İzledim: Carnival Row “Fantastik Dram” | Serkan Dinç
İzledim: Man of Tai Chi
31 Ekim 2021
Okudum: Ferhan Şensoy – Eşeğin Fikri
1 Kasım 2021

Fantastik türünde olduğu için ve içinde barındırdığı karakterlerden ötürü büyük bir zevkle heves edip açtığım, 1. bölümünde; bu pilot bölümdü, 2. bölümünde; bir şans daha vermeliyim, 3. bölümünde; sanırım izlemeyeceğim ama hadi bir bölüm daha dedikten sonra 4. bölümünde ortaya çıkan katil canavarın hatrına bir bölüm daha bakayım dedikten sonra 5. bölümün ilk 15 dakikasında geri alınamayacak 4 saatimin hatrına diziyi izlemeyi bıraktım. Nasıl desem hani ağır Türk dizilerini sevenler mutlaka bu diziyide sever. Çünkü hiç gavur yapımı gibi değil. Haa periler falan fantastik karakterler tamam bizden değil ama dizinin ağırlığı bizden. Çok ağır bir dizi. Çok ağır işliyor, bir türlü ilerlemiyor, konu akmıyor, fantastik olan tek şey karakterler, drama yeterli değil, filmin gizemi çekici değil. Ya sevenler mutlaka var, saygı duyarım ama bu dizi benlik değilmiş.

Tamam dizi kötü ama Carnival Row dizisinin ekibi yaratmış olduğu evrenle harika bir iş çıkarmış bunuda övmeden geçemeyeceğim. Neden? Çünkü karakterlerin tasarımı, sosyal hayata uyarlanması, sosyal hayatın sınıflandırılması, dizinin içindeki politika kurgusu, dizinin geçmiş olduğu evrenin yerleşimi, grafik kurgusu düşünüldüğünde dizinin ekibi harikalar ortaya koymuş. Bu tasarımlar çöp olmadan daha iyi yapımlarda değerlendirilmeli. Mesela Burge askerlerinin savaşlarını anlatan başka bir dizi, Phill’in çözdüğü cinayetleri anlatan dedektiflik dizisi, Puck’ın hayatını anlatan daha detaylı bir dizi çekilebilir. Neden olmasın? Olsun mutlaka olsun ama lütfen Carnival Row’dan daha güzel olsun, bizde izleyelim…

Amazone Prime‘da, Netflix’e oranla daha kaliteli, daha derin yapımlar görmeye başladık. Özellikle Godfather Of Harlem ve God Omens dizisi beni benden almıştı. Carnival Row dizisi ise beni dizi / film sektörü için çok ümitlendiriyor. Çünkü rekabet arttıkça ortaya daha klas işler çıkıyor ama Amazone Prime bu filmde sanki biraz batırmış. Yine de ben beğenmemiş olsamda, dizi hakkında gerçekten çok kötü yorumlar okumuş olsamda dizinin kendine münhasır bir hayran kitleside yok değil. 8 bölümlük ilk sezonu Ağustos 2019’da yayınlanan ve çıktığı gibi Amazon Prime’ın en dikkat çekici yapımlarından biri haline gelen Carnival Row, nihayet yoluna devam ediyor. 2 yıllık bir aranın ardından gelen 2. sezon güncellemesi ile hayranlar prodüksiyonun en azından çekim aşamasının tamamlanmış olmasına sevinecekler.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: