya geçmesi falan bence hepsi tanrının Lucifer’a oynadığı bir oyun. Ve diziye bu açıdan bakınca artık polisiye bir diziden fantastik bir diziye geçiş yapabiliriz. Fakat fantastik bir dizi olması için yeterli kurguya sahip mi? Öyle çokta fanstaktik bir kurgusu yok. Olsa olsa fantastikimsi diyebiliriz. Peki ya polisiye? Dediğim gibi artık dedektiflik olayları da kısa sürdüğü için polisiye de diyemiyoruz. Fantastikimsi, polisiyesimci tam olarak bir karakteri olmayan değişik bir dizi haline geldi. Eğer düşündüğüm gibi tanrı rolü biraz daha üstün basıp, Tanrı’nın, Lucifer ile olan oyununa evrilirse, Lucifer 6. Sezonda yeniden doğabilir diyebilirim.

Aslında Lucifer’ın 5. Sezonu hakkında tek tek yazılacak ve incelenecek daha bir sürü detay var fakat insan yazmaya üşeniyor gerçekten. Sizde aklınızdaki konular hakkında yorum yapabilirsiniz.
Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: