The Blacklist 8. Sezon 1. Bölüm “ROANOKE” | Serkan Dinç
Lucifer 5. Sezon 1. Kısım Hakkında
4 Eylül 2020
Miyavca Biliyor Musunuz? Bilmiyorsanız Size Lazım Olan Tercüman “MeowTalk”
24 Kasım 2020

2021 Yılında başlamasını beklediğim The Blacklist’in 8. Sezonu bir sürprız yaparak baya erken başladı. Covid-19 Virüsü yüzünden erken sezon finali veren The Blacklist 7. Sezonunu hızlı bir şekilde geçiştirmiş ve anlatmak istediği hikayeyi tam anlamıyla izleyene aktaramamıştı. Dizinin yapımcıları ve NBC yetkilileri ile yapılan bir röportajda bu durumun 8. Sezona yansıyacağını ve anlatılamayan hikayeyi bu sezon devam ettirip ayrıca yeni hikayeye başlayacağı için oldukça hızlı bir başlangıç olacağını söylemişlerdi. İlk izlenime bakarsak dediklerininde arkasında duruyorlar. Çünkü daha dizi başladığı 10-15 dakika olmasına rağmen herkesin kesin olarak emin olamadığı sorunun cevabı veriliyor; “Raymond Reddington İlya KOSLOV mu?” Dizinin giriş sahnesi Red’in acil bir telefon alması ve diğer dizilerde uzun uzun planlanmasını, uygulanmasını göreceğimiz bir kaçış planı ile başlıyor. Bu kaçış planını izlemek bile neden The Blacklist’i en sevdiğim diziler arasına koyduğumun cevabı…

İlya KOSLOV Kim?

7. Sezonun ve hatta dizinin kilit sorularından biri olan İlya Koslov’un kim olduğu, 8. Sezonun başında da büyük önem taşıyor. Açıkçası benim için şuan çok büyük bir anlamı yok çünkü 7. Sezon’da İlya’nın kim olmadığını öğrenmiştik. Fakat dizinin karakterleri bu soru üzerinde kesin emin olmak ve izleyici üzerinde biraz daha kafa karıştırmak için olacak ki dramaturji yapmaya devam ediyorlar. Bu ve beş benzemez sorunun cevabı için Katerina Rostova yani Liz’în annesi, babasının peşini bırakmıyor.

ROANOKE

İlk paragrafta bahsettiğim kaçırılma planının arkasında ki isim; Roanoke! Yine bizim bildiğimizde daha karanlık dünyadaki karanlık suçluların ortadan kaybolmasını sağlayan ve onları görünmez hale getiren suçlu. Raymond Reddington’ın FBI’a verdiği Blacklist’teki yeni bir suçlu. Herkesin öldüğü gözüyle baktığı bu suçlu 8. Sezonun 1. Bölümünde bir kaçırılma sahnesi ile tekrardan diriliyor ve Red’in dikkatini çekiyor. Fakat 1. Sezondan beri anladığımız kadarıyla USD’nin bu karanlık ve puslu vadisinde hiçbir şey göründüğü gibi değil. Roanoke aslında büyük bir oyunun küçük bir planı. Fakat spoiler vermemek için bu planı anlatmayacağım. Ki zaten dizinin ilk 20 dakikalık bölümünde bu plan çözülüyor.

Elizabeth Kimin Tarafında?

Hafızayı biraz zorlamanızı istiyorum. 7. Sezonda Katerina Rostova, Red’i yakalamayı ve onu öldürmeyi kafaya koymuş ve bu ülkü uğrunda deli planlar yapmıştı. Ancak bu planları fark eden Liz iki seçim arasında kalmış ve yapacağı seçim kimin yanında durduğunun ilanı olacaktı. Eğer elindeki bilgiyi Red’e verirse, Red’in tarafında eğer vermezde Katerina’nın, Red’i öldürmesini izlerse Katerina’nın yanında olduğu anlaşılacaktı ki o Red’in ölmesine izin vermedi. Zaten tahmin ettiğiniz gibi böyle bir şeyin olması mümkün değil. Yoksa dizinin ana hikayesinin akışı bozulur. Bu karar aşamasında Liz, Red’i seçmiş ne kadar onu sevmese de bunu profofesyonel nedenlerden dolayı olduğunu bize ispatlamıştı. Fakat bu bölüm vermiş olduğu karar Liz’in ne kadar profesyonel olduğunu bizlere tekrardan sorgulatıyor. Ve işin aslı her sezon tüm bölümler olmasa da sezonun yarısından fazlasını Liz’e uyuz olarak geçirmemizin sebebi olan, Liz’in gerizekalılığı devam ediyor diyebilirim. Kusura bakmayın ama sırf dizi olsun diye Red böyle salak salak FBI ajanlarıyla uğraşıyor. Yoksa Red gibi bir adamın bu salaklarla ne işi olur Allah aşkına…

Elizabeth Keen ve Donald Ressler İlişkisi

Dünya üzerindeki kadının parmağı olan her türlü ilişkilerde mutlak olarak kadın hinliğinin söz konusu olmasından dolayı kadınlara karşı bir nefretim var. (Yine heteroseksüelim) Dramatik ve sıkıcı Türk dizilerinden tutun en ateşli aksiyon dolu Hollywood yapımlarına kadar her türlü eserde bunu gözlemlemek mümkün. Tüm dünya kadın erkek eşitliğinden bahsedip dururken, kadınların haklarından bahsedip dururken, kadınların etik olmayan bu hareketlerine ses çıkarmayan ve kadın zorbalığına izin veren tüm aktivistleri sahtekar ve yalancı buluyorum. Feminizmi savunan pop sanatçılarının bile kadın vücudunu metalaştırması kadar saçma! Ve Liz ile Ressler’ın ilişkiside tam olarak bu kadar saçma, anlamsız ve gereksiz. Kuantum gibi, mantıklı değil ama var. Ve açıklamak için verilen örneklerin basitliği kadar basit ama anlaşılmayan kadar karmaşık. Yani lafın özü, bu ilişkide kadınlığını kullanarak Ressler’ı domine eden Liz aslında tam bir sahtekar. Hai kadın aktivistler ortaya çıksında bunu açıklasınlar!

The Blacklist 8. Sezon 2. Bölüm Fragmanı

The Blacklist 8. Sezon 1. Bölüm “ROANOKE” Fotoğraf Galerisi

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: